Phalenopsis- mój pierwszy

ODPOWIEDZ
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Popróbuję jednak z tą deszczówką, może jakoś przefiltruję przez gęstą tkaninę umieszczoną w rurce. Zobaczę, może to akurat będzie jakiś sposób, a jak się zacznie coś niedobrego dziać, to zaprzestanę moich praktyk i zastosuję kranówkę.


Ponawiam pytanie o proporcję nawozu.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

jak kranówkę to najlepiej przegotowaną.

a co do nawozu, to nie wiem, bo od kilku lat nie stosuję.
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja stosuję Florovit w 1/2 dawki zalecanej przez producenta raz na tydzień lub dwa :) na razie wzbudza to rozrost liści i korzeni, a stosuję go dopiero 2 miesiące :)
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

Storczykowa pisze:jak kranówkę to najlepiej przegotowaną.

a co do nawozu, to nie wiem, bo od kilku lat nie stosuję.
A Vand nie nawozisz ??
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Z tego co słyszałam to Storczykowa zabiła Vandę nawozem właśnie
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Czy mógłby mi ktoś w końcu napisać nawozem jakiej proporcji poleca podlewać falenopsisa?

Zacytuję słowa pisane na pewnej stronie o hodowli storczyków i czy ktoś mógłby mi to zweryfikować, lub podać jakieś inne wskazówki albo dane co do nawozu?

"Phalaenopsisy nawozić należy raz w tygodniu nawozem 20-20-20 lub 30-10-10 jeśli rosną w korze. Tylko pomiędzy wrześniem a grudniem (kiedy roślina przechodzi okres spoczynku) nawozić należy tzw. blossom-boosterem (10-30-20)"
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Orchideomaniak pisze:Ja stosuję Florovit w 1/2 dawki zalecanej przez producenta raz na tydzień lub dwa :) na razie wzbudza to rozrost liści i korzeni, a stosuję go dopiero 2 miesiące :)
Fawin wyżej juz pisałem jak nawożę :) a co do tego co wyczytałeś to chyba za mocny ten nawóz co proponowali, ja stosować bedę okrągły rok raz na tydzień lub dwa połową zalecanej dawki przez producenta :) Mój nawóz Florovit to NPK 3-5-7 używam go dopiero 2 miesiące, jak skończę buteleczkę nawozu, to spróbuję innego ;)
pepe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 sie 2008, o 09:59

Post »

Fawin - poczytaj o tym, po co jest nawóz, czemu służą poszczególne składniki, kiedy i dlaczego roślina potrzebuje N a kiedy P czy K. I wtedy sam sobie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie jaki nawóz. I kiedy. I w jakim celu.
A takie wielokrotne dopominanie się o podanie gotowego rozwiązania... Cóż, mało eleganckie co najmniej. O innych wrażeniach nie napiszę...
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Fawin pisze:Ponawiam pytania:
Czy potraktować go jakimś środkiem ochrony roślin?
I czy mnoże być podlewany kranówką, wodą przegotowaną, czy czym? co radzicie?
I jeszcze jaki nawóz kupić? chemiczny czy naturalny? Jakie Wy stosujecie?


P.S. zaczął się otwierać 2-gi kwiat :)
Witaj :)
Podoba mi się kolor kwiatów, mam o podobnej kolorystyce, ale kolor nasady liści nie podoba mi się...
profilaktycznie zastosowałabym np.Amistar na razie jako oprysk,żeby nie namaczać jeszcze bardziej...
więcej można zobaczyć zaglądając do środka doniczki.
Na razie nie nawozić i nie podlewać.
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
pepe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 sie 2008, o 09:59

Post »

Ja się nie dziwię, ja ubolewam... Rozumiem pytania, na które odpowiedzi nie zostały znalezione. Ale oczywiste, wielokrotnie te same pytania (vide słynne - co zrobić z pędem kwiatowym Phal. po przekwitnięciu) czy pytania, na które ciężko odpowiedzieć gdyż ma się za mało danych. Nie wiedząc na jakim etapie rozwoju jest roślina, nie wiedząc jaka jest jej historia, jakie potrzeby ma w danym momencie - mam autorytarnie stwierdzić jaki nawóz jest najlepszy?!?!
Marto c - pytanie Fawina nie dotyczyło stopnia rozcieńczenia nawozu - o czym Ty piszesz. Zresztą, ten akurat temat był wałkowany aż do znudzenia - przypomnę na wszelki wypadek: zwykle 1/2 lub 1/4 zalecanej na opakowaniu dawki, co 3 lub 4 podlewanie sama woda. To model najpopularniejszy. Są oczywiście inne, indywidualne, na podstawie własnych doświadczeń.
Co do składników - N na wzrost masy zielonej, P - przy kwitnieniu (stąd duża ilość w nawozach typu blossom booster), K - wzmocnienie rośliny.
Wszytko powyżej można wygooglać w ciągu 5 minut... I stąd moja irytacja - że komuś się nie chce poszukać a chce przez kilka dni wciąż od nowa zadawać to samo pytanie...
O wypowiedziach dotyczących deszczówki i ogólniej wody litościwie się nie wypowiem... Kolejny wielokrotnie wałkowany i łatwy do znalezienia...
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Sorry, ale rzeczywiście nie chodziło mi o to jaki roztwór z nawozu zrobić, tylko, jaką on ma mieć proporcję, ale chyba źle zadałem pytanie, albo niezrozumieliście :wink:

Wiem do czego jest N, do czego P, a do czego K, stosuję nawozy do innych mioch roślinek, więc nie jest mi to obce.

Doczytałem wcześniej i napisałem w którymś z początkowych postów, że podlewać 1/2 lub 1/4 rozcieńczenia nawozu i dostałem w odpowiedzi że 1/4 i uznałem, że na ten temat rozmowa zakończona. Więc pytałem wciąż o proporcję składników, wciąż nie dostawałem odpowiedzi na nurtujący mnie temat, więc ponawiałem pytania...
pepe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 sie 2008, o 09:59

Post »

Proporcja składników zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest roślina - czy kwitnie, przyrasta w masę zieloną itd. O czym pisałem w poprzednim poście... Skoro wiesz czemu służą poszczególne składniki to powinieneś umieć sam dobrać odpowiedni skład.
Mam nadzieję, że tym razem wyraziłem się wystarczająco jasno?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Orchideomaniak pisze:Z tego co słyszałam to Storczykowa zabiła Vandę nawozem właśnie
tak, i dlatego przestałam nawozić storczyki. Vandzie widocznie nie spasował ten nawóz i nie tylko jej. parę innych storczyków również od niego padło (np. mój pierwszy Phalaenopsis). nawozy są różne, może ten co miałam miał jakieś szkodliwe dla storczyków składniki. jak się skapowałam, że storczykom szkodzi, było już za późno. Vanda i Phalaenopsis uschły. dlatego nie nawożę, ale i tak storczyki mają się całkiem nieźle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”