Azalie - krok po kroku(herbata68)

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

Witam ! Założyłem ten temat , żeby opisać , jak powstawało moje stanowisko dla azalii , i "cobyście" mogli wnieść uwagi .
A jeśli , w jakikolwiek sposób pomoże tym , co dopiero mają zamiar zacząć uprawiać azalie lub Rh , to znaczy , że było warto .
Na mojej działce mam ziemię słabo przepuszczlną gliniastą i niezbyt żyzną więc korzystając z naturalnego nachylenia nawiozłem ziemi z kopanego stawu ( niski torf - więc ziemia zasadowa ).Poradziłem sobie z tym tak , że kilkakrotnie , w odstępach kilkumiesięcznych , przekopywałem tą , jak i rodzimą glebę ,z przekompostowanym igliwiem w bardzo dużej ilości . W ten sposób powstało stanowisko o głębokości ok. 60 cm., względnie niskim pH o bardzo dobrej przepuszczalności , że o żyzności nie wspomnę . Trwało to 2 lata .

Obrazek Obrazek

Po tym czasie zdecydowałem się w końcu na posadzenie kilku sztuk azalii i zagospodarowanie tego kawałka : Obrazek

Jak widać zamierzam posadzć dwa rzędy azalii i jeden wielkokwiatowych a za nimi cyprysy i świerki gwiazdkowe .
Po roku dokupiłem następne azalki . Docelowo chciałbym mieć ok.20 szt. azalii i 5 wielkokwiatowych a szykuje też stanowisko na następne 3 szt. wielkokwiatowych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodam jeszcze tylko , że krzaczki sadziłem w kwaśnym torfie , wymieszanym z ziemią ze stanowiska wg. wszelkich zasad dot.szer. i głebokości . Pozdrawiam.
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Herbata68,

Dziękujemy za bardzo dobrą dokumentację. W takiej mieszance powinno rosnąć wszystko co
posadzisz. Szczerze pisząc jestem zaszokowany ogromem pracy jaką włożyleś by posadzic kilka
azalii. Naturalnie korzenie azalii penetrują tylko 10 cm powierzchni i rzadko rosną głębiej niż 20cm.
Trochę tak jakby przywieź cały wagon jedzenia kilku małym myszkom. :) Niemniej masz świetne
stanowisko na którym wszystko będzie rosnąć, jeśli rozwiążesz problem z regularnym nawadnianiem.
Myślę że wielu z nas zazdrości Ci tego stanowiska.

Herbata68, widzę ze jesteś z Sycowa, ładnego miasteczka z moich rodzinnych stron w Polsce.
Mam miłe wspomnienia bo moja pierwsza dziewczyna była ze Sycowa. :)

Czy ta ogromna skrzynia drewniana to na kompost?

Pozdrawiam,
Marek

P.S. Czy "stanowisko" to odpowiednią polską nazwą na podwyższenie glebowe? W angielskim nazywa się to "beds" - łóżko.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ta urodzajna ziemia aż prosi się ,aby w nią wsadzać rośliny. Czekamy na zdjęcie już porośniętego wzniesienia.

Co do kompostownika ( jeśli to jest kompostownik) - jest bardzo ładny, ale dlaczego postawiłeś go na wzniesieniu? Przez to jeszcze bardziej rzuca się w oczy.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Post »

Nooo to pojechałem :oops: ! Oczywiście wiedziałem , że rododendrony nie mają głębokiego systemu korzeniowego ale nie przypuszczałem , że mają aż tak płytki . Wiem także , że azalie mają mniejsze wymagania od Rh , ale ten system sprawdził się z rododendronami :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=17300
więc postanowiłem go powtórzyć .No ale od przybytku głowa nie boli .
Co do skrzyni w tle , to jest to po prostu śmietnik . Działeczka przed domem jest niewielka więc trzeba ją jakoś zagospodarować .
Ta urodzajna ziemia aż prosi się ,aby w nią wsadzać rośliny.
Myślicie ,że możnaby dodać tam kilka wrzosów ? Stanowisko jest słoneczne więc jesienią pięknie by je urozmaiciły . A może jakieś inne roślinki ? Czekam na propozycje .
Marku ja też byłem w Stanach jakiś czas . Mieszkałem na wschodnim wybrzeżu więc może mamy jakichś wspólnych znajomych ? Pozdrawiam . :D
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Wobec tego proponowałabym jakieś delikatne pnącze na tą obudowę :D :D :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Witaj,

Trochę się zastanawiałem jak Ci odpowiedzieć.

