Hosty - choroby i szkodniki i ich zwalczanie.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Jeśli ziemia jest jeszcze zmrożona to jest za wcześnie.
Od czasu kiedy pisałem cytowany post zdobyłem inne doświadczenia.....
Opryski stosować oczywiście wczesną wiosną, gdy zarówno gleba i powietrze osiągnie "plusowe" temperatury. Zarodniki grzybów rozwijają się w temperaturach powyżej 10°C, czyli gleba również nie powinna być zmrożona.
Pisałem, że zabieg wykonać należy zanim z ziemi zaczną wychodzić pierwsze pędy i właśnie w tej kwestii zmieniłem zdanie - lepiej jest zabieg wykonywać, gdy zaczną pojawiać się pierwsze pędy.
Nie należy jednak zwlekać z wykonaniem zabiegu, aż pojawią się rozwinięte liście, gdyż prawie każdy środek grzybobójczy pozostawia na liściach białe (lub szare) plamy, które długo szpecą roślinę.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Serdeczne dzięki, Andrzej ;:180 ;:180 ;:180
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

;:133 Ale obrzydliwy wątek... Mewa wspomniała o pędrakach, wpisałam w wyszukiwarkę, żeby zobaczyć, jak to paskudztwo wyglada i czy czasami u mnie takiego nie ma i mi się prawie śniadanie cofnęło... Ze szkodników zagrażającym hostom u mnie są ślimaki, robactw będę na pewno wypatrywać. A czy używacie jakichś środków na ślimaki? Ślimakol? Z tego co mi wiadomo, to jakiś taki środek istnieje. W innym wątku wspominałam już o bluszczu, rosnącym pod płotem wzdłuż rabaty, gdzie już posadziłam część host i zamierzam ją powiększać wzdłuż płotu. Czy taki bluszcz jest siedliskiem ślimoli? Nie chciałabym go usuwać, bo podobno tam mają swoje ścieżki jeże...

Paco, kiedy trzeba zacząć wypatrywać tych prosionków :?:
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Ślimaki ubóstwiają wilgotne i osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych miejsca i właśnie bluszcz zapewnia im takie środowisko.
Przeciw ślimakom można stosować wszelkie dostępne środki, a jest ich w sprzedażny dość dużo.
Jeśli chodzi o prosionki, to nie wszędzie są one plagą - a jedynie wtedy są zagrożeniem dla host.
Prosionki są widoczne pod kamieniem, donicami, i w innych wilgotnych miejscach już teraz. Są to jeszcze dorosłe egzemplarze i jeszcze nie stanowią zagrożenia, ale gdy ich przybędzie....to przynajmniej u mnie są zmorą. Czekam na pierwsze ciepłe dni (co ma nastąpić pod koniec tygodnia) i planują podjąć z nimi ostateczną walkę. :evil: Preparat już zakupiony i będę podlewał jego roztworem wszystkie miejsca, w których mogą występować w ogrodzie. Mam nadzieję, że to pozwoli mi zapomnieć o prosionkach. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
gatita
500p
500p
Posty: 734
Od: 15 kwie 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

22-04-2011
Jak to cudownie, że tu zajrzałam !! Moje hosty na wiosnę są pieknę ale gdzieś w okolicy lipca-sierpnia coś zaczyna je podgryzać. Podejrzewałam o te niecne czyny ślimaki, ale może to faktycznie gąsienice albo inne prosionki :x
Teraz przyjrzę się im baczniej i będę już wiedziała jak z tym diabelstwem walczyć. ;:180
I jeszcze jedno małe pytanko: czy aby hosty rozmnożyć po prostu wystarczy je rozsadzić ? Tak mi się wydaje na babską logikę :wink:


28-04-2011
Podzieliłam moje hosty i przesadziłam w nowe miejsca. Na razie wygląda na to, że czują się dobrze :)
Gatita I,Gatita II
Zapraszam ! Agata
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Melduję posłusznie wykonanie zadania - hosty wraz z podłożem podlane Score 250 EC. Po jakim czasie powtórzyć zabieg Topsinem M?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Myślę, że jedynie gdy zaistnieje taka potrzeba - gdy pojawią się jakieś symptomy wskazujące na rozwój chorób grzybowych.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Uwaga, znów się pojawiły - Karate idzie w ruch!
kressowiak 1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 lut 2019, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hosty a pędraki

Post »

Witam ....mam pytanie. Czy pędraki zjadają ,atakują system korzeniowy hosty? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

paco pisze:Tak, ale jedynie są one szkodliwe, gdy jest ich zbyt duża ilość - albo inaczej mówiąc, gdy jest to plaga pędraków..
Cała odpowiedź Andrzeja - paco jest tutaj viewtopic.php?p=2076461#p2076461
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
houba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2019, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

coś zżera liście - pomocy

Post »

Witam,
jak w temacie coś dobrało się do moich roślinek.... obstawiam ślimaki ;/ jakieś pomysły jak temu zaradzić? Jak przeciwdziałać?
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: coś zżera liście - pomocy

Post »

O hostach mamy cały osobny dział forum tutaj https://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=40
Problem z jakim się zmagasz to w dużej części faktycznie ślimaki poczytasz o tym też tam,
ale czy nie było u Ciebie gradu? Mam wrażenie,ż e te liście są stłuczone przez grad.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Hosty - choroby i szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Pierwsza ofiara ataku ślimaków bezskorupowych :(
To 'White Feather"
Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”