Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

studnia chłonna.
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podmokła ziemia - Co zrobić?

Post »

Kupiliśmy w okolicy kawałek ziemi 5 klasy. Chcemy zasadzić tam część pomidorów i papryk. Problem polega na tym ze jest to teren dość zaniżony otoczony z 2 stron ulicą o pochyleniu na działkę tak ze woda z roztopów i opadów deszczu tam spływa. Teraz wygląda jak małe jeziorko. Czy są jakieś sposoby na uprawę na takim terenie. (nawiezienie ziemi teraz nie wchodzi w grę)
Awatar użytkownika
pawel1000
50p
50p
Posty: 76
Od: 20 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina małopolska

Re: Podmokła ziemia - Co zrobić?

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 42&t=51630

W tym wątku, forumowicz opisuje jak sadzić pomidory na redlinach.
To jest chyba najlepszy sposób, sadzenia na podmokłym terenie.
Pozdrawiam Paweł.
Mariuszsowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2013, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Działka nizinna i walka z wodą.

Post »

Witam szanownych forumowiczów. Piszę tutaj pierwszy raz i oczekuję że sympatycy ogródków pomogą mi w problemie jakim jest często zalewany ogródek, a zwłaszcza po deszczu.
Problem jest o tyle trudny że jestem otoczony z każdej strony wyższymi terenami i mimo że obok znajduje się rów melioracyjny (chyba tak się nazywa) to pełnił swoją funkcję zanim w sąsiedztwie nie powstał autokomis wzniesiony ok. 2 metry wyżej. Więc poziom wody wypiera poza koryto i utrzymuje się tygodniami - brak jakiegokolwiek odpływu.
Pewien sąsiad podpowiedział mi że że jeśli wykopię dół na głębokość 1 - 1.5 metra to woda odpłynie z wodami gruntowymi. Zastanawia mnie jednak czy ma to sens z racji tego że w ogródku obok kolega ma oczko wykopane również dość głęboko i też mu wszystko zalewa.
Bardzo proszę o porady. ;:219
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Działka nizinna i walka z wodą.

Post »

Do kogo należy rów, i czy sąsiad nawiózł ziemi legalnie? Zgodnie z prawem wodnym, nie wolno zmieniać stosunków wodnych na gruncie. Jeśli można wykazać, iż z powodu zmiany rzędnej terenu wpływa to stan wody na Twojej działce to można zawiadomić właściwy organ- Starostę (wydział budownictwa i wydzial ochrony środowiska - a najprościej pismo do Starosty i niech sami dzielą wg kompetencji). A może wystarczy tylko wyczyścić rów?
Wówczas i tak zgłoszenie do Starosty, jeśli korzystający z rowu nie chcą go czyścić - Starosta zobowiązany jest wydać decyzję nakazującą. Uchylenie od tego nakazu skutkuje grzywną i wykonaniem zastępczym.

Można udawać, że nie chce się wojować ze sąsiadem, ale czasem trzeba się wówczas pogodzić, że mamy zalaną działkę.
Awatar użytkownika
lilija
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 6 sty 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Witam. Mam kilka pytań dotyczących drenażu w ogrodzie.
Mimo, że ziemię (glinę) przekopano na głębokość ok.1,6 m (pod rury do pompy ciepła)a wierzchnią warstwę wymieszano z piaskiem, wzbogacono czarnoziemem to i tak jest mokro i można sadzić ryż. :D
I teraz mam kilka pytań odnośnie drenażu.
Czy rury drenarski fi 100 wystarczą?
Co lepiej położyć? "Tradycyjnie" geowłókninę, żwir i rury czy może lepsze są rury z otuliną z kokosa lub geowłókniny? Z otuliną mniej roboty ale czy lepsze?
Jeżeli "tradycyjnie" to ile potrzeba żwiru na 10 m długości rury i jaką szeroką geowłókninę zastosować?
Oczywiście chodzi mi o oszacowanie kosztów.
Proszę o radę.
pozdrawiam,Ania
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Chciałabym miec piekny trawnik -- kiedys--- mam na myśli jak popada- woda nie bedzie stała. póki co działka nie jest wyprofilowana i stoi woda.

Plan był taki:

1. Wyprofilować działkę - zrobić dwa spady w różne strony... na ok 5%
2. mąż chce włożyć dwie rury peszle żółte z dziurkami przez całość działki wzdłuż i wszerz i zapyać piaskiem i na to - czyli na tą glinę co jest nasypać 15cm ziemi i posiac trawe.
Z racji tego, ze kasy nie mamy na działke, chce to zrobic w ten sposób.