Otóż, niektórzy z nas sadzą rośliny by upiększyć albo schować istniejące już konstrukcje
(n.p. dom, stacje na śmieci, płot, etc), inni by stworzyć przyjemny nastrój. Ty zbudowałeś
konstrukcje by upiększyć rośliny. Zrobiłeś to solidnie, i na pewno rośliny będą Ci wdzięczne
za to i pięknie Cię wynagrodzą. Podejżewam że dom jest również dużą bryłą, zatem stacja
na śmieci, stacja dla azalii, dom i wysoki drewniany płot z tyłu dobrze komponują się nawzajem.

Gdybym był na Twoim miejscu, dołożyłbym dwa następne elementy. Pierwszy, przy siatce,
na całej długości od tego drewnianego płotu, do stacji na śmieci posadziłbym gęsto w jednym
rządku Tuje, albo inne rośliny które rosną do góry, by oddzielić się wzrokowo od sąsiada.
Wtedy więcej "energi" Twojej i Twojej rodziny zostanie na podwórku i wokół Twojego domu.

Drugie, dołożyłbym proste schody, by można swobodnie wejść na to stanowisko i podziwiać
Twoje azalie z bliska. Część tego stanowiska możesz przeznaczyć na azalie, a w drugiej części
możesz zrobić ogrodek experymentalny, gdzie będziesz próbował nowe rośliny, a poźniej
przesadzał je w inne miejsca by upiększyć Twój dom i otoczenie. Albo część tej stacji możesz
przeznaczyć na ogródek warzywny, i będziesz dostarczać żonie świeże warzywa na smaczne potrawy.

To moje dwa grosze.
Pozdrawiam,
Marek
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Zaczynają Kwitnąć

Post »

Witam ! Własnie niektóre z moich azalii zaczynają kwitnąć . Są to młode krzaczki więc jeszcze nie całkiem spełniają moje oczekiwania ale wszystko jest na dobrej drodze . Zapraszam .
Obrazek
Geisha Orange - dopiero zaczyna kwitnąć .
Obrazek
George Arends - zakwitł słabo ale za to ma wielkie kwiaty .
Obrazek
Kermesina Alba - skromna ale piękna .
Obrazek
Kermesina Rosa - bardziej efektowna niż jej siostra .
Obrazek
Madame Van Hecke
Obrazek
Maruschka
Obrazek
Orlice
Obrazek
Klondike - to wielkokwiatowa
Mam jeszcze kilka sztuk w kolecji i jak zakwitną to się pochwalę . Pozdrawiam .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Brawo!
Nie dość, że pięknie przetrwały zimę, to widac że im u Ciebie dobrze.
Gęste, zielonolistne, kwitnące, istny dywan kwiecia ! :P
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Przepiękne!!! Zrób proszę jeszcze zdjęcie całości :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Post »

Rododendrony też zaczynają kwitnąć . Niestety ale ostatnie przymrozki najprawdopodobniej wymroziły pąki szczytowe ( kwiatowe ) z rh repens Bad Eilsen i zakwitł tylko od dołu ale za to Yakushimanium Bluerettia wynagrodził mi wszystko :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kwiat w pełnej krasie
Pozdrawiam .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Post »

Witam ! Oto całość - jeszcze nie gotowa ( zabrakło $$$$$ ) ale rośliny mam już wybrane , chociaż oglądając Wasze zdjęcia , co jakiś czas muszę to weryfikować :D .
Obrazek Obrazek
A to coraz rzadszy gość w naszych lasach i ogrodach .
Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post »

Piękne te Twoje azalie ..i ta masa pracy przy przygotowaniu ziemi... tam to wszystko urosnie jak na drożdżach :-)
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Piękna rabata azaliowa. Bardzo byłeś konsekwenty w działaniu i masz teraz bajecznie kolorową nagrodę. Wyobrażam sobie tę rabatę za kilka lat, kiedy podrosna iglaki stanowiące tło dla azalii. Marzenie.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”