Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Widzę że wszystkim się dzieje z liśćmi mniej więcej to samo. Nadal mam pewne wątpliwości że wszystko to kwestia ' techniczna ' i zaczynam podejrzewać że albo to jakaś choroba albo ono tak poprosotu ma.
Moje kolejne awokado to co pokazywałam parę stron wcześniej też tak zaczęło i obecnie jest bez liści. Po raz kolejny został mi sam badyl pomimo tego że z żadną roślina się tak nie pitolę jak z awokadami.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

To chyba tylko mi tak dobrze awokada rosną. xD
Całą zimę stały w szklarni bez ogrzewania, fakt że prawie wszystkie liście podmroziło ale je usunąłem a awokada mają mnóstwo nowych przyrostów. (Niektóre już po 10cm)
Największe awokado ma ponad 2m
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witajcie. Avokado mam już 3 rok jednak to w tym roku zaczynają sie dziać dziwne rzeczy. Tak jakby listki rosły zdeformowane :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A coś więcej w kwestii uprawy? Sprawdzałaś pod kątem szkodników?
Jak z nawożeniem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A jak sprawdzić awokado pod kątem szkodników?
Podlewam nawozem 3-1-6 npk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Normalnie, pod liśćmi, na liściach, w podłożu...

Nawóz do wymiany, jest za słaby i ma nieprawidłowe NPK. I to najprawdopodobniej jest główną przyczyną. Poszukaj mineralnego do roślin zielonych/uniwersalnego, gdzie azotu masz najwięcej, np. Florovit albo Biopon. Nawóz stosujesz albo połowę zalecanej dawki co każde podlewanie, albo pełną dawką co drugie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W porządku, w poniedziałek pójdę i kupię taki nawóz. Sprawdziłem każdy liść i nie ma żadnych robaków, jedynie rzuciły mi się w oczy mikroplamki? Nie wiem jak to nazwać, zrobiłem zdjęcie. Napisz mi jeszcze proszę co ile dni powinno się podlewać i w jakiej ilości? Ja używam takiego wiadra 25 kg, posiada ono dziury na spodzie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Te plamy mogą świadczyć właśnie o niedożywieniu.
Na samym początku rób też jednocześnie nawożenie dolistne.
Co do podlewania, nie podlewa się roślin co do dnia, ani co do ml. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od wielu czynników, od temperatury otoczenia, nasłonecznienia, pory roku, itd. Natomiast ilość wody uzależniona jest od wielkości doniczki. Awokado musi mieć cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie zalane. I tutaj ważna sprawa, podłoże musi być przepuszczalne, tzn. nie może być sama kupna ziemia, ale mieszanka ziemi i żwirku. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zalejesz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dobrze, będę robił i nawożenie dolistne. Co do ziemi to rzeczywiście mam tylko ziemię. W takim razie musi wytrzymać do przyszłego roku z przesadzeniem. Wtedy zrobię podłoże jak należy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Za rok, to z awokado może nic nie zostać. Musisz zrozumieć, że przepuszczalne podłoże to podstawa uprawy każdej rośliny doniczkowej. Dlatego przesadź teraz, odczekaj wtedy z nawożeniem doglebowym około 3 tygodni. To awokado wygląda biednie, jak na swój wiek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witaj, kupiłem keramzyt zamiast żwirku, mam nadzieje, że nie zaszkodzi ten materiał. Mam zamiar dać go 6l na takie wiadro co widziałeś.
Zainteresowała mnie podstawa pnia, jest taki lekki biały nalot, chyba to nic niebezpiecznego?
Obrazek


---19 maja 2020, o 11:20 ----

A jeszcze jedno pytanie. Po przesadzeniu można stosować ten nawóz dolistny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Może być, chociaż tutaj lepiej użyć go w jak najmniejszej frakcji, bodajże 5 mm.
Natomiast nie wiem o jakim wiadrze piszesz, bo nie widzę jego zdjęcia. W każdym razie na 3 części ziemi dajesz jedną część keramzytu.

Co do tego osadu są to sole wapnia, ewidentnie jest on od podlewania zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Rzeczywiście duży ten keramzyt. Potraktuje go młotkiem i osiągnę mniejsze kawałki. A co powiesz na nawóz dolistny po przesadzeniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”