Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
seebbek
100p
100p
Posty: 142
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Oczyść trawę wokół pnia naokoło 30-40cm. Po owocowaniu zrób cięcie na yt znajdziesz kilka filmów osobiście polecam cięcie z zielonym pogotowiem. Te narosty nie wyglądają na szkodliwe.
GreenEvaMaria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2023, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Ok tak zrobię, dziękuję.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Te "narośla" to porosty.
Pozdrawiam,

J
mateo123
100p
100p
Posty: 129
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Porosty świadczą o tym, że masz dobrą jakość powietrza oraz o tym, że gałęzie drzewa nie przyrastają ani na długość ani na grubość.
RobAs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2023, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witam, w październiku minionego roku posadziłem kolumnową śliwo-morele plumcot, był jedynie przycięty sam pęd główny bez żadnych gałązek, teraz ładnie się rozrasta. Czy te gałązki które wyrosły jakoś przycinać czy zostawić samopas? Jeśli ciąć to kiedy i na jaką długość?

Obrazek
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Przy mojej śliwie renklodzie ulenie doszło do połowicznego wyłamania miejsca szczepienia śliwy z podkładką. Ratując sytuacje wbiłem palik i przywiązałem drzewko sznurkiem do palika żeby miejsce wyłamania do siebie przylegało i zrosło się. Ranty wyłamania zasmarowałem maścią Funaben. Jak myślicie drzewko przeżyje czy raczej rozglądać się za nowym? Wiek drzewka to dwa lata.
Krasny
500p
500p
Posty: 530
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

W sensie, że nie było dobrze zrośnięte z podkładką i "odpadło" od niej częściowo? Jeśli to było czysto fizyczne uszkodzenie, np. przez psa, a części dokładnie do siebie przylegają to jest szansa, że się zrośnie. Gorzej jeśli działa tam jakiś grzyb albo inne raczysko bakteryjne i dlatego słabo się trzymało. Ciężko powiedzieć jeśli nie widziało się uszkodzenia. Z jednej strony szkoda stracić dwóch lat, z drugiej, jeśli się nie zrośnie to kolejny rok do tylu. Niestety raczej nikt nie będzie w stanie podać Ci tutaj jednoznacznej odpowiedzi.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Było dobrze zarośnięte z podkładką. O drzewko zawadził pojazd rolniczy i się wyłamało w miejscu łączenia z podkładką. Drzewko zdrowo rosło, żadnych oznak chorób grzybowych na nim nie było. W czas było zawsze opryskane. Mszycy też na nim nie było. Po prostu było to zadbane drzewko.
Zawsze chciałem mieć renkolde bo lubię te śliwy i dbałem sobie o nią.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Powinno przeżyć, trzeba go jednak mocno i solidnie unieruchomić, nie może ani drgnąć. Owinąłeś tę ranę tak jak przy szczepieniu? Ilość soków jaką drzewko będzie mogło przetransportować do gałązek będzie bardzo ograniczona i będzie po prostu niedożywione. Nie wiem jak ono wygląda ale chyba trzeba go trochę przyciąć.
Pozdrawiam! Gienia.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Wydaje mi się że dobrze unieruchomiłem. Wbiłem palik i przywiązałem sznurkiem drzewko do palika.
Sznurek jest mocno napięty więc wyłamanie dobrze do siebie przylega, dotakowo zabezpieczyłem brzegi maścią Funaben.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Jeżeli silny wiatr będzie wiał od strony drzewka w kierunku palika , albo ktoś się niechcący złapie za drzewko , to takie unieruchomienie nic nie da. Wystarczy drgnięcie i "po ptokach" . Powinno być jeszcze dwa paliki i trokami ósemką przywiązane. Troki ze starej pościeli są najlepsze, troczek zmoknie, wyschnie, drzewka nie zrani, a że brzydko wygląda , no to co. Ważne, że spełni swoją rolę, ewentualnie można wiązać kokardki :D .
Pozdrawiam! Gienia.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Niestety nie mam takich troków. Owinę to miejsce kawałkiem agrowłókniny i cisnę z wyczuciem trytyką. Wtedy nie powinno nawet drgnać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”