Podpory,prowadzenie pnączy w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Wiem z doświadczenia że hoje lubią ciasno, i w doniczce i nad doniczką u mnie wygląda to tak
ObrazekObrazek
muszę zrobić aktualne zdjęcia bo deczko się zmieniły te moje "okazy" :)
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Mam aktualne jeszcze ciepłe
ObrazekObrazek
nie wiem które jest wyraźniejsze
i ta w zielonej donicy
Obrazek
zmarzła mi przy styczniowej przeprowadzce dwa lata temu i nie może dojść do siebie , ale jest duża poprawa.
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Frezja70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 26 paź 2008, o 16:55
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Dynka, to może mi powiedz jak w pionie poprowadzić np. linearis... :P
Obrazek
:twisted:
Hoje+...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=18130

Nie cierpię poniedziałków!
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

To wiadomo, że nie każdą hoję da się poprowadzić po paliku czy pałąku. Pytanie dotyczące prowadzenia hoi dotyczyło tych odmian, które się pną :)

Dynka - Twoja veriagatka jest absolutnie idealna, ale już Ci to chyba kiedyś pisałam :wink:
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Ja mam dużą na paliku z włókna kokosowego oplątaną,ale dwa końce sięgają okna opierając się o ścianę,cos dla nich muszę wymyślić tymczasowego, bo w 2009 czeka mnie wymiana okien i malowanie po niej.
Mała na razie zwisa, ale jest krótka i ma gdzie zwisać.Liczę,ze wzbogacę się i o inne do tego czasu czyli VIII/IX 2009.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Chciałem przymocować roślinę do drewnianej deski. MIała być cedrowa, ale nigdzie nie ma. Znalazlem sosnową, impregnowaną. Wytrzyma chociaż 2 lata ziemi w doniczce? Ewentualnie dół mogę włożyć dodatkowo do torebki, jeśli to coś pomoże i nie zaszkodzi roślinie itp.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21777
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

O czym piszesz "trzyjbule"?
Jaką roślinę? Dlaczego do deski? Co Ty wymyśliłeś...
Kup podpórkę owiniętą włóknem kokosowym, kij bambusowy lub najzwyklejszy kij do obsadzenia szczotki lub szpadla i masz sprawę podwiązania rośliny załatwioną na lata.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jesteśmy w wątku o monsterze.
Nie wiem skąd zdziwienie, dość często wspiera się monstery i inne rośliny właśnie na deskach i często właśnie to jest polecane dla większych roślin, chociażby dla stabilności. Paliki kokosowe długości jaką potrzebuję nie będą stabilne, szczególnie, że na dole mają zwężany "kolec", to nie pomaga. Później nie wyrabiają z ciężarem rośliny. NIe chcę popełniać błędów innych ;)
kij bambusowy się połamie :D a kije do szczotki/szpadla są albo za krótkie, albo za długie, przy czym do szpadla często nie są 100% proste. Nieistotne, nie tego dotyczy pytanie.

Po za tym czy kij od szczoty czy od szpadla, problem pozostaje ten sam. Producent nie zakłada, że będzie on cały czas w podlewanym podłożu.

Najlepiej... pytać o jakiej roślinie się pisze (w wątku o tej roślinie) by umieścić pytanie w MARTWYM wątku z 2008. Pro forum.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

trzyjbule pisze: 23 sie 2023, o 17:31 Nie wiem skąd zdziwienie, dość często wspiera się monstery i inne rośliny właśnie na deskach i często właśnie to jest polecane dla większych roślin, chociażby dla stabilności. Paliki kokosowe długości jaką potrzebuję nie będą stabilne, szczególnie, że na dole mają zwężany "kolec", to nie pomaga. Później nie wyrabiają z ciężarem rośliny. NIe chcę popełniać błędów innych ;)

Gdzie ta większość? Jestem na kilku grupach roślinnych i wszędzie dominują paliki w oplocie włókna kokosowego, albo wypełnione wilgotnym spagnum, a nie jakieś deski... :shock:
Deski weszły wraz ze sprzedażą roślin typu Monstera dubia, chociaż też nie wiem dlaczego skoro normalnie będą pnąc się po w/w paliku.

Reszta, co napisałeś to kompletne delikatnie mówiąc bzdury.

Od kilkunastu lat stosuję paliki w oplocie włókna kokosowego są stabilne niezależnie od wielkości, użytego podłoża, etc.
Im większa roślina tym najczęściej coraz mocniej rozbudowany system korzeniowy, a tym samym coraz większa doniczka. To wszystko sprawia że taki palik będzie stabilny.
Oczywiście piszę o roślinach, jak Monstera które prowadzisz mniej więcej do wysokości sufitu w typowym domu/mieszkaniu. Później tniesz i odmładzasz i zaczynasz od nowa.

Co do deski, to odwrotnie, im wyższa tym cięższa i nawet w ceramicznej doniczce może w końcu przeważyć. Dlatego jej używanie, pomijając już kwestie czysto estetyczne jest całkowicie bezsensowne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podpory,prowadzenie pnączy w uprawie roślin doniczkowych

Post »

wszystkie zdjęcia, filmiki gdzie są paliki kokosowe + większa monstera = pochylony palik, zawsze, niezależnie od wielkości doniczki. Dlatego deski są coraz częstsze (tym bardziej, że można je dodatkowo mocować, wiercić w nich itd), nie wiem jak w Polsce. Na youtubie też od groma jest już ludzi, którzy przeszli na deski. (jeśli nie mają czasu na regularne podlewanie moss pole). Efekty też mieli lepsze na desce niż na paliku (który szybko jest cieńszy od głównej odnogi monstery). A kwestia estetyczna jest indywidualna, kij z kokosem jest najmniej estetyczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”