Truskawki z nasion?

Drzewa owocowe
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Jeżeli są ukorzenione to możesz odciąć, tak jest bezpieczniej.
Rok temu mżonka kupiła na targu przepyszne truskawki, takie resztówki z pola przeznaczonego do zaorania. Nie wiem co za odmiana ale talerzyk truskawek pachniał w całym mieszkaniu. Trochę nasion posiałem, potem popikowałem do pojemniczków , dobrze przezimowały na działce. Teraz muszę zrobić dla nich miejscówkę i w czasie owocowania przeprowadzić organoleptyczną selekcję. ;:92
Przez ponad 30 lat miewałem różne odmiany poziomek i truskawek i coś się musiało wymieszać bo w gęstwinie bzów i innych krzewów mam uciekinierów owocujących na biało. Różnią się trochę od zwykłych truskawek bo dość długie i gęste włoski na liściach powodują, że ich kolor jest szarozielony.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Chciałbym sam wyhodować własne truskawki z nasion a do krzyżowania chcę użyć odmiany z większością zalet niż wad ale nigdy jeszcze nie krzyżowałem truskawek .
Wykopałem 1 sadzonkę truskawek , posadziłem do doniczki i przeniosłem do domu na okno , oberwałem kwitnące kwiaty a na nowo otwartych kwiatach oberwałem wszystkie pręciki .
Teraz będę zbierał pyłek z innej odmiany ale nie wiem jak prawidłowo to wykonać .
Jak uniknąć samozapylenia tą samą odmianą ?
W którym momencie zbierać pyłek z innej odmiany ?
Jak zapylać w które miejsce nanieść pyłek ?
;:170
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

;:oj pręciki czy pylniki bo to różnica podstawowa jak między dziewczynką a chłopcem. Jeżeli zrobiłeś to co napisałeś to urwałeś kobiecość ale znając budowę kwiatu to raczej niewykonalne czyli urwałeś męskość. A tak przy okazji, gdzie masz tą drugą odmianę do krzyżowania?.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Jak napisałem odmianę którą zapylałem przeniosłem do domu a drugą odmianą zapylałem która rośnie w ogródku czyli jak kwiat w domu się otworzył to wyrywałem pręciki i płatki a z dworu przynosiłem kwiaty oraz obrywałem płatki i pręcikami dotykałem owocu truskawki .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pręcik_%28botanika%29
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Dzisiaj zerwałem kilka białych truskawek. W smaku bardziej poziomkowe niż truskawkowe, oczywiście nasionka też pozyskałem.

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Tak wyglądają zeszłoroczne siewki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”