Owoce aronii-jak je wykorzystać.

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
cilla77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 3 lis 2006, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Lilu :D
z owocu aronii polecam sprawdzony przepis na:
Likier z aronii

1kg owoców aronii
3/4 litra spirytusu
1kg cukru
1/2 litra wody

1. Umyta aronię (w całości) zalać spirytusem - zostawić na 6 tygodni - bardzi często wstrząsając.
2. Zlać płyn z aroni (przez gazę) do osobnego naczynia - szczelnie zamknąć i odstawić.
3. Pozostałe owoce zasypać cukrem i odstawić na 6 tygodni ( w cieple) bardzo często wstrząsając.
4. Powstały syrop delikatnie zlać z nad aronii i połączyć z ekstraktem spirytusowym.
5. Owoce zalać 1/2 porcji wody (zagrzanej) dokładnie wymieszĆ- odstawić na 2 godziny. potem delikatnie zlać przez lejek (z gazą) do poprzednich płynów.
Jeszcze raz powtórzyć wymywanie owoców i płyny połączyć.
6. Połączone płyny zostawić w spokoju na 3 tygodnie do sklarowania, następnie zlać (przez gazę) do butelek.
Wychodzi ok 2, 4 litra.
Uwaga! Owoce można wykorzystać do desrerów, galaretek, tortów.
W ten sam sposób można zrobić likier z wiśni, czarnych porzeczek, tarniny, derenia.

Nalewka jest bardzo prosta w wykonaniu a smaczek bardzo oryginalny!
Niesamowita przyjemność rozgrzewać się tą naleweczką zimą :D
Polecam![/b]
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Pierwszy mój post na temat aronii był pytaniem, teraz już znam odpowiedź.
Zrobiłam sok i wino z aronii.
Sok wg przepisu Andrzeja

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sok+aronii

Przepis na wino jest, np. tutaj

http://www.winiarze.pl/?d=artykuly.php&AGID=5&AID=33

Walerio co do dojrzałości aronii, cytuję za winiarzami:

Na wino nadają się jedynie owoce dojrzałe. W celu pozbycia się smaku "trawy", należy je uprzednio przemrozić, najlepiej przez kilka dni potrzymać je w zamrażalniku.


Wydaje mi się, że podobnie można postąpić przed przygotowaniem innych przetworów. :D

Najważniejsze, tak sok jak i wino są wyśmienite w smaku. :D
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Aronia do mięsa

Post »

Zerwałam dzisiaj aronię i szukałam w internecie ciekawych przepisów i znalazłam coś takiego.Moim zdaniem bardzo interesujące. Ja chyba się nie skuszę,bo wiem,że oprócz mnie nikt inny tego nie zje.

Aronia a la borowki
łatwe
Składniki Przepis
2 kg oczyszczonej aronii
1 cytryna
1.40 kg cukru krysztalu
100-200 ml rumu
mielony cynamon
1 cukier waniliowy
2-3 gozdziki Owoce aronii posypac trocha cynamonu i cukrem waniliowym. Dodac 2-3 roztluczone gozdziki, rowniez kilka plasterkow cytryny wraz ze skorka.
Wysypac to wszystko na glebsza blaszke do pieczenia, posypac cukrem.
NIE MIESZAC! Wstawic do piekarnika nagrzanego na 180 stopni, mniej wiecej na 30 minut,az sie cukier rozpusci.
Nastepnie wyjac blaszke z piekarnika, mieszanke zalac 100-200 ml rumu,
wymieszac i napelnic sloiki.
Nie trzeba pasteryzowac.


