Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

:wit Też patrzyłam na tą na dole i myślałam , ż ja bym ją obcięła :wink:
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Znajoma prosi o radę ze swoją śliwką. Jak ją przyciąć, jeśli w ogóle trzeba? Owocuje bardzo słabo albo wcale. Ponadto przy pierwszym rozwidleniu są dwie zmiany. Coś z tym należy zrobić?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krzysiek
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Miejsca z galaretą i obok wyciąć do zielonej kory oraz zasmarować maścią - robić to w trakcie dnia słonecznego. Korona kotłowa - ujdzie, ja bym ciął po owocowaniu, tzn skracał przyrosty pionowe na 20-30 cm bo na nich zrobią się docelowo krótkopędy, zaś to co rośnie w bok - zostawić.

-- 3 kwi 2021, o 00:27 --
kylo pisze:Znajoma prosi o radę ze swoją śliwką. Jak ją przyciąć, jeśli w ogóle trzeba? Owocuje bardzo słabo albo wcale. Ponadto przy pierwszym rozwidleniu są dwie zmiany. Coś z tym należy zrobić?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ewentualnie skróciłbym którąś z gałęzi i zostawił na długość może 50 cm, tak żeby z tego odbiło coś, o ile jest plan obniżenia drzewka - ale to trzeba rozłożyć na lata.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Mam na działce śliwkę , która owocuje właśnie teraz. Wiosna ją przycięłam , skróciłam i prześwietliłam koronę , a ona jak głupia wypuściła latem mnóstwo wilków. Jak ciąć te wilki, skracać , czy całkiem wycinać?
Asia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dokładnie to samo co i u nas na działce. Porosły na Opalu taaaakie baty długaśne od miejsca poprzedniego cięcia. Ze starszą Jojo nie ma takiego problemu.
I zrobiłam tak w ub. tygodniu (może źle, trudno, nie mogłam patrzeć na taką ogromną miotłę ) ; z jednej obciętej gałęzi wyrastały 3 długie baty, wycięłam w miejscu wyrastania dwa, te które kierowały się w środek albo pionowo, a ten trzeci "bat", który kierował się na zewnątrz korony skróciłam o 2/3. Prześwietliłam też środek korony, okropnie się zagęszcza. No i zrobiło się fajne drzewko. A za rok będzie apiać od nowa.
Pozdrawiam! Gienia.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Gieniu tą trzecią którą zostawiłaś mogłaś nie skracać zbyt radykalnie ale przygiąć
per aspera ad astra
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Może i mogłam, generalnie jest to niskie drzewko, ma krótki pień , nie bardzo dałoby się przejść, b yloby za szerokie. Gdyby to był sad to by było Ok. A to jest działka, śliwka rośnie w rogu trawnika i tuz obok zaczynaja się grządki. Trzeba sadzić , plewic itp. Owocowała pierwszy raz. Myśle, ze gdy będzie starszym drzewem nie będzie tak szaleć ze wzrostem.
Pozdrawiam! Gienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

To jest renkloda , sadzone w ubiegła wiosnę. W tym roku jeszcze nie owocowała, albo miała jedna śliwkę. Nie pamiętam, która to miała owoc.
Rośnie do góry z kilkoma przewodnikami. Zostawić ja tak , czy coś przyciąć?
Ma z 2,5 m.
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Pelasiu, Ty wiesz , że ja to bym wyharatała tak z 1/3 tych batów :) i nie wyznaczała przewodnika. No, nie lubię wysokich drzew owocowych, tylko kłopot, nikt nie chce po drabinach łazić. :roll: Bo to już nie jestem ta sama co pół wieku temu. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Mam za mała działkę na wysokie drzewa. Chodzi Ci, Żeby skrócić wszystkie te baty o 1/3?
Asia
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Renklody nie ma co specjalnie skracać, bo opóźni owocowanie a wilków może być więcej. Oczywiście jeśli coś zbyt długie idzie w stosunku do ogółu to skrócić; acz ja bym rozgiął, by mieć z nich gałęzie (przyszłe konary) pod kątem powiedzmy 30 do 45 stopni, nie bardziej wzniesione - takie równiej owocują. I tak uformować sobie docelowo koronkę, szerzej, a wysoka być nie musi. A co za wysoko, lub jest za gęsto, nie pasuje, można wyciąć całe.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Przygiąć, owszem można jak się ma miejsce. Ja mam grządki tuz obok, prawie przy pniu, (póki drzewko małe). Pelasia , widzę tez ma. Pierwszy owoc na renklodzie miala to w przyszlym roku będzie ich sporo Nie wiem jak to jest z renkloda, bo u mnie Jojo tez rosła jak głupia dopóki owocować nie zaczęła. Teraz przyrosty sa małe a konary pod owocem się uginają .
Pozdrawiam! Gienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

:wit Tak ,mam pod tym drzewkiem grzędki ,jak to na działce 2,5 ara :roll: Chcę tam posadzić truskawki ,przenieść z innego miejsca. Ogólnie to to drzewko dziwnie rośnie . Na dole jest wąskie ,tylko jedna gałąź idzie w bok ,a na górze aż 5 szt batów.
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”