Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Drzewa ozdobne
Krystian27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 cze 2020, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jodła Kaukaska atak choroby

Post »

Witam kochani. Mam do Was pytanko i mam nadzieję ,że ktoś mi pomoże. Wsadziłem sobie kilka jodeł do doniczek rosły bardzo ładnie ale niestety zakatowała je jakaś choroba. Przeglądałem sobie forum i chciałem znaleźć taką chorobę jodełki kaukaskiej (iglaków) jaka zakatowała i moje. Niestety nie mam :cry: :(

Opis choroby: Igły żółcieją i wyglądają na spalone na końcówkach. Czy to jest jakiś grzyb? Pytanie drugie to jak przeciw niemu działać ? Może jakiś oprysk pomoże?

Proszę Was o pomoc nie chcę stracić moich jodełek :roll:

Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła Kaukaska atak choroby

Post »

Nie wiem kiedy sadzone, ale wygląda na to, że warunki w tej donicy mało odpowiednie.Czy jest dobry odpływ wody?
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Jodła kaukaska - uprawa na choinki bożonarodzeniowe

Post »

Właśnie zakupiłem 30 szt. sadzonek jodeł kaukaskich z myślą o uprawie pod katem Świąt Bożego Narodzenia. Mam jeszcze zakupione wcześniej jodły kalifornijskie, tureckie i świerki kłujce. Jednak w tym wątku chciałem skupić się właśnie na jodle kaukaskiej. Mam zamiar drzewka w przyszłości mocno ciąć , by były gęste i miały regularny stożkowy pokrój. Nie planuję żadnego handlu, ale zdaję sobie sprawą, ze część drzewek będzie wypadać, więc żeby doczekać ładnych wysokich choinek dla siebie i dzieci muszę mieć więcej sadzonek. Na początek mam zamiar trzymać je w doniczkach (co najmniej kilka lat). Może kilka sztuk wysadzę do gruntu.

Tak wygląda mój wczorajszy zakup

Obrazek

Pojedyncza sadzonka

Obrazek

Sadzonki są trzy letnie (oznakowane u producenta jako 2/1).
I tu rodzi się pierwsze pytanie. Kiedy zacząć cięcie? Wszystkie filmy na youtube o cięciu choinek dotyczą drzewek już dużych. Nie wiem jednak co zrobić z takimi małymi. Co prawda moje dotychczasowe sadzonki (kalifornijska świerki) przycinałem trochę w tamtym roku, ale nie wiem czy nie popełniłem błędu tak wczesnym cięciem.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”