Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
max_007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2020, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Głowna wygląda jak przed zalaniem czyli ok, pozostałe nie wyglądają idealnie, ale nie nazwałbym ich wysuszonych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dokładnie to łodygi i gałązki muszą być żywe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
limak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 gru 2020, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam wszystkich!

Mam problem ze swoim awokado. Może najpierw kilka zdań o nim.

Więc tak, końcem września przygotowałem słoik z wodą, przy wieczku gaza, a na nią położyłem świeżą pestkę. Bardzo szybko zaczęła pękać i już po tygodniu zaczął pojawiać się korzeń. W połowie października już było widać całkiem spory kiełek, a same korzenie były już na tyle duże, że postanowiłem roślinę zasadzić do doniczki. Wybrałem dużą docelową donicę, na dnie keramzyt, przygotowałem podłoże - torf odkwaszony, podłoże do warzyw, kompost, piasek - czyli żyzne i przepuszczalne podłoże. Awokado szybko poszło w górę, aktualnie ma prawie 60 cm wysokości, a ma niecałe 4 miesiące! Co więcej, jakiś tydzień temu zaczęło rozgałęziać koronę i aktualnie ma 5 małych gałązek na górze. Oczywiście jestem bardzo zadowolony z tak szybkiego wzrostu mimo sezonu jesienno-zimowego i małej ilości słońca.

No ale, skoro się tu wypowiadam, to jest jakiś problem, a nawet dwa.

Pierwszy drobny problem dotyczy dwóch liści, których zakończenia lekko podeschły. Ale to najprawdopodobniej przez niską wilgotność powietrza w ostatnim czasie (sucho od ogrzewania). Na razie walczę z tym kładąc mokre ręczniki na grzejniki. Zamówiłem także nawilżacz powietrza.

Drugi problem jest nieco bardziej poważny. Na trzech dużych (starszych) liściach pojawiły się plamy, ale nie przy krawędzi. Załączam tu zdjęcie najgorzej wyglądającego liścia. Zastanawiam się, czy taką plamę może spowodować także nieprawidłowa wilgotność powietrza?

Obrazek

Co więcej, zauważyłem dzisiaj przypadkiem także dwie ziemiórki. Rano przygotuję pułapkę z octem i kurkumą. Czy ich larwy mogły się do tego przyczynić?

Jeszcze jedna rzecz mi tu przychodzi do głowy - tydzień temu moja bratowa uchyliła drzwi balkonowe, przy których stoi roślinka i trochę mroźnego powietrza wpadło do środka. Nie wiem jak długo były otwarte, możliwe że nawet w okolicy dwóch godzin. Czy możliwe, że roślinka oberwała niską temperaturą i tak wychodzą poparzenia?

Będę wdzięczny za wszystkie pomysły i sugestie. Roślina rośnie pięknie, codziennie jej przybywa. Chcę reagować od razu, szkoda by było ją stracić.

Jeszcze jedno pytanie - czy awokado warto podlewać wodą destylowaną albo demineralizowaną? Aktualnie podlewam odstaną kranówką z własnej studni, woda jest raczej miękka.

Dziękuję i pozdrawiam,
Kamil

Ps. Nie wiem czemu, ale zdjęcie wyświetla się do góry nogami. No ale, problem na nim dobrze widać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Widzę parę problemów.
Po pierwsze młodej siewki nie sadzimy od razu do wielkiej doniczki, nawet jeśli mamy do czynienia z dużą rośliną, jak awokado. Zaczynamy od małej doniczki i stopniowo co roku przez pierwsze jakieś trzy lata zwiększamy jej wielkość.
W zbyt dużej doniczce, podłoże o wiele wolniej przesycha, zwłaszcza że system korzeniowy jest jeszcze mały.
Po drugie, podłoże musi być przepuszczalne, tzn. nie sadzimy do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i żwirku/perlitu. Ponadto nie rozumiem, bo co tak kombinować z podłożem. Miałem kiedyś awokado i rosło w zwykłej ziemi uniwersalnej wymieszanej ze żwirkiem. Oczywiście doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce.

Tak więc zbyt duża doniczka plus nieprawidłowe podłoże plus wystawienie na zimne powietrze = być może uszkodzenie korzeni, a na pewno na załapanie infekcji grzybowej, czym są właśnie te plamy.
Gdyby to było od zbyt suchego powietrza, to by były po prostu suche końcówki liści.

Tak więc, procedura jest prosta. Wymiana doniczki na dopasowaną pod wielkość bryły korzeniowej, do odpowiednio przepuszczalnego podłoża. Podczas przesadzenia trzeba dokładnie sprawdzić stan korzeni. Każdy ew. chory, pogniły korzeń do usunięcia. Po tym zabiegu dobrze jest posypać resztę korzeni sproszkowanym węglem.
Na koniec robisz oprysk preparatem grzybobójczym, np. Topsin.
Ustawiasz blisko okna.

