Nawożenie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Nawożenie

Post »

Dla róż najlepszy jest nawóz specjalistyczny, wtedy dawkę podają na opakowaniu.

Nie wiem, czy Polifoska się w ogóle nadaje.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Nawożenie

Post »

Czy mogę nawieźć róże przekompostowanymi liśćmi z dodatkiem popiołu drzewnego i saletry azotowej?? Nie są one jeszcze przerobione do końca.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawożenie

Post »

Witajcie,

Przeczytałam cały temat o nawożeniu ale nadal mam kilka wątpliwości. Róże sadziłam teraz na wiosnę. Mam też dwie róże posadzone w tamtym roku. Kupiłam obornik granulowany. Czy wszystkie róże podsypać tym obornikiem?

Czy potem można te róże podlewać gnojówką z tego obornika? Na początku wątku przeczytałam że hanka55 pisze że takie oborniki mają dużo azotu i potem żeby już ich nie stosować bo rozdymają tkanki.


Czy ja to dobrze zrozumiałam?

Pozdrawiam,
Agnieszka
Agnieszka
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Nawożenie

Post »

Krzysiek - nawóz azotowy bym sobie darowała. Przenawożone azotem róże są bardziej podatne na choroby grzybowe. A tego nie chcemy, prawda? :wink:
Jeszcze raz powtórzę, że dla róż najlepszy jest nawóz specjalistyczny dla tych roślin - odpowiednio zbilansowany. Dlatego po prostu nie wiem, czy można dać popiół drzewny. Na pół przekompostowane liście chyba możesz dać ( o ile były zdrowe i przywloką zarodników grzybów), ale to chyba raczej trzeba by potraktować jako ściółkę. :roll:

Agnieszko - ten obornik najlepiej dać do dołka przy sadzeniu, potem nie zaleca się go już stosować właśnie ze względu na dużą zawartość azotu.
Świeżo posadzonych róż nie nawozi się niczym, bo odpowiednio przygotowane podłoże do sadzenia wystarcza na co najmniej 1 sezon.
Z gnojówkami do podlewania też jest problem, bo pewnie trzeba je rozcieńczać. Ne wiem, w jakich proporcjach należy to robić w przypadku obornika granulowanego. :roll: Może jest jakaś informacja na opakowaniu?
Tak więc tych sadzonych teraz nie nawoź.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawożenie

Post »

witajcie,
listopad za oknem , może to i nie pora by o nawozach mówić, ale pora czyszczenia przewodów kominkowych , w zawiązku z czym zrodziło się pytanie.
Ciekawi mnie ,czy macie jakieś doświadczenia z używaniem SADZY jako nawozu do róż.
Mam na myśli sadzę (smołę) z przewodu kominkowego, nie popiół z paleniska po drzewie.
Koralka zadała już to pytanie w ogólnej sekcji o nawożeniu ,ale pomyślałam,że może różomaniaczki słyszały coś o tej metodzie.

PS. Kominiarz stwierdził,że to bardzo wartościowy nawóz do roślin.
Nie wiem tylko , czy jest równie dobrym ogrodnikiem, co kominiarzem, dlatego pomagam Koralce to sprawdzić :D
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
bet27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 mar 2012, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie

Post »

Witajcie, moje róże wsadziłam w tym roku. Co prawda już się kończy wiosna ale są one małe i zastanawiam się nad obornikiem posypanym wkoło. Nie wiem czy to dobry pomysł czy może kupić jakiś nawóz? Mam też herbatkę pokrzywową może ona by była przydatna?
Beata
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nawożenie

Post »

W tym roku już nie nawóź i pozwól im normalnie rosnąć.
MoniaG22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 sie 2009, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Nawożenie

Post »

Dzień dobry, mam pytanie do doświadczonych forumowiczów, w tym roku po raz pierwszy zrobiłam gnojówkę ze skrzypu i pokrzywy, głównie miała być stosowana do podlewania pomidorów i drzewek owocowych, ale dowiedziałam się z naszego FO iż z powodzeniem stosujecie taka gnojówkę do róż. Moje pytanie brzmi jaka proporcję stosować żeby nie popalić roślin i co jaki czas? :roll:
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawożenie

Post »

Witajcie,

Tak z myślą o wczesnej wiośnie. Chciałbym nawieść różę obornikiem granulowanym, bydlęcym - na start w nowym sezonie.
Ile tego wrzucić pod krzak - mam Rose de Resht - parkowa - historyczna.
Róża była prawidłowo posadzona wiosną tego roku, w odpowiednią ziemię z dodatkiem obornika właśnie granulowanego i było tego na dnie około 1 szpadla.
Taką samą ilość rozrzucić na wiosnę wokół krzaka?

Jeszcze nie mam swojego kompostu, powinien do wiosny się przerobić, ale na start to się chyba nie nadaje - za niska temp żeby zaczęły działaś mikroby.

Pozdrawiam,

Tomek
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Nawożenie

Post »

Mam pytanie , 4 lata temu jak sadziłam róze kopałam bbbb. głębokie doły ( 1,5m x 1m głębokie ) w te doły dawałam dużo obornika ( wtedy korzenie były małe i na pewno nie sięgały tak głęboko ) Czy teraz po 4 latach te korzenie tam dotarły i czy jeszcze : "skorzystają " z tego obornika czy powinnam je nawieżć ?
duduś
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie

Post »

duduś, powinnaś je nawieźć.
Jest opinia (z którą się zgadzam) że nawóz organiczny wkopany głębiej niż na 20-25cm jest bezprodukytywny. Głęboko w ziemi nie są aktywne mikroorganizmy które go rozkładają. Lepiej obornik przemieszać z warstwą gleby którą przysypujemy krzewy (nie bezpośrednio na korzenie) i wtedy rośliny skorzystają z wpłukiwanych substancji, a obornik będzie się rozkładał.
Pozdrawiam. Sławka
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Nawożenie

Post »

dziękuję też tak słyszałam , szkoda roboty sprzed 4 lat :)
duduś
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie

Post »

Człowiek uczy się na błędach, niestety często własnych.
Ja kiedyś wiosną, w początkach mojej różanki okopałam róże świeżym obornikiem ;:223 . Efekt był okropny- rok prawie bez kwiatów, a jeśli były to pojedyncze i małe. To była lekcja na całe życie ;:108 .
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”