Rozmnażanie powojników z nasion

Powojniki
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Nie, nie kwitły jeszcze ani razu. Elu moje namoczne zostały zaraz po zebraniu w 2014, a wysiewałam je sukcesywnie gdy pojawiały się kiełki. Tak więc na dzień dzisiejszy licza sobie 3 lata. Podobno zakwitają w 3 lub 4 roku uprawy. Moje wygladaja tak jakoś mizernie i nie nastawiam się na ich kwitnienie w tym roku. Ale może, może któryś mnie mile zaskoczy ;:65 Clematisy pana Briana Coolingwooda co niektóre też były takie "niewyględne" gdy zakwitły po raz pierwszy.

http://www.bcollingwood.com/2001newflowers.htm

Powiedzcie, czy ja mogę tak wstawiać linki do stron? Nie chcę mieć kłopotów.
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Zainspirowana rozmową o wysiewie powojników wczoraj sprawdziłam czy nie zostały jakieś nasionka na pnączach. I mam, na dwóch odmianach znalazłam koszyczki nasienne. Dzisiaj zabieram się za wysiewanie :D zobaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Kaszmirko wysiewaj, trzymam kciuki!
Wyrzuciłam dzisiaj cała piatkę z doniczek, i teraz wiem dlaczego tak mizernie wygladaja. Otóż cztery z nich były posadzone w mało zasobnej ziemi. Ziemie powinnam wymienić na jesieni tamtego roku, na mix przynajmniej w proporcjach: 1/4 obornika(lub wiecej), 1/4 piasku i 1/2 ogrodniczej. Moje miały mix ziemi nadajacy sie na drugi, a nie trzeci rok uprawy, taka delikatna i bardzo dobrze przepuszczalna. Zdecydowanie za delikatna. Mam nauczkę na następny raz.

Ziemia powinna być wymieniona co roku mniej więcej wg schematu:
1. rok od skiełkowania pół na pół lekka ziemia ogrodnicza z piaskiem i/lub wermikulitem.
2. rok 3/4 ziemi ogrodniczej i 1/4 piasku
3. rok 1/4 obornika(lub więcej), 1/4 piasku i 1/2 ziemi ogrodniczej

Jestem całkowita amatorka w prowadzeniu clematisa od nasionka, większość robię na tzw. "czuja" Jeżeli macie jakieś przemyślenia w tym temacie, to bardzo chętnie posłucham ;:32
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Rzuciłem okiem na ziemię wokół powojników, są samosiejki:

Obrazek
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Ale super! Ja bym pewnie wszystko niechcący wypieliła, nie wiedząc nawet, że takie skarby mi rosną.
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Gratulacje! ;:138
Również się pochwalę, dwa dni temu z torebki przetransportowałam dwa nowe maluchy z długimi na 2 cm korzonkami do nowej doniczki :heja
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Clematis z nasion

Post »

Witam. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat Clematisów z nasion. Czy to może się udać? Z czystej ciekawości zamówiłam na jednym z chińskich portali nasiona mix Clematis.Posiany tydzień temu drogą eksperymentu coś wyrosło. Pytanie czy to aby nie Chiński ryż? Czy ktoś wysiewał? Proszę o odzew.

Obrazek

-- 15 lut 2018, o 17:13 --

Zdjęcie z Bliska
Obrazek

Roślinki rosną szybko a ja nadal nie wiem czy to będzie jakiś powojnik. Chociażby o żółtych kwiatach. Może ktoś sma podobne doświsdczenia i pomoże

-- 19 lut 2018, o 11:52 --

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Będą to z pewnością jakieś gatunki botaniczne, które szeroko się rozrastają i tworzą obficie owocostany.Ja nie wysiewałam, ale u mnie sieje się w gruncie klematis mandżurski.Może już w tym roku zakwitnie, nie wiem czy z nasion będzie równie ozdobny.Po kwitnieniu obcinam większość owocostanów, bo inaczej sieje się strasznie.
Przepikuj po 3 siewki do małych doniczek, ale niewiele głębiej niż rosną teraz.Można później słabsze usunąć i zostawić po jednej.
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Tak zrobiłam i teraz rosną jak głupie i wyginają się we wszystkie strony. Muszę im dać jakieś podpórki. Przez chwilę myślałam że to może pomyliłam je z nasionami datur bo nasiona przyszły do mnie nie opisane. Mam w sumie 25 doniczek tych siewek. Jeśli kiedyś zakwitną to kolor też będzie niespodzianką





Kolejne zdjęcia siewek. nie wiem czy nie mają za mało światła. Są jakieś wyciągnięte albo taka ich natura. Nie wiem i proszę o radę. Dopiero się uczę i wielu żeczy nie wiem
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Z tego co pamiętam jak wysiewałem botaniczne odmiany Powójników ...co prawda w gruncie to już druga para listków po wykiełkowaniu była pierzasta (dłoniasta) u Ciebie tego nie widać...ale jeszcze nic nie wiadomo.Brakuje im światła.Ja bym je wstawił do skrzynki ,zaczął hartować i doświetlać na dworze...mamy już coraz cieplejsze i słoneczne dni,na noc i w chłodne dni najlepiej wnosić do pomieszczenia
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Jutro spróbuję na 2 godzinki jak będzie ciepło. Ja do końca nie jestem pewna co do tego że to powojniki.
Nigdzie nie mogę znaleźć zdjęć siewek żeby porównsć ze swoimi
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Alicjo,

skoro zamawiałaś na jednym z chińskich portali to może jest to clematis hirsutissima, zwany potocznie włosistym ( hairy clematis) pochodzący z zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
Nigdy nie widziałam go "na żywo", tym bardziej dopiero co skiełkowanego , ale może to on. Porównaj ze zdjęciami z tej strony wprawdzie już bardziej wyrośniętych siewek niż Twoje, ale może znajdziesz jakieś podobieństwo.
Bardzo jestem ciekawa, co Ci z tego wyrośnie. ;:65 Będziesz miała okazję obserwować kolejne etapy przekształcania się w dorosłą roślinę.

Sam powojnik hirsutissima jest śliczny. ;:167 Kwiatki przypominają te z grupy viorna - niebieskie dzbanuszki, ale czy to on ?... :roll:
Może się równie dobrze okazać, że to zupełnie inna roślina.
Samo czekanie jest jednak tak ekscytującą przygodą, że nawet gdyby tak było niespodzianka rekompensuje rozczarowanie.
Gorąco Ci kibicuję i wypatruję wieści :wit
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie powojników z nasion

Post »

Dziękuję Firletko za odpowiedź i zainteresowanie moimi roślinkami. Rzeczywiście listki ma podobne do tego ze strony którą mi wysłałaś. Śliczne ma kwiaty. Moje roślinki w dzień wygrzewają się na dworze. Będę dodawać zdjęcia w miarę ich wzrostu

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”