Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kwarcdymny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sty 2021, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ciężki czas dla niego. :( Moje wypuściło nowe listki, te stare opadły! Bardziej pilnuję, żeby nie miało wody z kamieniem, bo jednak jak sie odstoi, to na dnie dzbanka go pełno. :/ A wodę mam z Rudawy. :)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2021, o 21:56 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu, a emotka nie zastępuje interpunkcji.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jeśli masz twardą wodą wodę i osadza się kamień, to odstawienie jej niewiele zmieni.
Trzeba ją filtrować albo przegotowywać, albo mieszać pół na pół z wodą destylowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

To co pokazywałaś? Tak myślałam że tak się to potoczy. To jeszcze może są szanse. Choć u mnie też było tak że odrosło razu jednego i następnie i tak padło. Reszta była bardziej konsekwentna i po schnięciu już kaplica.
Tego myślę jeszcze przesadzić, ale nie wiem czy jest co ratować. Na tle innych egzotyków które mam to awokado zaczyna być na czarnej liście.
Mam jeszcze drugą pestkę, która też robi hece z liścmi ale pokażę jak wrocę z pracy, bo nie mam fot. Sama nie wiem która gorsza :roll:

Dziwnie z tą wodą piszesz. Aż jak wrócę to zerknę na aktualne parametry, bo Rudawa jakościowo nie jest najgorsza. Chyba że to ja tak lekko podchodzę do tematu.
RenMik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lut 2021, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Proszę Państwa, poczytałam na temat brązowych liści. Ok. A co ze skręcającymi się liśćmi. Wypuścił teraz piękne nowe liście i kilka z nich zaczyna się zwijać . W czym problem?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

jeśli masz foto to pokaż. To mogą być niedobory albo nawet szkodnik.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

RenMik
Wg danych z wodociągów (https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody ... -wode.html ) masz wodę średnio twardą, a to nie jest dobrze.

Jeśli liście młode się zwijają, to oprócz obecności szkodników może świadczyć o tym, że podłoże masz już zbyt zasolone. W takiej sytuacji rośliny stopniowo tracą zdolność pobierania składników odżywczych.
Rozwiązaniem jest wymiana podłoża i podlewanie wodą, wg instrukcji którą podałem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Clarke
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 mar 2021, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Posiadam drzewko awokado od 2 lat. Przez ten czas pięknie sie prezentowało, żadnych kłopotów. Niedawno postanowiłam je przesadzić, problem był z ziemia i plamami na liściach. Aktualnie moje drzewko to łodyga wszystkie liście uschły i odpadły, nie wiem dlaczego i co dalej zrobić. Dodam ze podlewane jest woda ostała, miejsca nie zmieniłam stoi cały czas w tym samym miejscu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Odstałą wodą? A jaką masz w kranie wodę, o jakieś twardości? Awokado jest bardzo wrażliwe na zbyt twardą wodę. Jak często podlewasz?
Jakie stanowisko?
Jakie podłoże? Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
Zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Drozdzowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lut 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Awokado - choroby, szkodniki

Post »

Dzień dobry,

moje półtoraroczne awokado zaczęło chorować. Czy ktoś może pomóc w identyfikacji choroby i zarekomendować środek zwalczający?
Dwa z liści mają między żyłkami zmianę, liści kurczy się od środka. Oprócz tego zauważyłam jedną większą brązową plamkę na innym liściu i kilka małych wzdłuż brzegu innego. Dodatkowo końcówki zaczynają obumierać. Zdjęcia w załączeniu.

Pozdrawiam
Drożdżówka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - choroby, szkodniki

Post »

Prawdę mówiąc to słabo tam coś widać, bo te zdjecia się rozmazują, może wina mojego telefonu. Ale pytanie podstawowe jest takie - w czym rosnie i jak je nawozisz. Bo wygląda nie na chorobę ale brak czegoś lub zaburzony przepływ.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Szczerze mówiąc faktycznie nie wiadomo o co Ci chodzi. Liście są normalne z lekkimi jasnymi przebarwieniami co może wskazywać na nieprawidłowe nawożenie, zbyt słabym nawozem albo w ogóle brak nawożenia.
Podlewasz miękką wodą? Jakie ma stanowisko?

Plamka mi wychodzi na jakieś uszkodzenie mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Drozdzowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lut 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Posadzone w ziemi do cytrusów, wymieszanej z perlitem. Od posadzenia pestki nie było przesadzane (odkładam w czasie ze względu na złe doświadczenia, kilka okazów szybko mi tuż zmarniało po przesadzeniu). Codziennie kilka razy zraszane mgiełką wody destylowanej. Ostatnio, jakieś półtora miesiąca temu, zaczęłam podlewać nawozem do surfinii, petunii i werben przy okazji podlewania innych kwiatów. Na opakowaniu jest napisane, że nawóz zawiera duże dawki żelaza; zawiera też miedź, cynk, mangan, tlenek potasu, tlenki fosforu i azot.
Przesyłam dodatkowe zdjęcia, które dobrze oddają to co mnie zmartwiło - połowa liścia jest prosta, druga połowa pokurczona, a na środku widać grubą wstęgę, od której zrobił się przykurcz/marszczenie.
Może to rzeczywiście przewrażliwienie i po poprzednich doświadczeniach dmucham na zimne :)


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ok., zacznijmy od tego że roślin się nie spryskuje często wodą, bo raz w ten sposób w żaden sposób nie podniesiesz na stałe wilgotności powietrza, a po drugie to pierwszy krok do infekcji grzybowej. Jeśli masz bardzo suche powietrze, to w okresie grzewczym pozostaje nawilżacz powietrza, jednak jak ja miałem awokado to rósł bez tego, a jedynie lekko na części liści obsychały końcówki.

Druga sprawa, nawóz do surfinii czy innych roślin kwitnących jest de facto przeznaczony do takich roślin, a nie do roślin które w zasadzie w warunkach domowych raczej nie zakwitną. Do awokado powinnaś używać nawozu o przewadze azotu, mineralnego do roślin zielonych. Standardowo co drugie podlewanie.

Trzecia sprawa, przesadzanie awokado, ma ono dość silny system korzeniowy, więc trzeba delikatnie wyciągnąć z doniczki i sprawdzić czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta. Jeśli jest, trzeba przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku. Po przesadzeniu nie nawozimy przez miesiąc.

Czwarta, u mojego awokado też były częściowo takie pomarszczone liście, ale nie zwracałem na to uwagi, jeśli roślina normalnie rosła. Niemniej to może być również skutek nieprawidłowego nawożenia albo przerośniętej bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”