Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

Zdjęcia dla mnie mało wyraźne ale słuchaj może masz gromadkę kretów lub nornice.
Pytanie te uniesienia gleby to są punktowo np. 10 szt na całym trawniku i taki punkt to ma np. średnicę 5cm czy też to są całe długie uniesienia czytaj korytarze krecie lub nornic.
Jak wysokie są te uniesienia.
Jak chodzisz po nich to wpadasz stopą w to uniesienie?

Dwa jak rozkopiesz te uniesienia to jest w nich kanał/tunel ?


Kolejna sprawa czy w trawniku są małe otwory - jest ich dużo i każdy ma średnicę do 1cm.
Jeżeli tak i lub nie to weź szpadel i wkop się w glebę - jeżeli znajdziesz białe robale - pędraki to duża szansa, że masz krety.


Jeżeli kanały/tunele są dużej średnicy ok. 3-5cm to kret i kup pułapkę (rura pcv z klapkami) zamontuj w tunelu i eliminuj szkodnika.
Julek84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2014, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

Dzięki za dodatkowe pytania, nie wiem czemu tak kiepsko widać to na zdjęciach.
Uniesienia dawniej były takimi plamami o nieregularnych kształtach, mniej więcej o promieniu 20-30cm. Teraz to już duże plamy o średnicy do pół metra. Nie mają one jednak wydłużonego kształtu, a raczej takiej rozlanej plamy.
Uniesienia mają niewiele ponad ściętą trawę, więc powiedzmy około 3-4cm i wyglądają jakby w całości nie przebijały darniny.
Nie idzie w nie wpaść stopą, raczej wchodząc na nie przywracasz ziemię do poprzedniego poziomu, stąpasz jak po miękkim dywanie.
Nie kopałem - jutro się dobiorę i sprawdzę obecność białych robali oraz średnicę tuneli, bardzo dziękuję za wskazówki.
Julek84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2014, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

OK, tak więc wczoraj dokonałem próbnych odkopów i obserwacje są następujące:

1. Tam, gdzie jest na powierzchni "sucha" ziemia w kopczykach zaobserwowałem w nich malutkie otworki, a w nich kursujące.... mrówki setki mrówek. Po podniesieniu ziemi jest ich pełno. Oszalały i robią sobie mrowiska w trawniku? nigdy ich tyle nie było. Co im "dać"? te niebieskie granulki?

2. Tam gdzie są wypchnięcia mokrej, czarnej ziemi, po odkopaniu znalazłem robale, takie zwijające się w sobie - to pewnie pędraki. Czym je najlepiej zwalczyć. Norek krecich nie stwierdzam.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

Na pędraki pryskaj Dursbanem. Nie krępuj się i daj maksymalną dopuszczalną dawkę jeśli ma być efekt.
Niestety zniszczysz wszystko co żywe ale w tym przypadku ciężko o inną opcję.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Witajcie pogromcy!
W moim ogrodzie też pojawiły się te paskudy. Nie wiedzieć skąd od 3 lat buszują po ogrodzie,
wcześniej nigdy ich nie widziałem a teraz ... ;:14
Dawniej po ogrodzie biegały kury, zawsze wiosną i jesienią gdy nie było upraw ale od kilku lat już nie trzymam ptaszków. Na dodatek krety też gdzieś znikły i proszę, turkuć się pojawił. W tym roku też łapałem go na wodę z miętowym ludwikiem, niestety stosowanie tej metody w grządkach z kapustą i cebulą nie jest dobrym pomysłem. Kapusta nabrała 'mydlanego' zapachu a cebula była gorzka. ;:131
Najbardziej dokuczliwy jest dla młodych roślin, gdy mają delikatny system korzeniowy, który uszkadzają podczas wędrówek po grządkach, podcinają lecz nie zjadają bo sam turkuć też jest drapieżnikiem. Jedynie w czerwcu i na początku lipca gdy ma okres godowy podcina rośliny w których składa jaja, które to gnijąc wydzielają ciepło potrzebne do wylęgu owada.
Na szczęście zauważyłem obecność kreta i myślę, że się z nim rozprawi. Na wiosnę postaram się o jakieś rodzime gatunki jaszczurek,
może też zasmakują w turkuciu ;:108
sarrasam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 paź 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Kurcze chyba spróbuję z tym końskim nawozem, zaraz do stajni polecę trochę z boksu miśkowi ukradnę i będę kopać po działce ... może się uda ....
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Na mojej działce kopce kretów w ilościach hurtowych, jaszczurki też śmigają, a przy głębszym kopaniu trafiamy na kolejne sztuki! :twisted:
Głębsze to znaczy ok.30-40 cm.
W tym roku wyjątkowo rozkładaliśmy obornik w tunelu jesienią (zazwyczaj robimy to wiosną) i obawiam się, że nie będzie potrzeby szukać końskiego. ;:131
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Witam Wszystkich szczęśliwców posiadających na swoich zagonach te piękne stwory. Od tamtego roku po przeprowadzce zaliczam się do tegoż szanownego grona.
Płyn do mycia naczyń - już się przyzwyczaiły,
słoiki wkopane - testuje teraz
obornik - zdał egzamin ale dużo tego tałatajstwa i tak zostało
sadzenie w obciętych doniczkach - zdaje egzamin.

Kret ryje jak tylko się da ale nie wyrabia
a dziś do pomocy przyszedł dudek zwyczajny również naturalny wróg turkucia.

Może w tym roku uda się tego pozbyć ;:134

Do współpracy zaproszę też wędkarzy (przynęta na suma)
bartios5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2015, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodnik zżerający korzenie roślin

Post »

mam duży problem moje rośliny głównie te żyjące w kwaśniej glebie zostają zjedzone a dokładniej ich korzenie a na ich miejsce pojawiają się jajeczka... czy ktoś wie co to za szkodnik i jak go zwalczyć?
Obrazek
http://imageshack.com/a/img537/7272/PbYOw3.jpg
http://imageshack.com/a/img673/7014/FB6199.jpg
jagusia111

Re: szkodnik zżerający korzenie roślin.

Post »

Może to turkuć podjadek?
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodnik zżerający korzenie roślin

Post »

Raczej jaja ślimaka :|.
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Dalmore życzę powodzenia i wytrwałości w walce. Do płynu raczej nie mogły się przyzwyczaić bo płyn powoduje , że padają w skutek uduszenia, myślę stężenie może być zbyt małe (oczywiście Ludwik miętowy). Ale stosując płyn unikaj grządek z kapustą, sałatą i cebulą, będą gorzkie, śmierdzące płynem.
U mnie właśnie boje się rozpoczęły ;:163 , póki co gadziny mają przewagę i niestety są w natarciu.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2847
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Post »

Trzeba zwalczać, ale nie ma szans na całkowite się pozbycie. A może? Jeśli są pojedyncze egzemplarze ? Ja mam je na działce od zawsze i niestety w dużych ilościach :evil: A teraz prawie codziennie niszczę od 5 do 10 sztuk :!: W ozdobnych - woda z Ludwikiem, w warzywach z olejem jadalnym, albo i sama woda, ale wtedy cierpliwości i sprytu trochę trzeba, żeby nie zwiał, kiedy już się wygramoli na powierzchnię ;:224
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”