Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Rośliny doniczkowe
MAGDA_ES
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2020, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witajcie :wit
Trzy dni temu kupiłam fikusa benjamina (chyba kinky?). Przesadziłam go do ziemi uniwersalnej wymieszanej z perlitem, dałam do nowej doniczki z odpływem. Stoi na parapecie okna południowo-wschodniego.
Zastanawiam się jak mam dalej postępować żeby roślinki nie zmarnować. Zależałoby mi na uzyskaniu pokroju drzewek o grubych pniach i gęstych koronach ( żeby nie powstały wyłysiałe długie badylki) - póki co pnie to trzy cieniutkie "patyczki".
Wiem już o obracaniu doniczki o 1[cm] codziennie i wiem że nie należy zmieniać stanowiska kwiatka.
Co zrobić żeby fikus przytył w pniach? Czym najlepiej nawozić fikusy?
Nieśmiało myślę też czy dałoby się go poprowadzić formie a'la bonsai?

Bardzo proszę o Wasze porady.

Pozdrawiam Serdecznie :D
Magda
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

W kwestii formowania a'la Bonsai poczytaj tutaj:

viewtopic.php?f=19&t=14944&hilit=Bonsai

Jednak przede wszystkim doniczka wydaje się dużo za duża uwzględniając wielkość rośliny i pewnie bryły korzeniowej. Doniczka powinna większa od bryły korzeniowej o około 1,5 cm na średnicy.
Jeśli chodzi o zapewnienie grubszego pnia, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Żeby korona była zwarta, trzeba przede wszystkim przez cały rok zapewnić jasne stanowisko na razie na parapecie co właśnie zrobiłaś. Dodatkowo w okresie wiosenno - letnim trzeba regularnie przycinać nowe przyrosty żeby pędy się rozgałęziały.
W okresie jesienno-zimowym ograniczyć włączanie grzejnika do minimum albo postawienie na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. To takie połowiczne rozwiązanie dopóki fikusy są jeszcze małe.
Nawóz mineralny do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Mam fikusa benjaminka w rodzinnym domu więc niemam jak pokazać teraz zdjęcia bo mieszkam teraz u narzeczonego. Jeden w formie drzewka a drugi w formie bonsai. Mam je od mniej wiecej 20 lat. Tak tak dostałam małą sadzonkę gdy miałam około 12-13 lat. I te drzewko rośnie do dzisiaj.
Obecnie prowadzę nową sadzonkę w swoim nowym domu.
Powiem tak.
Pierwsze słyszę że drzewko należy obracać. Ja lata temu słyszałam wręcz odwrotnie, że benjaminek nie znosi zmian. Obracania, przenoszenia, chociażby z jednej strony parapetu na drugi.
Gdy je postawisz w jednym miejscu to tam powinien pozostać. Lubi światło. Nie znosi przeciągów. Nie znosi przelania ale i źle znosi przesuszenie.
Z benjaminkiem bywa tak, że co roku słyszę od znajomych, koleżanek czy ciotek że benjaminek znowu gubi liście. Po prostu nagle zaczynają żółknąć i bywa, że potrafi zgubić niemal połowę liści.
Wtedy ma się te ogołocone gałęzie.
Nie mam jak pokazać teraz swoich drzewek, ale moje gubiło liście tylko przez pierwsze lata. Od dawna tego nie robi.
Może dlatego że w okresie zimowym kaloryfer przy którym stoi drzewko jest przykryte grubym ręcznikiem.
Mama marudzi że mam je zabrać bo zajmuje połowę pokoju.

Odżywka oczywiście do roślin zielonych. Ja nawoziłam średnio raz w miesiącu.

Doniczka na twoim zdjęciu faktycznie ciut za duża. Roślina będzie ci owszem rosnąć ale nie będziesz mieć oczekiwanych grubych gałęzi i pnia. Będzie wiotkie. Benjaminka przesadzam gdy widzę że od dawna roślinka nie wypuściła żadnego nowego listka. Albo inaczej- wychodziło mi to mniej wiecej co 2-3 lata . Doniczka coraz większa ale z umiarem.

