Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Też go dość dużo zużywam, zwłaszcza do moich sadzonek, a gdy potrzeba dość dużej wilgotności podłoża, jak dla mnie jest niezastąpiony, ale mieszam go z odrobiną kory i chipsów kokosowych, żeby nie było zbyt mokro. :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Dokładnie tak, trochę kory jest potrzebne dla poprawienia przewiewności. :) Chipsy kokosowe dopiero niedawno otworzyłam i dałam w dwa miniaturki, zobaczymy, czy im się spodoba.
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Na pewno im przypasują :)
Chipsy kokosowe dobrze chłoną wodę i tworzy się odpowiednia wilgotność podłoża dla takich maluchów, ale nie trzymają tak długo wilgoci jak sphagnum, więc jakoś się to równoważy. :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Witam

Słuchajcie, mam pytanie dotyczące miniaturki falka, w właściwie dwóch sztuk. Dostałam je posadzone w samym Sphagnum.

Jeden, mniejszy ma tego mchu tak mało, że korzonki są dookoła grudki sphagnum, a między całą bryłą, a ściankami doniczki jest pusta przestrzeń, że można go wkładać i wyjmować - jest jakby luzem w doniczce. Po podlaniu nie trzyma to wilgoci i już na 2-3 dzień jest zupełnie sucho.

Drugi falek, ciut większa miniatura, ma odwrotnie. Jest wrośnięty w bryłę sphagnum i jest go w tej doniczce napakowane i upchane na ścisk.
Ponad tydzień temu go zamoczyłam i to shagnum całe nasiąkło jak gąbka i trzyma. Aż przedwczoraj wyjęłam całą bryłę z doniczki i postawiłam osobno, żeby zaczęło trochę przesychać, ale środek wciąż mokry na całego. Odkryłam też, że to sphagnym jest takie strasznie sprasowane, scisłe w środku. Czy tak powinno być? Przecież on stoi w wilgoci i bez dostępu powietrza... - boję się, że zgnije.
Może lepiej go przesadzić do podłoża? Tylko dlaczego od razu nie były w podłożach? Może miniaturki mają być w tym sphagnum?

Pomóżcie pls :roll:
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Nie odpowiem Ci na pytanie dlaczego są tak sadzone bo nie wiem. Mogę natomiast napisać (z własnego doświadczenia) co w tej sytuacji można zrobić. Ja bym nie zostawiała w tym sphagnum. Przesadzam każdego po zakupie. Dla miniaturek i młodych używam mieszanki o mniejszej granulacji i albo mieszam ze sphagnum albo obkładam mchem wierzch podłoża. Rosną mi ładnie już kilka lat i kwitną więc chyba im dobrze. Ten, który wplątany jest w shagnum musisz dokładnie oczyścić gdyż może się stworzyć przy korzeniach taki 'korek' i jest to zabójcze dla storczyka, gdyż korzenie mogą po prostu zacząć gnić.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Przyłącze się do tematu, bo też mam 2 maluszki - jeden jest w normalnym podłożu a drugi w spahnum. Czy takiego w spahnum powinno się moczyć czy podlewać z góry?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Ja mam jedną miniaturkę w spagnum i pięknie rośnie a teraz ma już spory pęd kwiatowy z dość dużymi pąkami. Podlewam tak jak inne, gdy widzę,że korzenie są srebrne i jak na razie ma piękne korzenie choć po kwitnieniu mam zamiar go przesadzić ale ze względu na zmianę kompozycji a nie problemy korzeniowe.

Ps. Zastanawiam się czy nie lepiej by było, gdybyś to pytanie zamieściła w swoim wątku i pokazała na zdjęciach. W/g samego opisu trudno coś doradzać.
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Dzięki wam za odpowiedzi.

