Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Sierpień jest oczywiście dopuszczalny, z tym że jest o wiele mniej czasu na stworzenie wałka kalusowego dlatego lepiej zrobić to tuż po zbiorze owoców. No i trzeba wziąć pod uwagę też uniknięcie okresów suszy czy upałów.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

ERNRUD pisze:Nasze forum jest na dzień dzisiejszy, mam wrażenie, pełnym kompendium wiedzy na temat cięcia drzew owocowych. Nie ma na pewno żadnej książki, która tak szczegółowo pokazuje metody, techniki i systemy cięcia różnych drzew. :wink:
Pod tym względem to czasy 20 lat temu a teraz to przepaść, amatorskie ogrodnictwo jest teraz przyjazne i możliwe dla każdego. Internet umożliwił niesamowity dostęp do wiedzy, kiedyś trzeba było znaleźć kontakt do kogoś, kto w teorii miał wiedzę a mogło być z tym różnie. Podobnie dostępność odmian - w jeden dzień kurier przywozi sadzonkę jednej z dziesiątek czy setek odmian danej rośliny, kiedyś odmiany nie do zdobycia.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

No i najlepsze że ten kurier przynosi inną odmianę niż zamówiłeś o czym przekonujesz się w następnym sezonie wegetacyjnym pod warunkiem, że znasz się na tyle aby odróżnić odmiany.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Od niecałych dwóch lat zmieniłem miejsce zamieszkania i na działce była już posadzona czereśnia. Nie wiem jaka to odmiana, jeżeli można proszę o pomoc w ustaleniu odmiany (nie chciałem tworzyć dwóch tematów). Jednak najbardziej chodzi mi o to jak ją przyciąć? Ma wyskosć około 3-4 m, w zeszłym roku pięknie owocowała, ale idzie do nieba, a myślę, że już najwyższy czas, żeby ją lekko "sprowadzić do ziemi" :wink: Można prosić o jakieś sugestie? Poniżej zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Druga sprawa, zakupiłem czereśnie Kordia i około 10 dni temu ją wsadziłem. Doczytałem, że warto skrócić przewodnik, do określonej wysokości w dodatku z boku ma nisko odchodzącą gałązkę i nie wiem czy ją też uciąć? Jej wysokość całkowita to 1,3 m. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej jej zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Po owocowaniu skróć wszystkie te pędy idace do gory bez bocznych odrostów o 1/3, jeden w środku pozostaw nieco dłuższy, będzie przewodnikiem. Identyfikacja będzie raczej trudna bez owoców, ich kolor, wielkość, kształt plus pora kwitnienia w stosunku do innych bardzo ułatwią sprawę. A tę nowo kupioną jak chcesz to obetnij kilka centymetrów za najwyższym rozwiniętym pąkiem ale to chyba już absolutnie ostatnia pora na cięcie.
Pozdrawiam,
Tomek
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Ok zastosuje się do wskazówek, dzięki za info ;:108
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Mam mały problem z czereśnią. Przyszła w zeszłym roku w formie jednego badyla i puszczając gałęzie zrobiła to w taki sposób jak na zdjęciu:

Obrazek

Dwa długie badyle na samym czubku pod kątem ok 90 stopni względem siebie (więc nawet nie idealnie na boki) i kilka małych zalążków poniżej. Poza niesymetrycznością problem polega na tym, że jest to trochę za wysoko tzn. ok. 140cm nad ziemią. I tu moje pytanie - jak sobie z tym poradzić? I kiedy? Dzięki.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Badyl na boku, obciął bym go na 15-20cm czop, może być nawet za jakimś liściowym pąkiem. Ta druga gałąź wydaje się pod ostrym kątem wyrzuciłbym ją całkowicie. To jest drzewo młode. które się formuje czyli ciąłbym na wiosnę. Ja i tak każdą ranę zamalowuję, ostatnio robiłem miksturę z preparatu niby sztuczna kora plus topsi plus miedzian, może być funaben z miedzianem zmieszany, może być farba emulsyjna z miedzianem. Można zrobić po cięciu oprysk miedzianem i może na te dość cienkie gałązki wystarczy.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Czyli te dwa badyle ciąć teraz? Mam maść ogrodniczą, wystarczy?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Byle nie maść Sumin, każda inna będzie ok.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Mam Brosa. Ciąć teraz?
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W zeszłym roku posadziłem czereśnie. W tym miały kilka kwiatków ale cały czas padało i nie zawiązały się owoce. Kiedy ją przyciąć? Można teraz czy czekać do terminu "po owocowaniu"?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Młode czereśnie do 3 lat po wsadzeniu tnie się na wiosnę. Starsze w sierpniu miesiąc podawany przez dr Sitarka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”