W.o... Winie własnej roboty.

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Ja robiłem z czerwonej, owoce miksowałem i fermentowałem taką pulpę. Wychodziło wyśmienite :)
Pozdrawiam, Maciek.
pawcio84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 lip 2012, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Mam jeszcze niedno pytanko. Czy można na balon 50L wstawić nastaw z 6 KG owoców? Teoretycznie nastaw tak na winko 10L. Stanie się coś?
DarekRz

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Na początek może być i 10 l w 50 litrowym balonie. Dopóki fermentuje nic złego się nie stanie bo CO2 zabezpieczy nastaw. Jednak po ustaniu fermentacji trzeba by ściągnąć wino do mniejszych balonów - albo do 10 l albo do np. 2 x 5 l. Oczywiście zatkać je korkiem z rurka i woda, bo może jeszcze dofermentowywać a na pewno będzie się odgazowywać. Jeśli będziesz cały proces prowadził w balonie 50 l to już po drugim zlaniu znad osadu możesz mieć znacznie utlenione wino.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Paweł tylko na taki 50 l to szkoda słoja na taki mały zastaw,co prawda ciężko grzmota nosić ( ja miałem taki,ale pożyczyłem ) nastaw już moim zdaniem ok.30-35 l nastawu. Trochę więcej pracy,ale się nie zmarnuje :lol:
Pytanie z czego robisz jaki owoc ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
pawcio84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 lip 2012, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Pytanko. Wstawiłem winko z czarnej porzeczki. Fermentuje juz 4 tygodnie. Czy do zlewania wina owoce muszą opaść na dno balona? U mnie cały czas utrzymują się na wierzchu. Winko bulgocze, wiec fermentuje
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Witam. :wit
Przeczytałam cały wątek, ale jako, że jestem ciemna masa więcej mam pytań niż odpowiedzi. Czy możecie mi pomóc i wytłumaczyc jak dwulatkowi jak zrobic pierwsze w życiu wino?
Biorę 3-4 kg owoców, 3l wody, 1kg cukru. Po 5 dniach dodaję 2l wody i 1kg cukru. Po tygodniu kolejny 1kg cukru i dopełniam baniak do pełna. (baniak 15l) Czy dobrze zrozumiałam? A może inne proporcje???
Moje pytania są następujące:
1. Czy cukier, który dodaję muszę najpierw rozpuścic, czy po prostu wsypuję go?
2. Jaka jest optymalna temperatura dla fermentacji?
3. Czy powinno to stac w ciemnym, czy raczej w widnym miejscu?
4. Kiedy i ile dodaję drożdży winiarskich? Ktoś pisał o wcześniejszym przygotowaniu 'matki drożdżowej'. A cóż to jest? I jak to się robi?
5. Czy baniak ma byc zakorkowany od samego początku? (mam na myśli taki korek z szklaną rurką) Czy dopiero w którymś momencie?
6. Po jakim czasie powinnam zlac wino? Jak już przestanie bąbelkowac czy w innym momencie?
7. Mam trochę papierówek, jeżyn i mirabelek. Czy to będzie dobry mix? Czy mirabelki powinnam wypestkowac? (chyba będzie to trudne)

Pewnie moje pytania wydadzą się Wam banalne, ale to mój pierwszy raz :oops: i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrac.
Skusił mnie widok gąsiorka po rodzicach odnaleziony na strychu. Szkoda, żeby tak bezczynnie stał.
Będę dozgonnie wdzięczna za pomoc. ;:180
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

drożdże winiarskie można kupić,tam jest przepis jak przygotować matkę drożdżową,ja stosuję proporcje:
-1kg owoców,
-1kg cukru,
-3l wody
po 10 dniach można dodać trochę cukru ale jak nie masz winomierza to musisz spróbować czy nie jest za kwaśne,wino zlewamy po 4-6 tyg. korkujemy od początku nastawienia. cukier rozpuszczamy w przegotowanej wodzie. ale gdybyś czytała to forum to tutaj wszystko już o tym było naskrobane
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Dziękuję za odpowiedź. ;:180
Co do czytania, to przeczytałam cały wątek. Ale czasami niektórzy używają pewnych skrótów myślowych, które dla wtajemniczonych są oczywiste a dla takiej zielonej istoty jak ja, już niekoniecznie. (no chyba, że są jeszcze inne informacje na FO rozproszone w innych wątkach)
Dzisiaj zakupiłam brakujące elementy do produkcji i będę działac. Zobaczymy co z tego będzie.
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

aha temperatura najlepiej stała około 22-25 stopni.
pawcio84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 lip 2012, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Ponawiam pytanko :)
Wstawiłem winko z czarnej porzeczki. Fermentuje już 4 tygodnie. Czy do zlewania wina owoce muszą opaść na dno balona? U mnie cały czas utrzymują się na wierzchu. Winko bulgocze, wiec fermentuje
DarekRz

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Nie - nie muszą opaść. Nawet powiedziałbym, że nie powinny - bo opaść to mogą gdzieś po 1,5 - 2 miesiącach od ustania fermentacji - a to stanowczo za długo na trzymanie owoców w nastawie. Na twoim miejscu zaczekałbym na ustanie fermentacji i zlał pozbywając się owoców.
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

oczywiście owoce można zalać drugi raz.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Winie własnej roboty.

Post »

Ja drugi raz nie używam tych owoców,bo moim zdanie nie warto taki tam odpad,siódma woda po kisielu.
Owoców jak nie myjecie /ale muszą być czyste bez piachu itp /to nie ma potrzeby używać drożdży,bo one naturalnie występują na owocach.Ja nigdy ich nie używałem i nie używam.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”