Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
topsin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 lut 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomocy - co się dzieje z moimi cisami?

Post »

Jak już jest zakładka o cisach to mam pytanie:Czym pryskacie cisy na tarcznika?- szukam jakiegoś dobrego środka na przyszły sezon bo w tamtym sezonie miałem z nim problemy?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy - co się dzieje z moimi cisami?

Post »

Jakimkolwiek układowym- Bi 58 EC Nowy, Marshall, Mospilan. Jeden oprysk za mało- trzeba powtórzyć. Pierwszy oprysk jak się lęgnie- początek lipca. 2,3 x co 14 dni. Można też Confidor + Talstar.
Awatar użytkownika
4mmmm
100p
100p
Posty: 101
Od: 3 mar 2011, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

Witam.
Mam problem z moimi cisami, dlatego też piszę tu.
W październiku posadziłam cisowy żywopłot.
Po zimie, w marcu przycięłam wszystkie suche gałązki, ale moje cisy wciąż wyglądają źle. Wszystkie tegoroczne przyrosty wyglądają tak, jak na zdjęciu poniżej. Mam wrażenie, że wszystkie krzewy powoli umierają.
Jak im pomóc?

Z góry dziękuję za pomoc.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

Wszystkie tegoroczne przyrosty to załatwił przymrozek. Tak wyglądają wszędzie.
I nie oczekuj, że w tym zielsku będą rosły jak na drożdżach....
Awatar użytkownika
4mmmm
100p
100p
Posty: 101
Od: 3 mar 2011, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

MirekL pisze:Wszystkie tegoroczne przyrosty to załatwił przymrozek. Tak wyglądają wszędzie.
I nie oczekuj, że w tym zielsku będą rosły jak na drożdżach....
Dziękuję za odpowiedź.
Jak robiłam zdjęcie to mąż właśnie kosił trawę- i teraz cisy już widzą słońce:)
Czy powinnam coś zrobić z tymi przemrożonymi przyrostami? Poobcinać je, czekać aż pojawią się kolejne?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

I co da to koszenie?
Wokół rośliny ma nie być trawy i innego zielska. Skoszonej też nie.
Swoją drogą ciekaw jestem, jak to skosić nie uszkadzając krzaka?
I nic nie obcinaj, samo odpadnie.
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

Witam!
Właśnie zabierałam się za strzyżenie kuli cisowej i zbladłam :( Zauważyłam biały nalot na spodzie igieł, najpierw myśłałam, że to sprawka jakiegoś ptaka..., ale tak od spodu? Poszperałam trochę i zrobiłam fotki, na nich widać sprawcę... Właściwie potrzebuję tylko potwierdzenia - wyroku:( Czy to miseczniki i ich larwy? I jeśli tak, to czy oprysk teraz zniszczy to... mam na końcu języka?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Bursztynowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 kwie 2012, o 01:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Cisy - choroby,szkodniki

Post »

Witam, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co dolega cisom. Cisy były posadzone cztery lata temu, nie były przesadzane, ani nawożone, miały nowe przyrosty, rośliny nie są "podlewane" przez psy, rosną na przepuszczalnej glebie. W tym roku zauważyłam brązowienie gałązek, igieł i czarny nalot na pędach i igłach. Czy to misecznik czy choroba grzybowa, czy może jedno i drugie, albo coś zupełnie innego? Jak temu zaradzić?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Ania
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Może jedno i drugie, stawiam na misecznika.Mam identyczny kłopot już 5 lat. Jak się przyłożę z opryskami jest dobrze ale wystarczy że trochę odpuszczę i w następnym roku jest to samo.Moje 30 cisów ma już 30 lat, połowa była wielokrotnie przesadzana. Przesadzane są w niezłej kondycji zapewne dlatego że mają lepszą ziemię.
Pozdrawiam ! Bolek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Gdyby to był misecznik to łatwo znaleźć przyklejone do pędów tarczki( szczególnie w dolnej, bardziej ukrytej części krzewu) i czarne, klejące od rosy są nie tylko pędy, ale i igły.Jeden mój cis kilka lat temu miał tę przypadłość, oprysk pomógł.
Cisy lubią cięższą i dość wilgotną glebę, nie wszędzie będą dobrze rosły.Jak masz lekką i przepuszczalną to być może zeszłoroczna susza im dokuczyła.Doszło do zamierania pędów i pojawienia się na martwych gałązkach grzyba.Nie jestem pewna, ale nie wygląda mi to na chorobę. Może jeszcze inni się wypowiedzą.Obetnij chore gałązki i podlewaj częściej krzewy.
Awatar użytkownika
Bursztynowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 kwie 2012, o 01:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Szukam i szukam tego misecznika, ale nic nie widzę, może to jednak przesuszenie i grzyb. Obcięłam przesuszone gałązki i podlewam. Czy z tym grzybem cisy powinny sobie same poradzić?
Pozdrawiam, Ania
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Same sobie nie poradzą, konieczny oprysk. Grzyb ich nie zniszczy ale znacznie zepsuje wygląd. Przy okazji sprawdziłem moje, misecznik w pełni aktywności. Natychmiast zrobiłem oprysk mospilanem z odrobiną ludwika.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Post »

Mam ok 30 cisów, posadzone 3 lata temu, rosną super, tej wiosny też już puściły ładne przyrosty aż tu nagle patrzę na jednego i :shock: Zauważyłem coś jak na zdjęciu, prysnąłem bez zastanowienia topsinem i jakby część opadła lub odpadała przy dotknięciu, mniej żywicy na pędach więc pomyślałem, że OK. Ale za kilka dni na niektórych pozostałych cisach podobne cuda się pojawiły. Z uwagi na długi weekend znowu tylko topsin miałem to prysnąłem.
Pytanie czy to jest tarcznik - misecznik? Jeśli tak to czy topsin coś w ogóle dał? Nie wiem czy już pryskać czymś innym czy dopiero drugi oprysk (za 2 tyg.) zrobić lepszym opryskiem - wyczytałem o: Actellic 500 EC, Confidor 200 SL, Insektum-A, Mospilan 20 SP lub Bi 58.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”