Miałam zamiar zamieścić pytanie w swoim wątku, ale tak od razu widać o temacie o co chodzi i jest większe prawdopodobieństwo, że osoby, które miały do czynienia ze sphagnum się zainteresują i odpowiedzą, niż znajdą to w moim wielotematycznym wątku.
Poza tym nie wiem czy byłabym w stanie oddać na zdjęciach to jak zbite i ciasne jest to sphagnum w tym jednym falku ;)

Korzenie dookoła sphagnum ma zielone i wyglądają na zdrowe - ale nie wiem co się dzieje w środku... Mam uczucie, że powinien mieć luźniej biorąc pod uwagę jak w podłożach mają inne falki. No chyba, że miniaturki MAJĄ MIEĆ ciaśniej i bardziej wilgotno.

Tylko czy gdybym się zdecydowała go rozluźnić/przesadzić - to czekać aż przekwitnie, ale przez ten czas może zgnić w środku, czy od razu? :?:
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Te,które przesadzałam po kwitnieniu jeszcze do tej pory nie kwitną. Natomiast ta, która pozostała w ciasnej doniczce ze spagnum najpierw odbiła z pędu a teraz wypuściła pęd i będzie kwitnąć. O przesadzaniu musisz już sama zadecydować ...

Do Twojego wątku też bym dotarła bo odwiedzam wszystkie nieprzeczytane prawie codziennie :D
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Merghen... :shock: Kurcze, musisz znać forum na wylot! Ja się tu jeszcze zupełnie gubię.

Obejrzałam jeszcze właśnie widoczne korzonki obu o wyjęciu z osłonek i:
Ten mniejszy co jest tak luźno - widzę, że na dwóch korzonkach ma świeżo-zielony czubek, więc mu rosną. Więc chyba mu ok...
Ten w ciasnym ma za to czarnawe miejsca na końcach...
Jutro lub pojutrze postaram się o jakieś zdjęcia.
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Hej ja mam dwie miniaturki w sphagnum i nie wim dlaczego pojawiła mi się pleśn na podłożu?? Może za dużo wilgoci?? A jak bym je przesuszył to by ta pleśń zeszła??
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Oo właśnie zastanawiałam się jakby tu pomóc mojemu Mini Markowi, któremu korzonki bardzo szybko przesychały w małej podzurkowanej doniczce i oto znalazłam rozwiązanie - dołożyłam sphagnum oraz delikatnie, skromnie obłożyłam fragmenty korzeni przy dziurkach kawałkami mchu :) poza tym wybieram się niedługo na 10 dni na wakacje i będę musiała zostawić swoje maleństwa bez opieki, co czyni mech idealnym rozwiązaniem :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Czy taki mech nada się do osobników dorosłych? Chciałam nim tylko wyłożyć wierzch doniczki, ponieważ mam problem z szybko zasychającymi korzeniami powietrznymi i myślałam im w ten sposób pomóc ;) Może zmobilizuje to też jednego ze storczyków do wypuszczania nowych korzonków bo obecne ma średnio ciekawe :/ Nie miałam jednak nigdy doświadczenia ze sphagnum i nawet nie wiem ile musiałabym go kupić aby nie brakło i aby nie leżał w nieskończoność ;) Czy możecie mi doradzić? tak jak mówię, potrzebuję go tylko troszkę do każdej doniczki aby zrobić taką "kołderkę" dla korzonków ;) Byłoby to ok. 5 doniczek na dzień dzisiejszy :) Czy 75gr wystarczy? Nie mam pojęcia jak bardzo mech zwiększa swoją objętość, więc może wystarczyłby jeszcze mniejszy? Wiem, że długo trzyma on wilgoć, więc co robić jeśli podłoże przeschnie, korzonki w doniczce będą srebrzyste a sphagnum na wierzchu wciąż będzie wilgotne? Odczekać aż przeschnie aby nie było ciągle mokre i korzenie zewnętrzne nie gniły, ale narażając wewnętrzne na "susze" czy moczyć normalnie, kiedy wewnętrzne już przeschną? Wiem, ze to pytanie może wydawać się głupie, ale wolę wiedzieć zanim wezmę się za cokolwiek ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”