Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
abeille123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2015, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fiołek alpejski

Post »

Dobry wieczór :)

Na wstępie zaznaczę, że jestem amatorem w pielęgnacji kwiatów-podlewam, nawożę i przesadzam, ale nic ponad to.

Mam problem z fiołkiem-wypuszcza tak dużo i takie duże liście, że kwiatuszki nie mają dostępu do słońca i nie rozwijają się, jest ich dużo, ale straszne skarłowaciałe. No to wycinam te liście, ale rosną w tempie naprawdę ekspresowym i szkoda mi jest ich wycinać. Przypatrzyłam się i nie wiem, czy ta cebulka nie jest jakaś zmutowana? ;) I czy nie mogę jej rozciąć i rozsadzić do dwóch doniczek? Zastanawiam się, czy nie spartoliłam kiedyś przesadzania i nie wsadziłam tej cebulki za płytko-może jakbym ją przykryła ziemią w całości to te kwiatki jakoś inaczej by się rozrosły? Doradzicie coś? Zrobiłam zdjęcia podglądowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bulwa posadzona dobrze, spróbuj dożywić roslinę nawozem dolistnym. Wyglada na zagłodzoną, jest bladozielona.

-- 8 paź 2015, o 21:50 --

Na kwiaty trzeba cierpliwie czekać, wyrosną nad liście, ale długo "siedzą" przy bulwie.
Pozdrawiam

Karol
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, jeszcze tu nie zaglądałam, mam dwa pytania: mam cyklamena z Biedronki już przekwitł, a i doniczka maluśka. Czy mogę go teraz przesadzić i w jaką ziemię i czy zastosować jakiś nawóz? Mam do pelargonii, do surfinii i do roślin zielonych - nada się któryś?
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Cyklamen problem.

Post »

Coś zaatakowało cyklamena oklapneły kwiaty i liście się robią wiotkie i żółkną.
Na liściach występuje też jakiś biały nalot co widać na zdjęciach.
Co to jest ? Czym to zwalczyć ???
Dziękuję pozdrawiam!
Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Witam miłośników cyklamenów :wit
Do tej pory miałam 3 takie roślinki. Jedna po zasuszeniu już się nie obudziła, drugą zjadły przędziorki.. teraz mam trzecią, kupioną w lutym. Wówczas cyklamen szybko przekwitł i myślałam, że już po kwiatku, al zostawiłam na oknie i podlewałam. Ostatnio zaglądam do niego, a tam po niemalże 4 miesiącach spoczynku rój pąków kwiatowych :heja pierwszy niebawem się otworzy i wówczas pochwalę się zdjęciami.
Tak się cieszę, że w końcu udało mi się z tą roślinką! (tfu, tfu)
Czytam sobie wątek i jestem pod wrażeniem, że można ja utrzymać w dobrej formie nawet 20 lat! ;:oj
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Kupiłam wczoraj cyklamena w Biedr.:biało-różowy o postrzępionych kwiatkach (właściwie to tylko końcówki są różowe i postrzępione, taka niby-falbanka). To mój pierwszy cyklamen. Przeczytałam cały wątek i chciałabym zapytać doświadczonych, czy cyklameny lepiej kwitną w przyciasnych doniczkach?, czy wolą mieć je większe? Na razie wstawiłam doniczkę w doniczkę-odrobinę jest większa od tej kupnej. Pytam na zapas, bo nie wiem czy później jak będę chciała go przesadzić to czy przypadkiem nie powinnam rozejrzeć się za większą doniczką. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Lepiej w przyciasnych.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Wita, mogę obciąć moim cyklamenom te jakby zdrewniałe długie łodygi wyrastające z bulwy? Oczywiście już po wegetacji nie teraz.Brzydko to wygląda.


Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Obcięcie jest ryzykowne, nie zawsze wyrastają nowe stożki wzrostu z bulwy. Można je oczyścić z suchych ogonków liści i kwiatów, lepiej wyglądają. Jak są liście i kwiaty to, w zasadzie, nic nie widać.
Pozdrawiam

Karol
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Ok rozumiem, dzięki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Macie pomysł co może dziać się z moim fiołkiem? Kiedyś był bardziej "pełny"...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Napisz coś więcej o uprawie, przesadzasz, nawozisz itp? ;)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Mam pytanie: jaką najniższą temp. zniesie cyklamen? Pytam, bo mam problem: kupiłam go niedawno, ale zauważyłam, że latają nad nim ziemiórki (niestety dopiero w domu, bo inaczej bym go pewnie nie kupiła), podlałam go Kohinorem - u mnie na ziemiórki sprawdził się super, ale niestety przez jakiś czas niezbyt ładnie pachnie w pomieszczeniu (no i oczywiście dodatkowy problem, że nim wyginą mogą przenieść się na inne kwiaty w domu) - na razie po podlaniu zafoliowałam go szczelnie - i najchętniej bym go wystawiła na dwór, by przez te kilka dni zapach wywietrzał z doniczki, temperatury na razie są dodatnie - tylko czy przeżyje, bo jakby nie było to u mnie w nocy dziś było 5 stopni, czy nie za mało na cyklameny? Poradźcie mi coś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”