Męczennica,passiflora - problemy w uprawie,choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Męczennica,passiflora - problemy w uprawie,choroby,szkodniki

Post »

Coś mi sie dobrało do passiflory.
"Gołym" okiem żadnych szkodników nie widać, ale kilka listków wygląda jakby coś je wyjadło, tak połowę grubości liścia. Teraz są w nim takie półprzezroczyste plamki.
Tak to wygląda, wystarczająco wyraźnie?
Co to może być?

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
M.
mpekalska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 gru 2006, o 13:49

Post »

Ja na mój gust-passiflora padła ofiarą muchówki z rodzaju Liriomyza spp. Stadium larwalne jest szkodnikiem polifagicznym(tzn. żerującym na wielu gat. roślin). Larwy wyjadają miękisz liścia zostawiająć z obudwu stron skórkę - stąd jasne plamki, które z czasem mogą zbrązowieć.
Z racji tego, że jest to szkodnik minujący liście-potrzebne są środki działające wglębnie. Głównie stosuje się środki fosforoorganiczne-ale do domu nie polecam ze względu na szkodliwość. Ja bym polecała środek o nazwie ABC - przeciwko szkodnikom roślin doniczkowych AL. Jest łatwy w użyciu, nie trzeba rozcieńczać tylko spryskać dokładnie liście (nie na kwiaty i młode rośliny). Radziłąbym na czas zabiegu wystawić roślinę na balkon albo na hol, na pewno nie w kuchni!!!!! Powodzenia. :lol:
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

mpekalska pisze:passiflora padła ofiarą muchówki z rodzaju Liriomyza spp. Stadium larwalne jest szkodnikiem polifagicznym(tzn. żerującym na wielu gat. roślin). Larwy wyjadają miękisz liścia zostawiająć z obudwu stron skórkę - stąd jasne plamki, które z czasem mogą zbrązowieć.
Z racji tego, że jest to szkodnik minujący liście-potrzebne są środki działające wglębnie. Głównie stosuje się środki fosforoorganiczne-ale do domu nie polecam ze względu na szkodliwość. Ja bym polecała środek o nazwie ABC - przeciwko szkodnikom roślin doniczkowych AL. Jest łatwy w użyciu, nie trzeba rozcieńczać tylko spryskać dokładnie liście (nie na kwiaty i młode rośliny). Radziłąbym na czas zabiegu wystawić roślinę na balkon albo na hol, na pewno nie w kuchni!!!!! Powodzenia. :lol:


;:63
nic dodać nic ująć
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Admiiin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 467
Od: 6 wrz 2006, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

Brawo . Widać super - fachowość w każdym wyrazie
Dziękuję mpekalska za dołączenie do Nas . Miło nam. ;:4
---...== Admin ==...---
Przyjazne Forum.... dla Kochających Rośliny...
www.FORUMOGRODNICZE.info :arrow:
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

;) dziękuję ;)
na razie przestało mi jeść, więc zaczekam z chemią ;)
pozdrawiam
M.
sardynka92
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 kwie 2008, o 15:25
Lokalizacja: Mielec

Męczennica,passiflora - problemy w uprawie,choroby,szkodniki

Post »

Witam :)
Mam problem z posianą na wiosnę passiflorą błękitną, której liście zaczęły żółknąć i opadać po kolei od dołu :(
Czy to wina przesuszenia, przelania, a może to jakaś choroba?? A może za dużo lub za mało światła??
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Jeśli stoi na dworze, to zaczyna się szykować do spoczynku. Moje passiflory też zaczynają gubić listki, niedługo je przytnę i będą czekać na wiosnę :P :wink:
sardynka92
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 kwie 2008, o 15:25
Lokalizacja: Mielec

Post »

Być może to już przygotowanie do zimy, chociaż moja passiflora stała na oknie (teraz przeniosłam ją na balkon, gdzie jest mniej słońca).

A to zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

Może ktoś wie co dolega mojej pasiflorze :?: :?
stoi na parapecie okna zachodniego

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

aledra7 roślina ma za mało wody moim zdaniem. :wink:
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

podlewam ją co 3 dni około czyli to jeszcze za mało? nie chciałam jej przelać
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Patrząc po wyglądzie ziemi w doniczce wygląda że mało, jeśli roślina stoi w bardzo słonecznym miejscu (na zachodnim oknie od południa do wieczora praży słoneczko) ziemia przy takich temp. wysycha na wiór praktycznie codziennie sądzę. Musiałabyś sprawdzać jaka jest ziemia na głębokość 4-5 cm jak sucha znaczy się że co trzy dni jest za rzadko z podlewaniem. :wink:
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nasz Czarodziej ma rację :D

Ale jeszcze... nie wiem, jak jest z passiflorą, bo moja stoi na dworze, ale inne moje roślinki dostawały takich pożółkłych brzegów, gdy zapominałam o zraszaniu :oops:

aha, passi są strasznie żarłoczne! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”