Woda do podlewania musi być miękka, jeśli faktycznie masz taką ze studni, to nie ma potrzeby używać wody destylowanej.

Jeśli chodzi o ew. ziemiórki, to nie wiem co to za domowe metody. Na te szkodniki najlepszy jest Nemycel.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
limak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 gru 2020, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

norbert76, bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź. Jest na prawdę bardzo pomocna i postaram się do niej zastosować. Mam jeszcze pytanie o Topsin, ale to za moment.

Co do doniczki, jest to doniczka o średnicy 26 cm. Generalnie słoik, w którym pestka puściła korzenie, był słoikiem litrowym (nie miałem innego pod ręką) i został praktycznie w całości zapełniony korzeniami (na wysokość). Jako, że nie chciałem ich połamać, wybrałem odpowiednio dużą doniczkę. Wysypałem ją na dnie keramzytem. Posiada ona oczywiście jeszcze otwory odprowadzające nadmiar wody, stoi na podstawce. Nie wiedziałem, że należy stopniowo ją zwiększać. Dziękuję za wytłumaczenie :-)

Podłoże jest chyba całkiem dobrze przepuszczalne, jest w nim sporo piasku. Miałem nie tak dawno problem z gnijącymi korzeniami w ozdobnej trawie, która lubi wodę, ale nie lubi jej zastojów i udało mi się wyprodukować takie właśnie podłoże, jak opisałem w poprzedniej wypowiedzi. Stwierdziłem, że skoro przy delikatnej trawie dało radę, to może sprawdzi się też tu. Przy podlewaniu woda od razu wsiąka i dość szybko nadmiar pojawia się w podstawce.

Dziś niestety miałem mniej czasu niż planowałem, ale rozgrzebałem podłoże z jednej strony doniczki. Sprawdziłem kilka korzeni - na szczęście brak śladów zgnilizny.

I dochodzę do pytania o Topsin, do tej pory zdarzyło mi się go użyć tylko na małych muchołówkach. Jak postąpić z awokado - spryskać całą roślinę, pojedynczy liść, czy może tylko fragment liścia zajęty grzybem?

Jeszcze jedno pytanie. Jako, że gałązki w koronie ciągną do światła, którego w grudniu niestety brakuje, to awokado zaczęło się chylić w kierunku okna. Czy jest sens obracać go o 180 stopni co jakiś czas, czy lepiej może zostawić jak jest i ewentualnie podeprzeć (na przykład bambusem)?

Dziękuję i pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Rozgrzebywanie bryły korzeniowej to nie jest kompleksowe sprawdzenie. Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i wtedy sprawdzić stan korzeni.
Podobnie trzeba dopasować doniczkę pod wielkość bryły korzeniowej. Jeśli korzenie doszły już dna doniczki, poszukaj w handlu palmówki, która jest wyższa, a węższa. Więc przesadzenie tutaj Cię raczej nie ominie.

Teraz kwestia podłoża, to dobrze że sam robisz mieszankę, a nie kupujesz samą ziemię i do niej sadzisz. Jednak trzeba uważać z piaskiem, im go więcej w podłożu tym istnieje ryzyko wystąpienia zastoin wodnych. Dlatego lepiej dawać żwirku o frakcji około 2 - 4 mm. Ale jeśli uważasz, że to podłoże jest odpowiednio przepuszczalne, możesz je zostawić. Jednak doniczkę bym wymienił, lepiej zapobiegać niż później leczyć. Musisz wiedzieć, że im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha.

Co do oprysku oczywiście spryskujesz całą roślinę.

Jeśli roślina natomiast wyciąga się do światła - co naturalne u nas o tej porze roku, zamiast obracać, lepiej zainwestować w doświetlanie. Poczytaj tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Bwietlanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwarcdymny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sty 2021, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Cześć.
Przeczytałam to, co radziliście osobom wyzej i choć podejrzewam, że u mnie będą te same porady czyli wymiana ziemi na taką z 1/4 piasku oraz nawożenie, pokażę swoją roślinę, bo w przeciągu ostatnich raptem kilku dni nagle zaczęła "suszyć" liście, wygląda to nienajlepiej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ziemia była mieszanką ziemi uniwersalnej, keramzytu, żwirku i włókna kokosowego. Awokado rosło sobie w tym ładnie cały 2019 i 2020 rok (hodowane z pestki od początku 2019), gdy właśnie w nowym roku zaczęło tak się z nim dziać. Może to właśnie czas na wymianę ziemi :(

Spryskuję je codziennie... Staram utrzymywać wilgotność, ale neistety w suchym ogrzewanym bloku jest z tym tragedia, teraz mam 44%, to i tak bardzo dużo jak na to mieszkanie...

