Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: hortensja co to za gatunek

Post »

Hortensja krzewiasta (H.arborescens) Grandiflora.To nie jest bukietowa( H.paniculata).Obie mają odm.Grandiflora, ale to dwa różne gatunki.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Witajcie :wit . Czy ktoś potrafi zidentyfikować odmianę hortensji bukietowej po kwiatach ?? Może komuś to się uda ;:224 . Porównywałam ją ze swoją Limelight ale to chyba nie ona. Ta na zdjęciu ma na dole wiechy takie postrzępione płatki a Limelight ma wszystkie gładko zakończone. Sama nie wiem co to może być ;:224 .


Obrazek


Jakieś typy ?? Pozdrawiam :wit .
ann_dzia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2018, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czosnów

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Witam wszystkich :)
Jestem nowa na tym forum, ale pewnie będę często prosić Was o pomoc, bo jest totalnym laikiem ogrodniczym ;) Przejęłam do pielęgnacji ogród rodziców, który jest niestety bardzo zaniedbany. Powoli staram się go okiełznać. W pierwszej kolejności muszę jednak zidentyfikować wszystkie rośliny ;:219 , żeby móc rozplanować cięcia pielęgnacyjne i formujące. Przejrzałam wszystkie posty w wątku, ale mnogość odmian hortensji jest zatrważająca ;:202 Namierzyłam w ogrodzie kilka i bardzo proszę o identyfikację. Chodzi mi głównie o rozróżnienie czy to hortensja ogrodowa, bukietowa a może krzewiasta - dopiero godzinę temu dowiedziałam się o tym podziale, a nie chciałabym jakiejś ogrodowej zrobić krzywdy cięciem wiosennym. Zdjęcia zrobione dzisiaj. Bardziej w tym roku nie kwitły niestety :(

1. Tych jest w ogrodzie najwięcej. Mają dziwne kwiatuszki, nie pełne kulki.
ObrazekObrazek
2. Obok nich znajduje się jedna o innych liściach. Ma też jeden kwiat :oops:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
3. Ta ma najwięcej kwiatów, jest też najwyższa
ObrazekObrazek
4. Ta być może to samo co numer jeden, jednak kwiaty wyglądają inaczej i sama nie wiem :(
Obrazek
5. Ta jest tak zagłuszona, że w ogóle nie kwitła... ale może ktoś pozna po liściach.
Obrazek

Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. Ogarnianie tego ogrodu powoli mnie przytłacza, ale chciałabym to zrobić jak najlepiej, więc sporo nauki przede mną :)
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

ann_dzia witaj na forum :wit
Ja co prawda też dopiero raczkuję w temacie hortensji, ale już potrafię odróżnić ogrodowe od reszty, czyli wiem, których nie wolno przycinać wiosną :D
W Twoim poście wszystkie te, które nie kwitły i ta z 1 kwiatem to ogrodowe. Poczytaj jak je pielęgnować, jest bardzo dużo informacji.
Wszystkie pozostałe to bukietowe lub drzewiaste, niestety nie potrafię nazwać ich odmian. Sama mam tylko trzy hortensje, porównaj zdjęcia, może którąś rozpoznasz.

Kyushu
Obrazek

Strong Anabelle teraz tak wygląda, latem jest biała
Obrazek

I jeszcze jedną, której nazwy nie znam, bo zamawiałam inną a dostałam tę :wink:
Obrazek

Przy okazji, może ktoś bardziej doświadczony podpowie mi nazwę tej trzeciej :)
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
ann_dzia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2018, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czosnów

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź jarha! :)

Czyli te z małymi kwiatuszkami oznaczone numerem 1 też nie są ogrodowe? Najmarniej wyglądają, więc może jakieś cięcie dobrze im zrobi ;)
A Twoje wszystkie nie są ogrodowe? Przepraszam, że tak dopytuję, ale po samych nazwach jeszcze nie jestem w stanie poznać :oops:
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Nie mam ogrodowych. Kyushu i ta NN są bukietowe a Strong Anabelle drzewiasta lub jak niektorzy mówią krzewiasta.
Tej na Twoim 1 zdjęciu nie znam, ale nie wydaje mi sie zeby to była ogrodowa, ale ta na pierwszym planie z dużymi liśćmi już tak. Ogrodowe mają liście jakby "soczyste".
Zadbaj o nie, trochę posyp jakiegoś nawozu jesiennego (bez azotu), wzrusz ziemię, ogrodowe zabezpiecz przed mrozem.
Wiosną też zasil nawozem, przytnij te, które nie są ogrodowe i na pewno Ci się odwdzięczą ;:108
Wejdź na wątek o wymaganiach i uprawie hortensji i tam pytaj, bo ten to wątek identyfikacyjny i możemy dostać reprymendę za te porady :D
A poza tym tu rzadko ktoś zagląda, jak widać.
Mam nadzieję, że pomogłam :)
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Te na 1 zdjęciu wyglądają na jakieś na H.serrata, czyli hortensja piłkowana.Tnie się je oszczędnie, podobnie jak ogrodowe, bo zawiązują pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych.Niezbyt efektowny wygląd kwiatów niekoniecznie jest spowodowany zaniedbaniem, ale to chyba gatunek,
nowsze odmiany wyhodowane w obrębie tego gatunku są już bardziej efektowne, ale bardziej wymagające.
Jeśli chcesz możesz to sprawdzić, ale trzeba czekać 2 lata.Piszesz, ze jest ich więcej to część przytnij na wiosnę mocniej, odrosną i w następnym sezonie (wtedy nie ciąć) gdy pokażą się kwiaty ocenisz, czy kwiatki były małe bo krzaczki zaniedbane, czy po prostu jak napisałam to zwyczajny gatunek.
Do przycięcia wczesną wiosną z 3 zdjęcia bukietowa i 4 krzewiasta Anabelle.Pierwszą można mocniej, drugą wyżej, tak do połowy.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Kupiłam dzisiaj w Netto za grosze hortensję ogrodową. Jeden z trzech kwiatów przekwitnięty, krzaczek bardzo ładny. Tylko co dalej? W domu mam bardzo ciepło, a na balkon raczej ja nie wystawię, bo może przemarznąć. Jej przeznaczeniem jest właśnie donica na balkonie. Poradźcie, co z nią teraz zrobić?
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Wkop ją z doniczką do ogrodu :D obsyp ziemią,możesz trochę okryć czymś iglastym.Możesz też lekko okryć cienką włókniną.
Jak zrobi się cieplej posadzisz bez doniczki. :D

:wit ;:3 ;:3 ;:3
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Problem w tym, że nie mam ogrodu tylko balkon:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Wkop z doniczką do ziemi w większej na balkonie (by wiatr nie wywrócił) i na chłodniejsze noce narzucaj włókninę.Jeśli masz zaciszny balkon to powinna dać rady bez włókniny.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Bardzo dziękuję, jutro tak zrobię ;:167
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Hortensja ( Hydrangea ) - identyfikacja odmian

Post »

Może mi ktoś powiedzieć jakie to hortensje?Chodzi mi oto czy to rabatowe ,krzewiaste...itp.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”