Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pamiętaj żeby paproci zapewnić dużo światła, bo niestety krąży tutaj wiele legend że paprocie mogą rosnąć nawet na ciemnym stanowisku. To bzdury. Jedynie przy południowej wystawie trzeba uważać. W innym przypadku powinna stać/wisieć gdzieś blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Paprotnik Chiński

Post »

Witam. Od jakiegoś czasu moja roślinka zaczęła brązowieć na niektórych listkach. Stoi na parapecie okiennym ale przesłonięta roletą coby jej nie poparzyło słońce, w podstawce mokry keramzyt, i tak co 2 dni robię jej zamgławianie (właściwie prawie zalewam ją wodą przegotowaną). Czemu brązowieje?
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze roślin się nie spryskuje często wodą, od tego są nawilżacze. Spryskując, to pierwszy krok do powstawania plam oraz infekcji grzybowej. Krótko, decydując się na uprawę paproci trzeba zainwestować w nawilżacz powietrza.
Po drugie co to za keramzyt na podstawce? Keramzyt wsypujesz na dużą tackę, zalewasz wodą, na to stawiasz podstawkę, a na nią doniczkę.
Po trzecie, w jakim rośnie podłożu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Spryskuję, ratuję się jak daję radę. Nawilżacz powietrza owszem i mam. ale taki do domowego uzytku. Po prawdzie to tylko przemysłowy nawilżacz da rade zauważalnie podnieść wilgotność nieprawdaż?
2.Keramzyt jak keramzyt - kulki takie. Nasypane na podstawkę pod doniczką, zalane i na tym stoi doniczka. Jeżeli u mnie stoi doniczka obok doniczki, to nie mam szans podstawiać jakichś tacek jeszcze bo mi się to nie pomieści.
3.Podłoże do paproci ofkoz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Jaki przemysłowy? :shock: Zwykły ultradźwiękowy nawilżacz dostępny normalnie w handlu, od lat takich używam i się sprawdzają. ;:333
Zamgławianie ręczne nic nie daje oprócz co napisałem wcześniej, istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.

2. Ok., to napisz mi jakim cudem ma to Twoje rozwiązanie podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny? Żeby to było efektywne, woda musi parować z powierzchni większej niż średnica doniczki. Inaczej to nie tylko jest bezsensu, to negatywnym skutkiem jest to, że powietrze ma utrudniony dostęp do doniczki od jej spodu co może wpływać na przesychanie bryły korzeniowej. Ok., paprocie lubią wilgoć w podłożu, ale uwierz mi, paproć też można przelać.
Wytłumacz mi, jak się nie da postawić jednej dużej tacki pod kilka doniczek?

3. Pytałem się o podłoże do paproci, bo chociaż posadziłeś do niej, to niestety pH dostępnych w handlu dedykowanych do nich ziemi, ma duże rozbieżności i często można kupić taką ziemię o pH lekko kwaśnym, a nie kwaśnym. Dlatego ja od jakiegoś czasu kupuję ziemię do iglaków. Takie coś również ma znaczenie, bo miałem taką jedną przelaną paproć i wpierw posadziłem do ziemi do paproci nie patrząc na pH. Dopiero jak zmierzyłem okazało się że wartość pH ma o wiele wyższą. A dość słabo rosła. Jak przesadziłem do w/w ziemi do iglaków, to od razu wystartowała ze wzrostem.

4. Paprocie o bardzo ażurowych liściach są bardziej wymagające i bardziej wrażliwe na przesychanie liści. Dlatego trzeba przede wszystkim pilnować wysokiej stałej wilgotności powietrza. Jak masz nawilżacz to postaw gdzieś w pobliżu, byle tylko strumień pary nie leciał bezpośrednio na rośliny, tylko obok. Oczywiście powinien być włączony przez większość doby. To powinno poprawić sytuację.


Niestety oprócz tego wszystkiego, są paprocie które będą rosnąć w domu, a inne nie i to też musisz uwzględnić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mefd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 kwie 2021, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,

to moje paprocie - wyglądają raczej słabo, czy to przez zbyt suche powietrze?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Paprocie to są dość chimeryczne rośliny i nie u każdego będą dobrze rosnąć. Wpływ na to mają zarówno jeśli chodzi o konkretne gatunki, ale również w kwestii warunków uprawy.

Żeby paproć dobrze rosła, należy uwzględnić parę rzeczy:

1. Podwyższoną wilgotność powietrza, tutaj w przypadku małych okazów można spróbować z umiejscowieniem doniczki z podstawką na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Jest to rozwiązanie połowiczne i nie wszędzie się sprawdzi, zwłaszcza przy bardzo suchym powietrzu.
2. Właściwe podłoże, czyli o kwaśnym pH i tutaj teoretycznie powinno się sadzić do mieszanki ziemi do paproci i rozluźniacza, ale z ziemią do paproci jest ten problem, że często można dostać podłoże lekko kwaśne, czyli jak do większości roślin doniczkowych. Tutaj warto poszukać ziemi do iglaków, albo różaneczników. Oczywiście trzeba zapewnić drenaż z keramzytu, a doniczkę postawić na podstawce.
3. Stanowisko, krąży taki mit że paprocie mogą rosnąć w cieniu. Niestety, nie do końca to jest prawda. Paprocie lepiej będą rosnąć na jasnym stanowisku czyli parapet (wystawa północna) czy w pobliżu okna w przypadku pozostałych. Jedynie należy uważać na ostre słońce w godzinach południowych i popołudniowych.
4. Nie zalewanie nadmiernie podłoża, a utrzymywanie umiarkowanej wilgotności.

Najlepiej zacząć od wyciągnięcia z doniczki i sprawdzenia stanu korzeni, jeśli będą pogniłe to chore odciąć, obsypać sproszkowanym węglem i posadzić do nowego podłoża oraz zapewnić warunki uprawy i pielęgnacji jak w/w punktach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

:wit Takie plamy pojawiają się na liściach u paproci. Czy to grzyb? Nigdy wcześniej nie miałem z nią problemów.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No dobra, a coś więcej w kwestii pielęgnacji i uprawy? Takie zmiany mogą wskazywać na wiele rzeczy od przelania, poprzez podlewanie zbyt twardą wodą, nieprawidłowego stanowiska do błędów w nawożeniu.
Przede wszystkim trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Paproć stoi około metr od okna skierowanego na południe. Podlewam wodą prosto z kranu. Dawniej stała bliżej okna i nie było takich liści. Liście te pojawiły się od strony nieoświetlonej przez okno. Może opryskać ją scorpionem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Sam sobie właśnie odpowiedziałeś. Jak można podlewać wodą prosto z kranu?
Przede wszystkim powinieneś przecież wiedzieć, że nie tylko podlewasz wodą odstaną, ale i miękką. Czyli jeśli masz w kranie wodę twardą, to najlepiej mieszać wodę odstaną z wodą destylowaną.
Wymień podłoże, jeśli paprotka była dawno (czyli minimum kilka miesięcy) przesadzana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz rację. Ale robię tak ze względu na moje lenistwo. :oops: Będę się musiał zmobilizować do przygotowania lepszej wody do podlewania.
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, czy nawóz 20-20-20 będzie dobry dla paprotek? Używam go do Wszystkich innych roślin w domu, ale z z paprotkami moimi kochanymi wolę nie eksperymentować, z góry dzięki za odpowiedź:

Obrazek
Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”