Aha, proszę nie sugerujcie się dziurkami w liściach - zeszłego lata ćma złożyła na nim jajka, zauważyłam larwy dopiero jak się wykluły (wytłukłam :( ), więc to stare dziury.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dopiero tu viewtopic.php?f=19&t=51998&start=561 ktoś pokazywał to samo i pisałam, że u mnie za każdym razem takie objawy powodują zamieranie drzewka pomimo że na rzęsach staję żeby mu dogodzić, a on i tak w sezon zimowy wchodzi zawsze na brązowo. Już zastanawiam się coraz poważniej czy to nie jest efekt tego dogadzania właśnie.

Jeśli moge zasugerować to nie pryskaj liści jak jest w takim stanie, raczej nawilżaj mu otoczenie- wszelkiego rodzaju nakładki na kaloryfery, tacki ze żwirem i nawilżacze. Ja np spryskuje firanki, nawet rolety itd, to działa lepiej niż moczenie liści.

Co do blokowych warunków rozumiem doskonale, bo sama się z tym mierzę i nagle się okazuje że wszędzie źle mu.
Oby tylko do wiosny.
Awatar użytkownika
kwarcdymny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sty 2021, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzięki Foxowa, właśnie pryskam już firany, mam ręcznik na kaloryferze i nic.
Od czasu do czasu nawilżam nawilżaczem ultradźwiękowym ale od tego z kolei robi się straszny "smog" w pokoju, bo mamy bardzo twardą wodę, nawilżacz rozpyla te cząsteczki kamienia po całym pokoju, trochę strach to potem wdychać, tu się chucha żeby nie było smogu, a potem samemu się go rozpyla ;:219

Nie będę w takim razie pryskać na liście.

Czyli to raczej nie kwestia braku nawożenia? Awokado na czubku puszcza wciąz nowe liście, ale czy sie utrzyma, jak mu stare uschną? :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Po 1 nie spryskujemy liści wodą. Nie podniesiesz tym wilgotności powietrza, a jedynie istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.
Jeśli masz zbyt suche powietrze, czyli na poziomie 30 - 40% to tylko nawilżacz powietrza. Każdy nawilżacz ma regulację strumienia pary, wystarczy go zmniejszyć. Zainwestuj w wilgotnościomierz.
Przy temperaturze około 20 stopni, poziom wilgotności powinien oscylować wokół maksymalnie około 60%.

Po 2. Plamy takie mogą być od podlewania zbyt twardą wodą, podłoże jest pewnie zbyt zasolone. Kiedy było przesadzane? Rosną w tym samym podłożu od początku?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwarcdymny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sty 2021, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

1. ok, nie będę spryskiwać :)

2.
Rośnie od początku w tym samym, bo bałam się go ruszać, lałam mu nawozy do roślin zielonych w sezonie letnim, od jesieni mniej, a zimą bez nawozu.
Podlewam wodą tylko przegotowaną i odstaną, bo w moim rejonie jest strasznie twarda i wapienna (Kraków)

Sugerujesz przesadzić teraz? Czy to zaszkodzi? :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jeśli masz bardzo twardą wodę, to przegotowywanie jej niewiele zmieni.
Musisz używać albo mieszanki wody destylowanej i takiej przegotowanej wody w proporcji powiedzmy 2/3 - 1/3, albo opcja druga. Kupić worek torfu i lniany woreczek. Do woreczka wsypujesz torf, zawiązujesz i namaczasz w wiadrze wody naokoło dobę. Wkład z torfu używasz z trzy razy i wymieniasz. Taką wodą podlewasz.

Czy użyjesz jednej czy drugiej opcji warto jednak kontrolować pH podłoża, żeby było na poziomie ok. 6,5 - 7,5 czyli do lekko zasadowego, dobrze więc kupić pH metr.
Przy pierwszej opcji ze względu na to że woda destylowana jest jałowa, trzeba przy każdym podlewaniu w okresie jesienno-zimowym dodawać powiedzmy z 1/4 zalecanej dawki mineralnego nawozu. Żadnych oczywiście Biohumusów, bo one są zbyt słabe.

Oczywiście podłoże do wymiany. Każde przesadzenie to stres dla rośliny, ale istnieje coś takiego jak mniejsze zło. W tym wypadku nim jest wymiana podłoża. Liście z największą ilością plam do odcięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwarcdymny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sty 2021, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

norbert76 dzięki, spróbuję powalczyć!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”