Wilgotność ziemi,powietrza w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wilgotność powietrza

Post »

Najlepiej to zainwestować w nawilżacz powietrza i dla człowieka korzystne i dla roślin :)
Pomysł masz niegłupi,sama w jednym pomieszczeniu stawiam wazon z wodą.Z całą pewnością zwiększysz wilgotność,ale czy w takim stopniu by zadowolić rośliny to już tego nie wiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilgotność powietrza

Post »

Pozwolę też się wtrącić. Kwestia wilgotności powietrza powinna być uzależniona od temperatury. Jeśli nie przekracza ona 20 stopni nie należy przesadzać z podwyższaniem wilgotności. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, a wilgotność zbyt wysoka, łatwo o różne choroby grzybowe. Dlatego przy ok 20 stopni lepiej nie przekraczać 60%. Dlatego lepiej w pierwszej kolejności kupić sobie wilgotnościomierz. Zmierzyć, ją przy użyciu podstawek, a później inwestować w elektryczny nawilżacz. Należy pamiętać o jeszcze jednym, rośliny stojące w grupie same wytwarzają określony mikroklimat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgotność powietrza

Post »

Witam ponownie, postanowiłem kupić higrometr na poczatek jak kolega radził ale teraz kolejny problem jaki ten wilgotnościomierz zakupić, żeby dobrze wskazywał wilgotność a nie jakiś bubel.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy wskaźnik wody będzie sensowny również w glebie?

Post »

Szukam jakiegoś wskaźnika wody/wilgotności do podłoża, takiego, który jest tani, mały i włoży się na stałe do każdej doniczki. Coś jak te małe, tanie wskaźniki do hydroponiki (np ten z allegro 12645260527). Czy jeśli się je włoży do gleby, to zadziałają podobnie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy wskaźnik wody będzie sensowny również w glebie?

Post »

W żadnym wypadku... Ten wskaźnik jest czysto mechaniczny na zasadzie pływaka, który unosi się albo opada w zależności od poziomu wody w osłonce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wskaźnik wody będzie sensowny również w glebie?

Post »

Widziałem u innych, stąd pytanie (i to na pewno bylo to z allegro linka).Na pewno reaguje gdy się podlewa od góry, ale nie wiem czy będzie miało sens później. Jest jakiś tani odpowiednik do gleby? by byl w doniczkach. Czy np jeśli podlewa się coś od spody (i nie widać dokąd woda dochodzi), to czy pływak by to odczuł? że już do pewnego momentu dotarło?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy wskaźnik wody będzie sensowny również w glebie?

Post »

:shock:

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.
Powtórzę, nie ma opcji żeby taki wskaźnik sprawdził się w tradycyjnym podłożu bo uprawa w hydro to zupełnie inna sprawa. Nie wiem gdzie i co widziałeś, ale fizycznie nie ma opcji żeby w podłożu taki wskaźnik będzie działać... Pomijam już, że przede wszystkim zapcha się ziemią.

Wilgotnościomierz do podłoża to są takie 3w1 albo 4w1, czyli takie z sondą który wkładasz do podłoża i odczytujesz wskazanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wskaźnik wody będzie sensowny również w glebie?

Post »

Czaję, czyli wkłądają to ludzie nie wiadomo po co, bo nie działa (i tak, nie było to hydro). WIdywałem na jakichś blogach (na zdjęciach) bądź na yt. To było zwykłe podłoże, to też się zdziwiłem.

widziałem jakieś wilgotnościemierze na allegro, ale one są po 35zł wzwyż, i raczej tego się nie wkłada na stałe do każdej doniczki, za duże koszta.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilgotność ziemi,powietrza w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Dobry wskaźnik, będzie gdzieś koło 100 pln wzwyż, oczywiście taki nie na stałe.

Ps. Ludzie mają różne pomysły, często niewiele mające z sensem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”