W ten sam sposob mozna zrobic jarzebine.
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Aronia do mięsa

Post »

Kaja czy robiłaś już tę aronię, jestem ciekawa jak to smakuje, czy jest zjadliwe.Mam jeszcze sporo aronii i może bym coś takiego zrobiła.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nie robiłam. Jest w tym zbyt dużo cukru,a mąż choruje na cukrzycę. Szukam więc takich receptur,aby wszyscy mogli jeść. Zdrowi ewentualnie dosładzają.
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Wszystkim tym którzy uważają że aronia jest niesmaczna i be
powiem " Pamiętajcie że gorzki lek najlepiej leczy"
Aronia w wielu badaniach to jeden z najzdrowszych owoców znanych w farmacji Ogromna dawka garbinków antyoksydantów itd itp Lek nasercowy Aronax itd

Wiele z jej składników wykorzystuje się w lekach przeciwnowotworowych
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

vitara ma rację.Przez przypadek osobiście dowiedziałem się ,że osoby chore na nowotwory mają zalecenia jeść owoce aronii.
Powinni jeść także zdrowi żeby przeciwdziałać powstawaniu nowotworu.
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Dokładnie a dodatkowo silne działanie nasercowe porównywalne do działania czosnku głogu a nawet dużo silniejsze

# Skład chemiczny: w świeżej masie dojrzałych owoców znajduje się 74-83 procent wody i 17-26 procent suchej masy. Cukry stanowią 6,2-10,8 procent świeżej masy owoców, natomiast kwasy 0,7-1,3 procent w przeliczeniu na kwas jabłkowy. Ponadto stwierdzono obecność garbników, pektyn, barwników oraz pierwiastków chemicznych jak rad, molibden, żelazo i jod. Substancje garbnikowe (zawartość 0,35-0,6 procent suchej masy), nadają owocom cierpki smak, stąd rzadko nadają się do bezpośredniej konsumpcji. Najcenniejszą zaletą aronii jest bogactwo witamin, zwłaszcza występujących w śladowych ilościach w innych owocach i warzywach.
# Działanie: owoce aronii czarnej, a także sok z nich można polecać w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia krwi, arteriosklerozie[3], katarze żołądka oraz żylaków odbytu. Owoce aronii zawierają od 1200 do 5000 mg witaminy P, podczas gdy w owocach uprawianych tradycyjnie w naszym kraju zawartość tej witaminy nie przekracza kilkudziesięciu mg. Zaznaczyć należy, że w sokach i mrożonkach witamina ta prawie w pełni zachowuje swoją aktywność.
# Zbiór i suszenie: suszenie owoców przeprowadza się zaraz po zbiorze rozkładając cienką warstwą w cienistym i przewiewnym miejscu, najlepiej jeżeli jest możliwość rozłożenia owoców na sicie.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Na forum znalazłam jeszcze taki przepis od Marioli54, która niestety już dawno tu nie zagląda :( :

NALEWKA Z ARONII

3 litry wody
2 kg aronii
400 liści wiśni
2 kg cukru
1 litr spirytusu
1 kwasek cytrynowy

Aronie i liście umyć. Następnie aronie z liśćmi zalać wodą, dodać cukier i gotować 20-30 minut. Odstawić na 24 godziny, przecedzić i dodać kwasek cytrynowy. Po ostudzeniu dodać spirytus i rozlać do butelek.

Choinka! I do soku i do tej nalewki potrzebne są liście wiśni. A ja nie mam do nich dostępu.
Zresztą chyba w tym roku wiśnie szybko tracą liście.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
asia-6003
200p
200p
Posty: 260
Od: 10 maja 2009, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok i gm. Sidra

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Vitara ma rację. Aronia jest baaardzo zdrowa.
Smak to kwestia gustu. Nalewki z aronii są bajeczne.
Ja też robię tak jak Krzysztof- to czego nie wykorzystam zostawiam ptaszkom!
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Ja dopiero bedę sadziła dwa krzaczki (już kupione) bo na nalewkę, którą robi mój ślubny potrzeba ponoc trzy kilo (o 400 liściach wiśni nie wspomnę) i ciekawa jestem kiedy będę miała pierwsze owocki.... bo poprzednia nalewka (z owoców od znajomych) zaczyna się kończyc.... aledżemik też planuję... :wit
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
basiac
100p
100p
Posty: 180
Od: 20 lut 2011, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: elbląg

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Nalewka z aronii bardzo zdrowa oczywiście w ilościach niewielkich. Ponoć obniża ciśnienie.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Aronia ma dużo owoców-jak je wykorzystać.

Post »

Dokupię tej aronii jeszcze troszkę, jeśli nalewka obniża ciśnienie, to muszę podawać mojemu H, bo ja mu ciągle podnoszę :;230
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”