Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

A ja uważam, że robimy i wieszamy budki dla ptaków ponieważ degradujemy ich naturalne środowisko i w ten sposób staramy im się to zrekompensować. Dlatego budka powinna być nie tylko odpowiednio zbudowana, ale i bezpiecznie powieszona, tak jak uczą nas tego ornitolodzy o czym rozmawiamy w tym wątku od samego początku.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2977
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Wieszamy budki w naszych ogrodach aby zaprosić ptaki. W zimie też w nich przebywają w nocy. Miło patrzeć na sikorki które wydziobują stale jakieś szkodniki na gałęziach drzew owocowych.
Jak zapraszasz gości do siebie to dbasz o ich wygodę i bezpieczeństwo.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ptaki nie zawsze są bardzo mądre w wyborze miejsca na gniazdo. Tak np. u mnie w trakcie budowy domu, kiedy wszędzie chodzili robotnicy, pracowały maszyny, kurzyło się itp., w budynku odbywały się trzy lęgi (kopciuszki i pliszki siwe)
To od nas ludzi zależy, że jak już dajemy ptakom możliwość gniazdowania, to powinniśmy zapewnić im bezpieczeństwo dla piskląt. Budka ma być dobra dla ptaków a nie tylko ładna czy w wymyślnym kształcie.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

G2000 pisze:Mogę się mylić ale ptaki które od dziesiątek tysięcy lat dają sobie radę są chyba w stanie ocenić, zrobić rozpoznanie, czy budka jest bezpieczna czy nie. Czy można tam zakładać gniazdo czy nie.
A więc mylisz się, nie są :( Widziałem sikorki, które :
* Zrobiły gniazdo w starym dziurawym tłumiku samochodowym leżącym na skraju jakiegoś trawnika. Każdy mógł podejść, kopnąć lub zabrać i wyrzucić na złom razem z lęgiem piszczącym w środku.
* Próbowały złożyć jaja w zagłębieniu wydłubanym w styropianie tuż po blaszanym okapem dachu . W słoneczny dzień byłyby tam "jaja na twardo".
* Nieznany gatunek ptaka miał młode na dnie słupka ogrodzeniowego zrobionego z rury stalowej. Podczas ulewnych deszczów pisklęta utopiły się gdyż nie było ani daszku ani odpływu wody.
Więc .... nie są.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Sypnęło śniegiem, przymroziło. W tym roku wcześniej niż dotychczas poczyszczę budki i nakładę psiej wełny ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dzień dobry.
Ja to Panią podziwiam za uwagę i pracę poświęconą stworzeniom żyjącym wokół nas. Ja wstawiłam do ogródka karmniczek na stojaku dla sikorek i wróbli, lubię obserwować szarą brać jak fruwa od karmnika do krzewu, na którym robi sobie zloty. Niestety koty z okolicznych domów zwiedziały się o tej atrakcji i usiłują polować, co płoszy ptaki.
Ganiam koty, ale ptaszęta już nie mają poczucia bezpieczeństwa, więc bywa, że przez kilka dni nie przylatują.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2123
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2348
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

A co to za ptak? Wygląda jak młody jastrząb, u nas mają przydomek "ptasznik" ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2123
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

O ile wiem, to jastrząb do budki lęgowej nie zajrzy. Zaprosiliśmy do sadu kasztanowego pustułki, po to żeby łowiły myszy. Owszem, wypasły się na myszach jak ta lala, ale że w tym roku susza, to na zmniejszenie pogłowia myszy i nornic wpływu nie miały. Na zdjęciu młody gamoń, którego pierwszy lot zakończył się zaklinowaniem w ogrodzeniu. Wytarabanił się potem na drogę, no to sprzątnęłam i odstawiłam w bezpieczne miejsce. Nie lada gratka mieć takie cóś w rękach ;:138 . Były trojaczki i wszystkie wychowały się do dorosłości. Budka jest zamocowana na wysokim słupie, wokół tylko pola. Samiec (chyba samiec, pod ogon nie zaglądałam :D ) zajął ją w kilka dni po ustawieniu, ale samica przyleciała późno, więc lęg jak na pustułki mały.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Gratuluję takiego przychówku ;:138
Wczoraj w moim wiejskim sklepie ogrodniczym kupiłam budkę A MKW za śmieszną jak na dzisiejsze czasy cenę 50 zł ;:333 Były jeszcze B i C. Super, że w zwykłym sklepie można w końcu kupić porządne profesjonalne budki ;:333 ;:333 ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2123
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Bardzo przyjemnie było obserwować jak pustułki polują na myszy i przynoszą je do gniazda. Przy wielkiej obfitości gryzoni w tym roku, wcale nie stresowały drobnych ptaków. Często pustułka siadała na słupku ogrodzenia, a drobnica obok i nie było między nimi napięcia. U pustułek żyjących wśród pól, podstawą wyżywienia są gryzonie i owady. Młode ptaki są uzupełnieniem, jeśli trafi się łatwa zdobycz.
Na zabudowaniach i na drzewach w ogrodzie wisi kilkanaście budek, ale bez względu dla jakiego gatunku są przewidziane, wszystkie zajmują mazurki. Teraz aż brązowo w krzakach od nich.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mnie mazurki wolą gniazdować pod dachem u sąsiada. Większość budek zajmują bogatki, ale były w tym roku i szpaki, w B1 tradycyjnie od wielu lat w tym samym miejscu modraszki.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dzisiaj w końcu zabrałam się za czyszczenie budek. Wszystkie były zasiedlone. W jednej osy zbudowały gniazdo.
Taka ciekawostka. W zeszłym roku zimą powkładałam do budek po dużej garści sierści po strzyżeniu psa. Nie wyciągałam tego później. W większości budek "gniazdo" to było kilka gałązek mchu i głównie właśnie ta sierść. Dzisiaj wymieniłam na nową, na wiosnę będą kolejne lęgi "sierściuchów" :wink:
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”