Sprzedaż legalna własnych sadzonek i produktów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Działy specjalne produkcji rolnej.
Poszukaj interpretacji tego hasła.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Ja zalazłam taką interpretację.
http://www.pit.pl/sprzedaz-wyhodowanych ... yce-12677/
milanic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2018, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Legalna sprzedaż rozsad z namiotów.

Post »

Dzień dobry :)

Posiadam trzy "foliaki" po 24m2 każdy. Hobbystycznie od dwóch lat zajmuje się uprawą rozsad papryczek chili (9 odmian) oraz papryk słodkich (4 odmiany).
Część zostawiam sobie na "owoce", ale większość sprzedaje na różnych portalach w formie rozsad.
Z racji, że idzie mi to całkiem nieźle (jest to dodatkowe zajęcie) chciałbym rozszerzyć ową działalność i robić to legalnie.
Czy ktoś z was wie jak wygląda "legalizacja" takiej działalność? jak wygląda sprawa podatków itp itd?
Oraz jak wygląda kwestia gdybym chciał np. sprzedawać papryki suszone lub mielone? (proste przetwórstwo).

Pobieżne informacje na powyższe kwestie mam, ale może jest na forum ktoś, kto przechodził przez lubi wie co i jak :)

Dodam, że mam działalność (spółka z o.o.). Nie jestem rolnikiem i nie płacę KRUSu.

Będę bardzo wdzięczny za każdą informacje :)

Pozdrawiam
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Od 14 grudnia 2019 Roku obowiązuje Nowe PRAWO UNII Europejskiej dotyczące paszportowania roślin i aby sprzedawać jakiekolwiek rośliny z własnego ogrodu, czy w doniczkach, rozsady poprzez internet należy zarejestrować się w PIORIN
Nie obowiązuje to przy sprzedaży bezpośredniej - tzw. do ręki.
Należy do każdej rośliny wysyłanej pocztą wystawiać paszport!
Jakby ktoś chciał poczytać to tu rozpracowujemy ten temat na części pierwsze.
viewtopic.php?f=7&t=104194&start=728

http://piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/now ... faq,6.html
punkt 36
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

:) Serdeczni ludzie gdybyś sprzedawał jako tako regularnie przez internet zapewne poinformują odpowiednie służby. Kary z tego, co czytałem w internecie są kosmiczne. Generalnie sądzę, że zostało to wprowadzone m.in. po to, by zhegemonizować wielkich eksporterów z Holandii a tutaj wielkie szkółki i importerzy materiałów sobie i tak poradzą. Jeśli nic się nie zmieni na lepsze (chociażby wpis do prawa w stylu "dopuszcza się bez paszportów przesyłanie niewielkiej ilości roślin przez hobbystów i ich sprzedaż etc etc etc") to cóż. Albo zostajesz pro szkółkarzem z paszportami, nalotami piorinu etc albo sobie ryzykuj. Generalnie ja ostatnio kupowałem troszkę roślin od jednej, drugiej szkółki przez allegro i na żadnej doniczce paszportu nie było. Może do nich zadzwonię z zapytaniem o te paszporty. :P
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Jest już oficjalne stanowisko - trzeba rejestrować się przy każdej ilości sprzedanych roślin przez internet. Nie ma zmiłuj.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Skoro tak, to zarejestrowani muszą mieć świadomość, że podpadają pod inne przepisy (również pomysł unijnych urzędników). Pisałem o tym w innym miejscu, tutaj zasygnalizuję.
Podmiot, który gromadzi dane osobowe jest zobowiązany do wdrożenia przepisów RODO. To się wiąże z dodatkową biurokracją i narażeniem się na kary w przypadku niezastosowania się do przepisów.
Dane osobowe, w posiadanie których wchodzą handlujący za pośrednictwem Internetu to imię, nazwisko, dokładny adres oraz numer telefonu. Dane te przekazują również kurierowi pośredniczącemu w dostawach.
Z RODO związane są obowiązki posiadania zgód od klientów na przetwarzanie ich danych osobowych, a także na przesyłanie im ofert czy kontaktowanie się z nimi za pomocą elektronicznych środków komunikacji. Jest też obowiązek poinformowania klientów o ich prawach w związku z RODO. Klient w dowolnym momencie może zażądać raportu o przetwarzaniu jego danych osobowych. Aby taki raport mógł być wydrukowany, administrator danych osobowych musi mieć rejestr, w którym są zapisane niezbędne informacje.
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Dodali aktualizację na głównej stronie jest odnośnik
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Czyli gdzie jest ta aktualizacja?
Właśnie przyszedł mi do głowy pomysł odsprzedania moich nadwyżek ogrodowych,chcę wystawić je w koszach na wjeździe do mojej posesji.Zastanawiam się, czy tak mogę?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin z ogrodu a prawo

Post »

Tak na targu, straganie, przed domem/na posesji/ czy z gospodarstwa możesz sprzedawać bez paszportu i rejestracji w Wiorin. sprawa zmienia się gdy sprzedajesz hurtowo lub przez internet czyli wysyłasz sadzonki wtedy trzeba paszporty.
KarolinaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sty 2023, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Witam. Chciałabym w tym roku zbudować szklarnię i wysadzić tam pomidory, ogórki, paprykę oraz inne warzywa. Czy nadmiar warzyw mogę sprzedać na targowisku bez zakładania działalności gospodarczej?
jagusia111

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Jeśli jesteś rolnikiem to możesz, a jeśli nie jesteś to w sumie też możesz, opłacasz placowe i w sumie nikt więcej o nic nie pyta.
KarolinaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sty 2023, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Nie, rolnikiem nie jestem. Po prostu jest wolny plac na podwórku, pomyśleliśmy z mężem o wykorzystaniu go na szklarnię. Jednak w zeszłym roku mając kilka krzaków pomidorów zauważyłam, że jest ich sporo, jak dla nas za dużo, więc myślę, że w szklarni byłyby jeszcze bardziej obfite zbiory. Dlatego zastanawiam się jak to sprzedać żeby było legalnie. W internecie jest dużo informacji, ale z tego co zrozumiałam to szklarnia jest działem specjalnym produkcji, więc wtedy już to się rządzi innymi prawami. Ale może gdyby na targowisku nikt nie dopytywał gdzie warzywa rosną to nie byłoby problemu 😁
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”