Fundament pod altankę/domek,izolacja i inne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

Proszę Cię drewno nie wytrzyma tyle co ceramika czy kamień ...
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

Drewniany czy murowany, to nie ma znaczenia, fundamenty muszą być. Drewna nie warto kłaść bez izolacji od gruntu - wilgoć zniszczy.
drozdo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2013, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja Wschodnia

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

No niestety, fundament musi swoją głębokość mieć. Te 100, lub dla pewności 120 musi być. Wszystko zależy od granicy przemarzania.

Obrazek
dominiq33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 gru 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zrobić fundament pod stojącym domkiem

Post »

Witam serdecznie Wszystkich !
Pierwszy wpis na forum :-) ale do sedna. Zakupiłem działkę, na której jest postawiony drewniany domek. Stoi on na betonowych bloczkach, które są rozstawione co jakieś 30-50 cm po 6 szt. po dłuższych bokach domku. Krótsze boki mają większe odległości tak nawet po 1,30. Niestety nie wygląda to dość estetycznie bowiem od gruntu jest szpara na jakieś 30 cm (choć z tym też jest różnie). Na domiar złego betonowe bloczki wystają po za obrys domu. Tak to wygląda jak na załączonych zdjęciach. Nie wiem jak wygląda domek od spodu, a jestem przekonany, że nie jest on na fundamencie. Zdaję sobie sprawę że te szpary pewnie pełnią rolę wentylacji pod domkiem. Natomiast ze względów estetycznych chcę zrobić coś na kształt podmurówki, fundamentu by poprawić efekt wizualny.
Mam dwa pomysły na to:
1. Uzupełnienie szpar bloczkami betonowymi i ścięcie do obrysu domu pilarką wystających bloczków (czasochłonne pracochłonne i wątpliwy efekt wizualny)
2. stopniowe usuwanie starych bloczków i wstawianie nowych w pełni wypełniających przestrzeń na równi z obrysem domku (czy to jest fizycznie wykonalne ? czy nie załamie się domek? )
Może jakieś inne pomysły ? Obym nie musiał wzywać ekipy budowlanej 8)
http://www.fotosik.pl/zdjecie/aa2c31a09514eb05
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a6b4a26644c25b07
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a6b4a26644c25b07
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament pod domek działkowy, izolacja i in.

Post »

Wstaw foto bo póki co ich nie ma.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Planuję na wiosnę budowę tarasu. Zastanawiałem się nad fundamentem i wymyśliłem tak:
- kupię świder ogrodowy i wwiercę się w grunt na min. 50 cm, a może uda się na 70 cm (gliny),
- następnie wpuszczę w grunt rurę PCV fi150 mm, ale tylko na głębokość 30-40cm i aby wystawała z gruntu na ponad 5 cm,
- wsunę do środka zbrojenie, które wykonam zaginając spiralnie pręt fi6 (?) na rurze o średnicy fi100 mm - wsuną tą spiralę tak głęboko, jak się da, a resztę obetnę kątówką i jeszcze trochę schowam koniec,
- przygotuję zaprawę (na razie nie wiem jaką, ale to sobie doszukam) i wleję w grunt poprzez rurę,
- nałożę "pokrywkę" z płyty OSB z wkręconymi czterem kotwami (będę musiał tylko zadbać, aby płyta OSB nie przykleiła mi się do betonu - pewnie przekładka z folii lub jakiś środek antyadhezyjny),
- kiedy beton jeszcze będzie świeży, to wypoziomuję wystającą z ziemi rurę z "pokrywką" - może uda mi się to robić dla kilku fundamentów na raz stosując łatę i młotek,
- jak beton zwiąże, to powinienem mieć rurę PCV wystającą z ziemi na 5 cm, zalaną betonem i z wystającymi czterem nagwintowanymi prętami, gotowymi na przyjęcie zamocowania słupa tarasu....
Ma to ręce i nogi?
No, może rurę PCV usunę na górze, aby nad grunt wystawał ładny walec betonowy - jeszcze nie wiem...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Fundament pod słupy tarasu

Post »

Po co kupujesz świder na kilka otworów?
Z czego ma być taras zrobiony?
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament pod słupy tarasu

Post »

WAKWAK pisze: - kiedy beton jeszcze będzie świeży, to wypoziomuję wystającą z ziemi rurę z "pokrywką" - może uda mi się to robić dla kilku fundamentów na raz stosując łatę i młotek,
Na Twoim miejscu na początku osadziłbym rury stabilnie, wypoziomował i dopiero wtedy zalewał.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

@ PiotrekP
Pod taras 12 otworów, a jeszcze 9 otworów pod domek dla dzieci. Świdrem jest to czysta robota, bez rozkopywania gruntu. W przypadku domku, który ma stanąć na trawniku jest to istotne - wykroję trawę, wytnę otwór w siatce na krety i nawiercę otwór. W przypadku tarasu, który ma stanąć na miejscu, w którym obecnie jest grys bazaltowy na geowłókninie, jest to również wygodne - otwór o wymiarach fundamentu...
Taras i domek drewniane. Taras ma mieć drewniane słupki 100x100 mm o wys. 3 m zwieńczone oczepem. Domek ma być domkiem na wysokich nogach (też 100x100 mm), tj. ma mieć podłogę 120 cm nad gruntem...

@Andrzejbdg
Dzięki, z jednej strony słuszna uwaga, będę mógł na spokojnie wypoziomować, a potem betonować. Choć z drugiej strony planowałem, że rura nie będzie dochodzić do dna otworu - chodzi mi o to, aby beton z mojego fundamentu "palowego" stworzył poniżej rury taką lekką buławę, które lepiej zastabilizuje mi konstrukcję niż pal z pobocznicą w postaci gładkiej rury PCV... Nie jestem pewien, czy niedopchawszy rury do samego dna otworu uda mi się ją zastabilizować...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

> a jeszcze 9 otworów pod domek dla dzieci < ;:202 Wybacz zdziwienie, ale czy Ty budujesz dzieciom willę 3-pokojową?
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Prawdopodobnie coś takiego, jak na poniższym rysunku: domek, miejsce na huśtawkę i na linę do wspinania... ;-) No dobra, osiem fundamentów, bo zrezygnowałem z jednego słupa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Niedawno koło mojej działki stawiali domek drewniany na fundamencie chyba podobnym do tego który planujesz. Przed zalaniem zrobili drewnianą konstrukcję która stabilizowała wszystko, dzięki temu mieli wszystko ładnie w poziomie. Niestety wymaga to dodatkowych nakładów.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Dzięki. Pomysł jest niezły. Konstrukcję mogę zrobić z tych samych elementów, z których potem zbuduję słupki oraz rygle domku i tarasu. Jak pokombinuję, to nie będę tego musiał nawet specjalnie przycinać. I to wcale nie musi wyjść tak drogo... Przygotuję sobie szablony z kotwami osadzonymi w miejscu każdego fundamentu. Szablony zamocuję do skonstruowanej specjalnie sugerowanej ramy stabilizującej, ułożę całość na świeżo zalanych betonem rurach i - mam nadzieję, że się da ;-) - podobijam jakimś cięższym młotem konstrukcję, aby zagłębić rury tak, aby poziomnice położone na konstrukcji stabilizującej pokazały poziom... Rodzi mi się już jakaś koncepcja. Dzięki ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”