Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Paskudne dziadostwo, jak powiedziałam mojemu zapalonemu wędkarzowi że to dobra przynęta ,to się w czoło popukał. Może to i dobrze, bo pewnie zapraszałby je do ogrodu. ;:306
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Ja mam spokój od 2 lat. :D
przemekp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2017, o 02:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

@ Erazm jak Ci się to udało?

-- 26 sie 2017, o 19:18 --

@ coco12 ponoć na suma nie ma nic lepszego od turkucia :)
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

U mnie walka z turkuciem trwa nadal przy czym wyniki nie są już tak imponujące, przez ostatnie 2 miesiące to może po 2-3 na miesiąc (w czerwcu po 15 sztuk przez jeden wieczór łapałem) i tylko po deszczu ślady się pojawiają. I z kilku ostatnich sztuk tylko jeden był w pełni dorosły, reszta połowę mniejsza.
Zastanawiam się zatem czy tego dziadostwa po prostu ubyło czy one w miesiącach jak sierpień siedzą głęboko a wycieczki na wierzch robią sobie rzadko - jakie są Wasze spostrzeżenia w tej kwestii?
Pozdrawiam,
Tomek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

przemekp pisze:@ Erazm jak Ci się to udało?

-- 26 sie 2017, o 19:18 --

@ coco12 ponoć na suma nie ma nic lepszego od turkucia :)
Przeczytaj ten temat od strony 1. Piszę w tym temacie jak do tego stopniowo doszedłem. ;:138
Przy zwalczaniu tego szkodnika staram się nie stosować chemii. Po odnalezieniu korytarza (średnicy małego palca) staram się zlokalizować tą część idącą w głąb ziemi przez "prowadzenie" małego palca wzdłuż korytarza. Po ustaleniu tego miejsca zalewam go bardzo małym strumieniem wody. Po czasie 1 - 3 minut z korytarza tego wychodzi powoli turkuć, którego łapię szczypcami.W momencie jego zalewania wodą w korytarz wpuszczam kilka kropel płynu do naczyń lub olej roślinny.
Zdarzyło mi się kilka razy, ze turkuć nie wyszedł. Rozgarniam wtedy wierzchnią warstwę ziemi i znajduję go prawie martwego 2 - 5 cm. pod powierzchnią. To efekt działania płynu do naczyń, który zatyka drogi oddechowe turkucia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Mnie trochę intryguje metoda z olejem, o ile płyn do naczyń świetnie się rozpuszcza w wodzie i obniża napięcie powierzchniowe co może skutkować wpływaniem wody do mikrootworów w ciele owada tak olej się nie rozpuszcza i pływa na wodzie, moim zdaniem raczej nic nie wnosi.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Beznadziejna sprawa, ja się pogodziłam z ich obecnością :( Co z tego, że pojedyncze sztuki wyłapię, kiedy i tak lęgną się setkami w jednym miocie i na dokładkę zlatują w okresie godowym z okolicy. Nigdy do zera ich się nie wytępi ;:185
Pozdrawiam Eugenia
GrzegorzM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Jak zastosujesz chemię, to potem to zjesz z tym co tam rośnie...
Spróbuj Probiotics ale to nie jest środek, który zaraz po użyciu załatwi sprawę, to są probiotyki, które regularnie stosowane przywracają równowagę, a taka plaga turkucia, czy mszycy, czy grzyba to brak równowagi, trzeba na to spojrzeć całościowo.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Jaja sobie robisz? Probiotyki mają cokolwiek zmienić w kwestii turkucia? ;:oj
GrzegorzM pisze:Jak zastosujesz chemię, to potem to zjesz z tym co tam rośnie...
Taaa, najwięcej miałem ich pod świerkami, nie planowałem zjeść owych świerków. ;:306
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Mam wszędzie , ale to walka z wiatrakami, w trawniku też dużo i tam płynem z wodą zalewam, w tym roku jeszcze się nie obudziły, a może wymarzły, bo śniegu nie było ;:oj
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

U mnie miały ulubione miejscówki z których wyłaziło 90%, z niektórych dziur (tych samych lub zaraz obok na przestrzeni metra kwardatowego) wyłaziło po kilka przez kilka dni codziennie, potem chwila przerwy i znowu z tych samych miejsc (może było coś w ziemi w tym miejscach to im pasowało albo tam gniazda były). W tym roku mam na to sposób, do wody z ludwikiem będę dolewał niewielką ilość Dursbanu, co nie wylezie to wykituje pod ziemią, mam nadzieję na uniknięcie codziennej walki w tych samych miejscach a było ich w całym ogrodzie kilka.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Zaczęły sezon godowy, w mojej okolicy od 2 dni można wyłapywać (namierzać po odgłosach) osobniki chętne do rozmnażania ;:138
Pozdrawiam,
Tomek
Netta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2018, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie warte zachodu

szkodniki

Post »

Witam serdecznie :wit
Znowu potrzebuję Waszej pomocy...Warzywka na mojej działce rosną w najlepsze, wszystko pięknie powschodziło jak pisałam wcześniej, już widać że marchew to marchew, groszek też piękny itd :) ale niestety od jakiegoś tygodnia zauważyłam, że coś niedobrego dzieje się z moją pietruszką i koperkiem, albo coś mi plądruje grządki ;:oj Wygląda to tak jakby miejscami owe warzywa, które już były słusznych rozmiarów, zaczęły usychać. Jak wyciągnęłam te "suszki" z ziemi to miały korzenie. Ziemia wokół wygląda jakby była popękana, nie widać żadnych kopców, znalazłam małą dziurkę, ale może to tylko przypadek, albo sama wbiłam tam palik jak podlewałam grządki. Poczytałam trochę wujka Google, popytałam tu i ówdzie i oczywiście znowu zgłupiałam. Czy to jakaś nornica? czy inny turkuć podjadek? Teraz pisząc do Was, pomyślałam też o rzodkiewce, która jest lekko poobgryzana, ale wcześniej myślałam, że własne warzywka już tak mają, że nie są idealne. Co ciekawe te 3 warzywa są oddzielone od siebie innymi warzywami, które mają się świetnie (odpukać w niemalowane!!!) Pomocy kochani, Wy wiecie wszystko, a mi się płakać chce, że to co tak pięknie urosło, teraz pada jak po suszy.
Pozdrawiam Netta :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”