Sosna - cięcie,przycinanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

jeśli pochyla się w stronę domu i jest blisko domu to się nic nie płaci, jedzie się do urzędu gminy bierze papierki, wypelnia, czeka na osobe ktora podjedzie z urzedu i zobaczy swierka, daje pozwolenie i juz :)

a jak sie napisze ze w ogrodzie sie zasadzi innne drzewko/krzewy w zamian za to ścięte to już wogole nie ma problemu
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
kriss22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 9 cze 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

sosny jak i świerki w naturalnym środowisku same pozbywają się suchych i obumarłych gałęzi poprzez poruszający je wiatr, nie widzę żadnych przeciwwskazań do tego aby podciąć sosnę od dołu, tylko nie z przesadą :)
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Witam.Ja też myślę o podcięciu srebrnych świerków,ale na wszelki wypadek poczekam do sierpnia kiedy to będzie czas cięcia iglaków.Oczywiście miejsce cięcie trzeba zabezpieczyć funabenem.Pozdrawiam Alicja. :)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

A mi się zawsze wydawało, że w VIII to pora na przesadzanie.... :lol:
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Tak to pora przesadzania ale również cięcia.Nie chodzi o cięcie wiosennych młodych przyrostów w celu ograniczenia rozrostu,lecz o podcięcie dolnych gałęzi.Możemy to nazwać cięciem sanitarnym,gdyż dole gałęzie z reguły są i tak podeschnięte a to możemy robić cały rok.Ja zrobię to wczesnym latem po zdrewnieniu młodych przyrostów.Wycinamy je w większej odległości od nasady np.kilka cm.żywica zaleje rany a następnego roku można przyciąć na obrączkę.Jeżeli to błąd mogący mieć wpływ na zdrowie świerków myślę że podpowiesz jak to zrobić prawidłowo.Pod świerkami mam płożącą irgę i chcę żeby pierwsze dolne gałęzie świerków były ponad nią.Jak pamiętam to termin cięcia jest do 15.VIII.Pozdrawiam.Alicja.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Ja swojego srebrnego świerka podcinałam dokładnie 30 sierpnia. Miał piękne, zdrowiutkie, obłędne gałęzie do samej ziemi. Niestety, nagle, Wodociągi zapowiedziały roboty ziemne(31 sierpnia) wypadające obok jego pnia. Gałęzie raz, że bardzo przeszkadzałyby ekipie kopiącej, a dwa wolałam w sposób kontrolowany zminimalizować straty i wycięłam je ok. 2 cm od pnia do wysokości ok. 120 cm :cry: (a do wysokości 2 m związałam biedaka w "kij" folią, i tak stał z odciągami ponad tydzień).
Cięcia o tej porze niemal nie zauważył, nie było też specjalnych wycieków żywicy. Do tej pory(trzeci rok się zaczął) nic złego z nim się nie dzieje. Powstałych ran niczym nie smarowałam :oops: , zwyczajnie nie miałam do tego głowy. O godz. 15.00 dowiedziałam się, że mam w ogródku ekipę dnia następnego o 7.00 a miałam do ewakuacji pół ogródka.
U sąsiadów z kolei ekipa projektująca ogrody podcinała gałęzie świerku na wiosnę(wczesną, bo kwitły krokusy). I też przeżył.
Pozdrawiam- Liliana
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Tniemy od wiosny do lata, sierpień jest po prostu ostatnim terminem. Później już nie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Ja tnę pod koniec października, bo wykorzystuję wtedy gałęzie do okrywania i stroików i nigdy nie zauważyłam nic złego, choć może to źle :roll: Nie lubię jak coś się marnuje i mam spalić ładne gałązki :wink:
Awatar użytkownika
kriss22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 9 cze 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

to nie jest przycinanie tylko obcinanie dolnych gałęzi, więc oprócz :) zimy można cały rok
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie sosny od dołu?

Post »

Jasne że można. Nie ma żadnego paragrafu, który by zabraniał.
Tyle że od VII się nie tnie, bo nie goi rany i to drzwi otwarte dla patogenów.
Ale skoro wiesz lepiej, tnij. Można.
Malibu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 wrz 2019, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cięcie starej rozłożystej sosny

Post »

Witam serdecznie !
Mam piękne sosny, które są bardzo rozłożyste i zmuszony jestem je przyciąć . Czy patrząc na zdjęcie jest w ogóle jakakolwiek szansa
na znaczne skrócenie gałęzi? Jeśli tak to jak to zrobić?. Bardzo proszę o pomoc, szkoda by mi było bardzo stracić takie piękne drzewa.
Pozdrawiam
Malibu


Obrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Sosna - cięcie,przycinanie

Post »

To znaczy, ewentualne cięcie można wykonać tylko do poziomu, gdzie występują igły, wtedy drzewo zawiąże nowe pąki. Cięcie dalej, gdzie igły już nie występują jest bezcelowe, gdyż drzewo nie wypuści nowych przyrostów.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Sosna - cięcie,przycinanie

Post »

Sosna ma pąki wzrostu tylko na końcach gałązek, więc przycinanie gałęzi nie ma sensu. Stara sosna wśród pola to piękne drzewo, ale nie da się jej kształtować. (Oh! Do pewnego stopnia można, ale instrukcje w japońskich traktatach ogrodniczych. Przyginanie, bandażowanie itd. Tak samo jak bonsai tylko w skali makro. Zajęcie dla 5 pokoleń! ;:306 ) Jak ci przeszkadza taki chojar to możesz go tylko wyciąć, a posadzić np. jakiś ładny świerk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”