Kiszone ogórki

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Ogórki-kiszenie wg kalendarza biodynamicznego

Post »

Wracjąc do ogórków bardzo ważny jest czas zbierania i wekowania /stosuję kalendarz biodynamiczny/.
Poza tym dodaję do każdego słoika kawałek korzenia chrzanu, czosnek i koper. Super.
martas

Post »

a jaki to czas jest odpowiedni Elizabetko?
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ogórki przeznaczone do kiszenia i konserwowania najlepiej zbierać w dniu "owocu" przy wznoszącym się Księżycu. W sierpniu dni te przypadają na 14 do 16. W tenczas soki szybciej są transportowane od korzeni do góry. Natomiast w pozostałe dni ogórki zbiera się do bezposredniego spozycia. Pod koniec roku mozna nabyć w księgarni "Kalendarz biodynamiczny" na nastepny rok cena ok 7 zł.
Od paru lat stosuję się do wskazówek i wszelkie przetwory wychodzą smaczne i nie plesnieją /np. w przypadku dżemów/. Warto a poza tym można się wiele dowiedzieć np kiedy najkorzystniej kosić trawę,żeby szybko nie odrastała ale w tym przypadku nigdy nie mogę trafić bo nie zawsze możemy akurat w tym momencie jechać na działkę żeby pokosić. Spróbuj Martasko jest co prawda trochę kombinowania ale to wciąga. Pozdrawiam ;:100
martas

Post »

zaraz. zaraz... a ileż to można zebrać ogórków w ciągu 2 dni?? No i jak miałabym wykorzystać tę całą resztę do "bezpośredniego spożycia"? - musiałabym przez m-c jeść tylko ogórki :roll:
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Mówimy o przechowywaniu dłuższym czyli na zimę. Te ogórki, które mamy na teraz możesz kisić i zaraz konsumpcjonować- nie ma problemu. Jednakże te na zimę będą lepsze zebrane w dni "owocu" i przy wznoszącym się księżycu. Ja zaczęłam zbiory ogórków w lipcu. Teraz to już końcówka. Jest to mój sprawdzony sposób i nie tylko przy ogórkach ale truskawkach i malinach, które są bardzo delikatne. Zresztą co Ci szkodzi spróbować. Z czasem wybierzesz swój własny sposób na ogórki. Martasko a ile jeszcze masz tych ogórków. Weź i kiś na bieżąco. Takie małosolne są najlepsze. ;:13 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ostatnio zbierałam i kisiłam ogórki od 26 do 29 lipca.
martas

Post »

ale ja robie i na bieżąco i na zimę, bo miałabym za dużo tych małosolnych

a jeśli miałabym na zimę mieć ogórki z dwóch dni, to nie wiem, czy udałoby się zrobić chociaż z 20 słoików...
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Słuchaj Martrasko w tym momencie nie masz wyjścia musisz je zakisić skoro ci tak dużo zostało i nie czekaj dopóki są małe. Sama ocenisz czy ta metoda sie sprawdza czy nie. W tym roku sobie podaruj a w przyszłym roku razem będziemy kisić. Powiemy start i do dzieła. Miłego wieczorka.
martas

Post »

powiedz jeszcze ile kisisz słoików na zimę?
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Mam 40 jeszcze z 10 i wystarczy. A Ty?
martas

Post »

około 40 i na tym zamierzam poprzestać

i te 40 robiłaś z tych, które były rwane w dni "owocu"?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A może podacie w temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=402 swoje przepisy na przetwory z ogórków. Ja podałem przepis na „ogórki z miodem”.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

około 40 i na tym zamierzam poprzestać

i te 40 robiłaś z tych, które były rwane w dni "owocu"?



Tak z powodzeniem, rosną wtedy jakoś szybciej i jest ich pełno. W ostatnie dni lipcowe było ich naprawdę dużo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”