Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

może wystarczy rurka fi 30 cm - przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m :wink:

całkowicie się zgadzam z tym co napisł MirekL, a obrazek to tylko idea
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

monika pisze: przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m
Moniko, pisząc dobitnie "fi 30,0 cm" miałem na myśli tylko sporą średnicę rury odprowadzającej wodę.
Tylko średnicę. :wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

Łysy pisze:Może jednak wystarczy rurę z PCV fi 30,0 cm zakopać :wink:
a niech będzie i 50 cm, mnie zaintrygowało zakopanie rury - jak to technicznie widzisz? jak zakopać? głębokie wykopy w glinie? (nie 2 m lecz głębiej żeby woda spływała)
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Czyli wkopać rurę za pomocą pana Józka z łopatą ( dwa dni) lub zwykłej koparki ( 30 min. pracy ) :)
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam. Ekstremalnej wielkości opady w tym roku spowodowały, że mój ogródek co chwilę jest całkowicie zalany wodą. Niestety ziemia jest fatalna i bardzo gliniasta. Przesychanie i odparowywanie zatem trwa długo. Zastanawiam się co mogę zrobić aby poprawić stan ogródka. Jest to ogródek w szeregowcu od wewnętrznej strony wiec odpada zastosowanie jakiegoś poważnego drenażu. Może znacie jakieś skuteczne metody? Podobno można robić głębokie odwierty i zasypać je kamykami, ale nie wiem kto mógłby wykonać taką usługę? Pomóżcie, plis...
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

Należy wbijać rurkę do ziemi,aż się trafi na warstwę piasku.Wtedy otwór zasypać żwirem,korą,
żużlem i będzie filtr,woda spłynie w głąb.Najpierw rurka 1,5m,następna 3m,ziemię wybijamy,stukając
w rurkę młotkiem.Na rurce zacisnąć żabkę do obracania,a z góry walić młotem,obracając.
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

Mam ten sam problem (ogródeczek wewnętrzny w szeregówce na glinie) i metodą prób i błędów szukamy na to sposobu. Zaczęłam od nawiezienia piasku, który przekopię z wierzchnią warstwą ziemi (piasek wożony taczką przez mieszkanie ;:224 ). Nawiercamy otwory ręcznie takim urządzeniem kupionym w markecie (świder ziemny) do głębokości ok 1m i zasypujemy to kamyczkami i piaskiem. Niestety nie trafiamy do warstwy przepuszczalnej (musi być głęboko) ale zawsze to jakieś wyjście. Sąsiedzi w większych ogrodach robili odwodnienie kładąc specjalne rury wzdłuż działki, ale z tego co widzę u nich dalej po deszczu iglaki stoją w wodzie. Chyba więc niewiele to dało. Sprawdź jeszcze czy woda z rynien ma jakieś odprowadzenie, czy leje się prosto do ogrodu -u nas deweloper tak zostawił, więc najpierw z tym zrobiliśmy porządek.
Pozdrawiam, Marta
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

Wielkie dzięki. Spróbuję zadziałać tak jak radzicie i mam nadzieję, że moje oko wodne powróci do wizerunku ogródka :lol:
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

U mnie jest podobnie jak u autorki - teraz gdy śniegi topnieją byliny (żurawki) i połowa ogrodu stoi w wodzie... nie wiem co będzie wiosną- czy przeżyją ..? Postaram się zrobić jak pisze Mirzan - dzięki za informacje :) U nas jest wysoki stan wody - czy ten pomysł zda egzamin..?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woda w ogrodzie-pomoc

Post »

No widać co kraj.... mnie też tak się to kojarzy. Straszne te płoty przy tak malutkich działeczkach.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

mam zalewana działkę, doradzono mi zrobienie drenażu za pomocą rur drenażowym z włóknem syntetycznym, lepsze jest włókno kokosowe ale jest zbyt drogie.
Czy mogę prosić o ew.doświadczenia w tym zakresie.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
a_ga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lut 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, w moim ogrodzie stoi woda która po obfitych ulewach nie schodzi. Już myślałam o jakiś oczkach wodnych itp ale wizja ataku komarów jakoś do mnie nie przemawia, wolałabym jakieś inne rozwiązanie, a mianowicie myślałam o posadzeniu trzmieliny oskrzydlonej a nawet dęba błotnego bo słyszałam że lubą wilgotne, podmokłe tereny ale czy one skutecznie wysuszą mi ogród?, czy są jakieś inne rośliny, które po prostu "wypiją" mi ten nadmiar wody a ja nie będę musiała po ogrodzie w kaloszach chodzić :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”