Pnącza na ogrodzenie z siatki - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Na wiosnę. Winobluszcz bardzo łatwo się przyjmuje i szybko rośnie, dodatkowo jesienią listki są pięknie czerwone, a granatowe owoce utrzymują się przez całą zimę i są zjadane przez ptaki. :D
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Można i w marcu jak puści , ale bez szaleństwa kwiecień/ maj jak już się ustabilizuje pogoda.Nie kupuj wypędzonych roślin.
Zaprawić dołki uniwersalna ziemią do kwiatów a nawóz do stosowania polecam Florovit -doglebowo dolistny.

Lub jak masz czas to ,,akcja sekator '' i samemu sadzonek narobić.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Garrulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2013, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

szarotka66 pisze:dodatkowo jesienią listki są pięknie czerwone, a granatowe owoce utrzymują się przez całą zimę i są zjadane przez ptaki. :D
Wprost idealnie :heja

Uff, szybko poszło! Dziękuję pięknie za pomoc, Szarotko, Robercie i Nikko! Z pewnością jeszcze się odezwę... ;:224
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Moje doświadczenie z winobluszczem nie jest tak optymistyczne. Owszem, szybko rośnie i ma długie pędy, ale dopiero jak się dobrze ukorzeni. W moim przypadku wystartował po 2-3 latach, i nadal jeszcze daleko mu do zrobienia szczelnej ściany.
Więc równie dobrze może to być tradycyjna winorośl, choć piszesz, że taką już masz. Ale odmian jest tak dużo, że zawsze da się coś wybrać. Dobrze ukorzeniona winorośl w ciągu jednego sezonu potrafi wytwarzać kilkumetrowe pędy, a mając duże liście stanowi szczelną zasłonę.

Z roślin nie atakujących siatki mógłbym polecić np. Jeżyny bezkolcowe. w ciągu roku wytwarza pędy dochodzące do 5 metrów. Choć ich szczelność nie jest tak dobra jak winorośli, porównałbym ją raczej z winobluszczem, lecz jest mniej inwazyjna. Posadzona gęsto potrafi zasłonić.

Lub możesz robić co roku nową zasłonę. Dosyć szybko rośnie (choć późno startuje i wymaga żyznej gleby) dynia we wszelkich odmianach. Oczywiście siatka nie uniesie 300 kilogramowej dyni, ale już dynie ozdobne, cukinie, patisony itp nie będą stanowiły dla niej problemu. Tym bardziej, że jest to zacieniony fragment, więc owoce raczej nie będą imponujące. Wadą tego rozwiązania jest to, że zasłonę zacznie tworzyć dopiero w wakacje. Ale jest też zaleta - po kilku latach nikt nie będzie Cię przeklinał za konieczność usuwania winobluszczu czy dławisza :;230
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Garrulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2013, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Cześć, Krzyśku, dzięki Tobie doznałam olśnienia :lol: jakiś metr za moją prawie zaplanowaną zieloną ścianą rośnie bardzo okazała winorośl - pnie się hen, aż na balkon na I piętrze - może dałoby się puścić parę witek w stronę moich drzwi? I do winogron miałabym bliżej ;:oj Wkrótce może to udokumentuję, bo ogródeczek tak zarósł wiekowymi winoroślami, że aż prosi się, żeby jakoś je uporządkować.

To żeś mi teraz namącił tymi jeżynami i dyniowatymi... Po roztopach zrobię inspekcję glebową i umieszczę jakieś zdjęcie interesującego mnie fragmentu z prośbą o dalsze opinie.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

A ja mam takie doświadczenie z winobluszczem, że nie chce sie piąć po metalowej siatce. Jak spotka mur lub drzewo, lub cokolwiek innego (inne rośliny np.), to zasuwa w górę, a gdy ma przed sobą siatkę, to zamienia się w roślinkę płożącą. Dlaczego? Tylko mój tak ma?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Agnieszka dzieje się dlatego, że winobluszcz nie ma wąsów ani łapek czepnych, trzeba go z owijać wokół siatki , szukać dziur i przeplatać go.Potem obijają boczne gałęzie i przeplataj .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

robertP2 pisze:Agnieszka dzieje się dlatego, że winobluszcz nie ma wąsów ani łapek czepnych, trzeba go z owijać wokół siatki , szukać dziur i przeplatać go.Potem obijają boczne gałęzie i przeplataj .
Chyba nie... Winobluszcz w odm. "murow" pnie się po prawie gładkiej ścianie więc to że nie pnie się po siatce może zależeć od tego jaką masz odmianę.
Jedne lepiej nadają się na siatki inne ma mury a jeszcze inne na trejaże.

Co do rośliny która szybko zazieleni siatkę to może np. Rdest Auberta? Rośnie bardzo szybko, jest ładny zielony i jeszcze do tego kwitnie ładnie na biało :)
Nie jest może tak piękny jak glicynia ale jeżeli ważniejsze jest zazieleni a nie wygląd to wydaje mi si.ę że będzie dobrym wyborem :)
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
Garrulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2013, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Cześć, Adamie :wit no właśnie rdestu chciałabym uniknąć, jako, że jest zbyt ekspansywnym pnączem, co mogłoby się nie spodobać sąsiadom. Odwilż, odwilż... ;:224
Awatar użytkownika
Violunia
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sie 2012, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

No to musze Ci powiedzieć, że winobluszcz też jest ekspansywny jeżeli już sie zadomowi. W moim przypadku przechodzi od sąsiada przez całą wysokość płota i metrami po ziemi z mojej strony oplatając wszystko co stanie mu na drodze. Pare lat temu był tylko na jednej stronie a teraz już na trzech sąsiadujących. Pomagam sobie co roku sekatorem i tne bezlitośnie bo sam sie ukorzenia stykając z ziemią, tyle, ze ładny i daje ściane zieleni a na jesien czerwieni ale trzeba mieć nad nim kontrolę. Rdest Auberta tez miałam i też jest ciężko go zatrzymać więc lepiej pokombinuj z tą winoroślą i trzymaj w ryzach. :)
pozdrawiam wszystkich zawirusowanych ogrodem.
Violka
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

A może gęsto posadzone jednoroczne pnącza?
Halina
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Plusem jest to że co rok można coś innego dawać i kolorystykę zmieniać. Aczkolwiek trzeba rozsady robić aby w miarę szybko urosło.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”