Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Cięcie starej czereśni

Post »

Przykro mi, ale to nie jest wierzba, raczej nie zniosłaby dobrze tak radykalnego ogłowienia, może by odbiła, ale rana po cięciu byłaby wrotami dla raka bakteryjnego i wszelakich grzybów, dodatkowo utrata aparatu asymilacyjnego i szok z tym związany, myślę, że doprowadziłyby do śmierci drzewa w przeciągu kilku sezonów.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Jomiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam,
jestem nowa w tematach ogrodniczych, w tym roku wkopałam na działce 2 nowe drzewka owocowe - gruszę i czereśnię. Oba kupiłam już takie trochę większe żeby zwiększyć szanse że się przyjmą. Mam pytanie, czereśnia przyrasta dość szybko a gałązki z liśćmi rosną również u nasady - czy powinnam je przycinać żeby już formować drzewko czy w tym roku zostawić w spokoju zupełnie?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

A czujesz się na siłach prawidłowo przyciąć drzewko ?
To co na pniu do wysokości nie niżej niż 50 cm. wytnij .
Wstawiam link do filmu jak prowadzić czereśnie na wrzeciono .https://www.youtube.com/watch?v=Su9OdSC ... el=Esadowy
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

[quote=anulab post_id=6418486
To co na pniu do wysokości nie niżej niż 50 cm. to wytnij .
[/quote]
To co na pniu niżej niż 50 cm wytnij.
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Dzięki Asiu . :oops:
Jomiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Będę próbować, chciałabym żeby jak najszybciej rosło. Mam działkę jak na patelni i cień się bardzo przyda ;)
Bardzo dziękuję za poradę ;:167
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Szpaki zdecydowały, że już po owocowaniu i zastanawiam się nad przycięciem tej czereśni. Raczej chciałbym poćwiczyć cięcie na tym drzewku, bo średnio mi to idzie. Trochę poczytałem. Wiem o krótko- i długopędach, ale jakoś nie mogę się ich doszukać. Dla mnie wszystkie są długie, a owoce w niewielkiej ilości były u ich podstawy - mniej więcej. Podpowiedzcie (najlepiej graficznie) jak przyciąć tą czereśnię żeby lepiej owocowała. Pierwotnie chciałem żeby to była forma typu kielich ale nie wiem czy to był dobry pomysł. Te środkowy pęd mógłby posłużyć do przywrócenia tej jednopiennej formy. Jak myślicie?

Obrazek
Krzysiek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Zarażona jest brunatną zgnilizną, jak chcesz prowadzić na puchar, to każdy z konarów przytnij o połowę wysokości.
Moje wątki
Festina Lente
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Mszyce je okrutnie żarły ostatnio. To one przenoszą chorobę czy po prostu liście obumierają po deszczu?
Krzysiek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Kup Mospilan i jak najszybciej opryskaj wszystkie drzewa
Moje wątki
Festina Lente
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Mam 2 letnią czereśnie kolumnową, co do odmiany pewnie nie taka jaką zamawiałem (zbiór II poł. VII), ale kolumnowa jest o dziwo na pewno.
W tym roku obrodziło ładnie, masę czereśni przy głównym pniu. Moje pytanie brzmi jak ją przyciąć, bo ma bardzo duże przyrosty ? Jak dobrze rozumiem kolumnowe owocują na jednorocznych przyrostach i z tegorocznego doświadczenia owoce rosną blisko głównego przewodnika, więc powinienem poskracać wszystkie jednoroczne przyrosty przynajmniej o połowę, jak nie więcej. Dobrze rozumiem. Dajcie znać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Wszystkie boczne, jednoroczne pędy przyciąć za 5-7 liściem. Pozwoli to utrzymać wąski, kolumnowy pokrój i zapewni dobre owocowanie.
Pozdrawiam,

J
Zsim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 kwie 2022, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W tym roku kupiłem 2 czereśnie kolumnowe. Przed kupnem szukałem informacji na ich temat i na tej rosyjskiej stronie jest ich trochę.
Przetłumaczone jakimś automatem na polskihttps://garden.decorexpro.com/pl/sad-i- ... video.html
Po rosyjsku jest gdy usuniecie pl z linku. Te ich tłumaczenie jest słabe. Cięcie tłumaczyłem sobie ChatGPT i wyszło trochę lepiej, ale dalej trzeba się trochę domyślać.
W pierwszym roku wzrostu roślin, wierzchołek sadzonki jest przycięty, pozostawiając wzrost o 20 cm, boczne odgałęzienia są przycięte w odległości 12 cm od pędu. Pomiędzy nimi pozostaje ta sama odległość. Kształtowanie wiśni kolumnowej odbywa się w lipcu.
W drugim roku, odgałęzienia są przycięte o 20 cm od pędu, co daje wzrost o 30 cm.
W trzecim roku boczne odgałęzienia są ponownie przycięte, odsunięte od pnia o 35-40 cm. Centralne odgałęzienie pozostawia się, aby wyrosło o 25 cm, a w lipcu jest przycięte.
W czwartym roku wiosną konieczne jest przycięcie wiśni kolumnowej, przerzedzenie bocznych gałęzi, wycinanie cienkich i rosnących do wewnątrz.
Do piątego roku drzewo powinno osiągnąć wysokość 2-3 metrów, dalszy wzrost jest ograniczony. W lipcu przycinamy zielone boczne odgałęzienia i przerzedzamy je.
Zaczynając od szóstego roku, co trzy lata wykonuje się sanitarne przycinanie kolumnowych wiśni wiosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”