Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

mój fikus bengalski zgubił listki,co prawda wypuszcza owe z wierzchołka,ale niezbyt efektownie wygląda,czy można mu obciąć ten kawałek wierzchołka,czy wyrośnie mu nowy wierzchołek wzrostu po przycięciu???
Obrazek
Gorąco pozdrawiam z Gór Świętokrzyskich
Bożena
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak zetniesz czubek wyrosną nowe gałęzie z kątów liściowych - z oczek nad miejscem wyrastania liścia ale ja bym się jeszcze z tym cięciem wstrzymał, roślina jest trochę mała na cięcie i nie tnie się w pełni sezonu wegetacyjnego. :D
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Kiedy będzie najodpowiedniejsza pora do ciachniecia tego fikusa?,nie specjalnie lubie takie łyse kwiatki,a na fikusiku bardzo mi zależy
dodam jeszcze,ze nie zgubił listków u mnie,a dostałam niedawno takiego,nie wygląda na chorego,ale przyczyny z jakiej zgubił liscie też nie znam
Gorąco pozdrawiam z Gór Świętokrzyskich
Bożena
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najlepiej by go było przyciąć dopiero w marcu na początku wiosny jak roślina rusza z wegetacją. Teraz tylko osłabisz zbytnio roślinę. :D
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dzięki! Muszę się uzbroić w cierpliwość i poczekam do marca,bo nie chciałabym stracić tego fikusika,choć patrzenie na takiego wyleniałka nie sprawia mi przyjemności... :D :D :D
Gorąco pozdrawiam z Gór Świętokrzyskich
Bożena
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Cierpliwość się opłaca. :D
agatata
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 sie 2015, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Wątek dawno nie odwiedzany, ale mam nadzieję że ktoś mi odpisze. :) Kupiłam Ficusa Audrey, przesadziłam do większej doniczki, stoi około półtora metra od okna zachodniego, bardzo mi zależy żeby było mu miło i przyjemnie. :) Jednak zauważyłam, że liście zaczynają się dziwnie wywijać, czy to normalne, czy oznacza że coś mu nie pasuje?

https://images82.fotosik.pl/1113/d60f94 ... bdfgen.jpg
https://images83.fotosik.pl/1111/86c965 ... 337gen.jpg

Również chętnie poznam zasady pielęgnacji takiego ficusa, ponieważ mało informacji o nim można znaleźć :)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Generalnie nie lubi zmian warunków i problemy pewnie zaczną się na początku sezonu grzewczego. Dobrze reaguje na zraszanie, nie powinien stać na bezpośrednim słońcu (u Ciebie nie stoi), ale też powinien mieć sporo światła i tu radzę przemyśleć stanowisko, te 1,5 m od okna to może być za daleko. Największe zagrożenie to przelanie rośliny.

B.
agatata
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 sie 2015, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Witam, co oznaczają takie żółte kropki od spodu na liściach fikusa bengalskiego?

https://imageshack.com/a/img924/2809/g7m0Ip.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Sprawdź czy nie ma szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agatata
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 sie 2015, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Faktycznie, coś maleńkiego po nim łazi, jeden mały listek od dołu zżółkł i odpadł, roślina jednak póki co wyglada dobrze, pomijając plamki na dwóch liściach i obecność robaczków. Co to może być? I co mogę zrobić??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Musisz zrobić zdjęcie szkodnika, z samego opisu niewiele można wywnioskować, szkodników jest trochę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agatata
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 sie 2015, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

To były najprawdopodobniej przędziorki. Pojawiły się wcześniej na bluszczu, którego trochę zostawiłam samego sobie, aż nagle wypadło mu połowa liści, więc bez przyjrzenia się przestawiłam go bliżej okna (to odmiana o pstrych liściach, a stał wcześniej w cieniu, i myślałam że to dlatego), na moje nieszczęście obok fikusa. Skutek widać na powyższych zdjęciach, po którym dopiero zrozumiałam, że coś jest nie tak. Na fikusie zobaczyłam jasne plamki i jednego maleńkiego pomarańczowo-brązowego pajączka, na bluszczu natomiast było ich o wiele więcej, jak i mikro pajęczynki. Nie wiem jak mogłam tego nie zauważyć wcześniej, gdy zastanawiałam się dlaczego bluszcz traci liście! I fikusa i bluszcz spryskałam mieszanką olejku neem, olejku z drzewa herbacianego i kapką płynu do mycia naczyń. Póki co pajączki jakby zniknęły, ale czy to wystarczy? Czy mam może dokupić jakąś chemię, lub zrobić coś jeszcze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”