Bonsai ma dużo łatwiej bo w momencie gdy drzewko osiągnęło wysokość 30cm to przestałam przesadzać. Jedynie co 3 lata zmieniałam ziemię ale wielkość doniczki już pozostała.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Mała uwaga.
Fikusy można obracać po to żeby korona rozwijała się równomiernie, ale nie można tego robić gwałtownie. Tzn. nie można nagle obrócić o 180 stopni, ale cyklicznie co jakiś czas delikatnie obrócić, mniej więcej o około 30 - 45 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MAGDA_ES
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2020, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :D
:idea: Póki co mój plan na roślinkę wygląda następująco:
- zostaje w miejscu w którym jest (bo światło ok i brak przeciągów)
i w tej doniczce (żeby nie powodować większych stresów)
- stosowanie stopniowego subtelnego obracania wokół osi aby korona się zagęszczała równomiernie
- ostrożnie z podlewaniem żeby nie przesuszyć i nie przelać (+ równie ostrożnie z nawożeniem)
- póki co święty spokój dla zapewnienia aklimatyzacji rośliny
- przesadzanie do lepiej dobranej doniczki w przyszłym roku na wiosnę
- w tzw. międzyczasie dokształcenie się

Mam nadzieję będzie dobrze
Jeszcze raz Dziękuję ;:180

Pozdrawiam Serdecznie
Magda
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Chciałbym zapytać jak przyciąć fikusa, który za mocno się rozrasta. Roślina od dziecka rośnie swobodnie i nigdy jej jeszcze nie przycinałem.
Nie wiem jak się za to zabrać, a jest to konieczne, bo fikus rośnie aktualnie głównie na boki. Zależałoby mi, żeby trochę go zagęścić, ale przede wszystkim zahamować już wzrost na boki.

Doradzicie coś?


Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, o 18:16 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Za duże zdjęcie, zmniejszyłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Przede wszystkim fikus Benjamina powinien rosnąć jak najbliżej okna, czyli tuż przy szybie. Na tym stanowisku światła ma za mało. Jak będzie miał większą jego ilość, korona może będzie bardziej zwarta.
Druga sprawa, co roku wiosną trzeba robić większe cięcie, a później latem korekcyjne. W każdym razie wielkość cięcia zależy od tego jak bardzo chcesz mieć kompaktowe drzewko. Jeśli bardziej, to trzeba mocniej ciąć i na odwrót.
W obecnej sytuacji mniej więcej zaznaczyłem jak go można wstępnie przyciąć.
Później to albo pozwalasz rosnąć gałązkom do wypuszczenia powiedzmy około 8 par liści i przyciąć albo o połowę albo nawet o 2/3. I tak aż do jesieni.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
briggie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Chciałabym prosić o poradę, jak przyciąć tego zaniedbanego jegomościa.

Obrazek

Dodam,że na dole jest dosadzona mniejsza, młodsza roślina.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Przede wszystkim jeśli to miałoby sens, to fikus musi stać bezpośrednio przy oknie. To stanowisko się nie nadaje, bo ma za mało światła, co widać po pokroju.
Cięcie możesz zrobić mniej lub bardziej drastyczne, przecinając gałązki o 1/4 albo 1/3 długości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ac12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2021, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę, jak przyciąć zaniedbanego beniamina - nie był nigdy przycinany, w zasadzie większość rośliny to dwie gałązki, przez co jest bardzo asymetryczna. Czy da się jakoś przywrócić jej pokrój drzewka?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Odpowiedź/podpowiedź masz wyżej.
Cięcie drastyczne jest wskazane moim zdaniem.
Dobre efekty pojawią się z pewnością szybko. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witajcie serdecznie, czy waszym zdaniem te dwa okazy należałoby jakoś przyciąć czy nadal pozwolić im swobodnie rosnąć ??


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

To zależy, jaką docelową wysokość chcesz osiągnąć.

Jeśli drzewko miałoby być niższe, to możesz już teraz przyciąć wierzchołek. Jeśli wyższe, to możesz pozwolić im rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”