Ja sie nie zgadzam. Ja uważam, ze powinnismy zrobic spady tak jak on chce z punktem 1 sie zgadzam.
Co do drugiego chłopak radzil nam byłoby wykopac rowy co 5-10m... wzdłuż i wszerz działki, dać geowłóknine na to żwir rury i znowu żwir i na zakładke zamknac geo i zasypac piaskiem. Nie stac mnie na takie rozwiązanie.
I ja wymyslłam sobie :
1. dwa spady na działce w dwie strony
dać jedna rurę by woda spływała
2. ściągnąć na 40cm -50cm gliny i nasypać ziemi - posiac trawe.

Sama nie wiem co robic. Juz mam taki mętlik, ze masakra :( Co robic, by nie kosztowało to majatek a efekt był.


Dodam, iz jak robiłam rabaty, to ściącałam na szerokośc 2m i głębokość pół metra gline i dawałam ziemie. póki co wszystko rośnie i nie zgniło.

tak to wygląda, glina leży już prawie 4 lata




http://images78.fotosik.pl/321/88933676668a61e2.jpg

Obrazek



Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Melioracja podmokłej działki

Post »

Chciałbym się podłączyć do pytania - jednak z nieco innej strony.

Chodzi mi o to czy przy okazji rozwiązywania problemu z podmokłym terenem (drenaż) można rozwiązać problem zalegającego gruzu?

Chodzi mi o to, że chciałbym część gruzu budowlanego (różnej frakcji) wrzucić pod i nad rury melioracyjne owinięte w geowłókninę drenażową.

Czy ma to sens?

Chciałem kupić żwir - ale zastanawiam się czy to konieczne skoro są kupki gruzu. Zakładam, że nawet jeśli coś się tam lekko przytka (jakieś drobne kawałki gruzu pył itp) to i tak przy tak różnej frakcji zawsze powstaną kanały do przepływu wody do rury. Ewentualnie z góry mógłbym całość też przykryć włókniną by między te kamienie (kawałki cegieł, pustaków, bloczków betonowych, dachówki itp) nie wpadła ziemia, którą zasypię rów.

Co o tym sądzicie?
eleswu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 cze 2010, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Melioracja podmokłej działki

Post »

Wyważacie otwarte drzwi. W każdym powiecie?województwie są firmy od kilkudziesięciu lat zajmujące się melioracją. Na pewno taniej/szybciej/skuteczniej będzie dotarcie do majstra, który w ramach tzw fuchy, odwodni chętnie wasze działki.
ogrodniczkauk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2016, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż ogródka pod trawnik - Czy można zamiast żwiru można użyć kory drzewnej?

Post »

Witam, teren na którym chce zrobić trawnik jest bardzo podmokły wiec niezbedny jest drenaż. Wiem że do tego potrzebny jest żwir lub piasek. Ale ciekawa jestem czy zamiast żwiru czy piasku mogę użyć kory? Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Drenaż ogródka pod trawnik - Czy można zamiast żwiru można użyć kory drzewnej?

Post »

ogrodniczkauk pisze: Ale ciekawa jestem czy zamiast żwiru czy piasku mogę użyć kory?
Nie możesz :wink: kora będzie się rozkładać. Kilka miesięcy i zrobi się znowu bagno.
ogrodniczkauk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2016, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Melioracja podmokłej działki

Post »


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuje za odpowiedź. Czyli kora odpada. Czy jest ktoś w stanie mi doradzić co mam zrobić z takim terenem jak na zdjęciach? żeby wyszlo to w miare jak najtaniej. Nie jest to mój dom wiec nie chce inwestowac nie wiadomo jakich sum. Teren jest bardzo podmokły woda stoi. Czy na caly teren musze wysypać żwir lub piasek czy moge porobic kilka sciezek pod ziemia ze żwiru??. Nie planuje tam nic poza trawą.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Melioracja podmokłej działki

Post »

Jeżeli ma być tylko trawa to zrób spadki 1,5-2cm/ m powinno wystarczyć. Jak zrobisz zwartą darń to powinno sobie wszystko poradzić. Na trawnik będziecie wchodzić 1-2 godzinę po deszczu i tyle. Chyba że działka jest w dole to nic nie poradzę. Wtedy trzeba kopać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”