Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Drzewa owocowe
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Witam pytanko czy monilioza może spowodować, że wszystkie orzechy opadną z krzewu? Mama poinformowała mnie, że tak stało się niedawno.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Tak, monilioza powoduje przedwczesne opadanie orzechów ( razem z okrywa).
Pozdrawiam! Gienia.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Miałem czekać z degustacja orzechów, ale człowiek ulega pokusom. Wielkością odpowiada Olbrzymowi z Halle. Jądro ładnie wypełnia całe wnętrze. Muszę znaleźć mu jakiegoś zapylacza, bo w tej chwili rośnie w szpalerze samych czerwonolistnych i brakuje obcego pyłku, żeby podnieść ilość owoców na krzewie. Zrobiłem odkłady i sadzonki spróbuję prowadzić typowo pod owocowanie.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Czy ma ktoś może leszczynę Trapezundski? To dobra odmiana? Przede wszystkim czy ma smaczne i wartościowe owoce, no i czy nie chorowita?
niko77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 wrz 2022, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obumarła leszczyna

Post »

Witam szanownych forumowiczów,

Jako mało doświadczony ogrodnik szukam porady:
Drzewko leszczyny które jeszcze rok temu miało zatrzęsienie orzechów laskowych w tym roku jakby nagle obumarło i w zasadzie większość gałęzi uschła.
Problem zauważyłem na wiosnę (w maju) kiedy pojawiły się liście ale w znacznie mniejszej małej ilości niż w poprzednich latach i nie trzeba było długo czekać jak wszystkie liście całkiem obleciały. Całą wiosnę i lato drzewo stoi "gołe".
Czy to jest oznaka że już nic z niego nie będzie i należy drzewko usunąć i w jego miejsce posadzić nowe pędy ? (Na szczęście dość sporo młodych pędów pojawiło się obok na grządce malin).

Będę wdzięczny za poradę.
Pozdrawiam
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Te leszczynki, które wyrastają obok malin to są z opadłych owoców. Możesz je przesadzić, w malinach raczej niech nie rosną. Na owocowanie jednak sobie poczekasz. Lepiej kupić jakąś szlachetniejszą odmianę + leszczynkę pospolitą jako zapylacz.
Ta stara leszczyna, fakt, okropnie zaniedbana, nie cięta, jeśli nie daje oznak życia no to zwyczajnie uschła.
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Miałem 4 duże leszczyny samosiejki, nie tyle dla orzechów co dla cienia bo trudno się ścigać z wiewiórkami :;230 . Kilka lat temu w środku upalnego lata jedna z nich w ciągu 2-3 dni zrzuciła wszystkie liście. W zeszłym roku również w czasie upałów to samo stało się z leszczyną, która rosła o metr. W tym roku wypuściła niewielką ilość karłowatych listków. Miał ktoś taki przypadek?
Z nowych nasadzeń mam siewkę czerwonej leszczyny, która najpewniej wyrosła z orzecha zgubionego przez wronę bo najbliższa taka rośnie ponad 200 m od mojej działki i roczną siewkę z orzeszka z targu, który był o wiele większy od zwykłych a ponad to był mocno wydłużony. Młode listki są jasnozielone a na starszych w środku blaszki pojawia się brązowe przebarwienie. Czy można określić co to za odmiana?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

kalo a to nie jakaś fusarioza, albo fytofteroza? Ewentualnie przychodni mi do głowy sąsiad z glifosatem, albo opieńka.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Opieniek ani żadnych innych niszczycieli nie ma, glifosat odpada bo rosnące wokół bzy i pozostałe dwie leszczyny są w porządku. 4 działki dalej też jest leszczyna, która zrzuciła liście kilka lat temu i też w czasie upałów. Brak wody również wykluczam bo reszta krzewów wokół nie była nawet przywiędnięta. Wieczorem wstawię fotki. Chorób grzybowych też się nie dopatrzyłem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Mam kilka leszczyn. Kwitną i wypuszczają liście o normalnej porze, nawet Contorta. W zeszłym roku jesienią zasadziłam Red Majestic. Długo myślałam, że zmarzła, ale dałam jej szansę. Dopiero rusza i to powoli. Czy to normalne dla tej odmiany, czy z tym egzemplarzem jest coś nie tak?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Lata ten słonkowiec czy tylko włazi z ziemi?
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Oczywiście że lata. To w taki sposób zasiedla nowe krzewy. Właśnie o tej porze samice składają jaja. A potem we wrześniu larwy zakopują się w glebie. I spędzają tam prawie 2 lata. Czytałem gdzieś o badaniach prowadzonych we Włoszech z wykorzystaniem nicieni glebowych i jakiegoś grzyba do zwalczania larw. Ale to jeszcze potrwa. na razie pozostaje chemia w zwalczaniu stadium dorosłego pasożyta.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Doszukałem się gdzieś, że lata ale bardzo niezdarnie i na niewielkie odległości.

W takim razie głośno myśląc.. zapobiegawczo będę prowadził na jeden pień i dam klej enomologiczny. Może w pewnym stopnu uchroni. Sadziłem niedawno grupę trzech leszczyn w miejscu gdzie nie ma leszczyn. Usunąłem obecne orzechy i wywiozłem. Taki mam plan.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”