Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Koty są zwinne i raczej reszta uszkodzeń to też ich sprawka
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Annas112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2020, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fikus lirolistny(dębolistny)- rozkrzewienie

Post »

Czy zna ktoś sposób na rozkrzewienie fikusa lirolistnego (dębilistnego)?
raffal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 gru 2020, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Obrazek
Witam. Mam fikusa dębolistnego od dwóch tygodni. Czy te plamki to coś poważnego ??? Jeśli tak to co to jest i jak z tym walczyć ?
Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A może opiszesz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, czy mamy wróżyć z fusów? Plamistość liści może być z różnych przyczyn.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
raffal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 gru 2020, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak już wspomniałem kupiłem go dwa tygodnie temu. Dostawa kurierem. Na drugi dzień przesadziłem do większej doniczki, ziemia lekka przepuszczalna, warstwa drenażowa z keramzytu. Nie stoi na słońcu, podlany do tej pory dwa razy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak napisałem wyżej, plamistość liści może być z różnych przyczyn.

Piszesz że kupiłeś dwa tygodnie temu poprzez firmę kurierską. W związku z tym, roślina mogła podczas transportu przemarznąć.
Takie plamki na liściach, a zwłaszcza ciemne mogą oznaczać początki infekcji grzybowej. Grzyb może pojawić się po w/w przemarznięciu, co bardzo sprzyja w tym czasie dodatkowo mokre albo mocno wilgotne podłoże.
Zmiany mogą być również wskutek przelania, które mogło nastąpić przed zakupem, a wyjść dopiero po pewnym czasie.
Kolejną przyczyną są szkodniki, które uszkadzają tkankę i wskutek czego również może wejść infekcja.
Inną przyczyną są uszkodzenia mechaniczne podczas pakowania, transportu, które tworzą później takie blizny.
Kwestią jest przede wszystkim sprawdzenie czy są szkodniki. Jeśli nie ma to ten punkt można wykluczyć.

I teraz, skoro masz roślinę tak krótko, należy ją na razie obserwować czy ilość plam i ich wielkość się nie zwiększa.
Jeśli nie będą się rozwijać, a zapewnisz fikusowi prawidłowe warunki uprawy, czyli przede wszystkim jasne stanowisko w pobliżu okna, umiarkowanie wilgotne podłoże, to nie powinieneś się tymi zmianami martwić.
Gorzej, jak będzie odwrotnie, wtedy trzeba będzie odciąć liście z plamami i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Noszę się zamiarem kupna fikusa dębolistnego. Trafiłam do niewielkiego sklepiku gdzie rośliny wg mnie wyglądają całkiem nieźle, ale zaniepokoił mnie widok pajęczynki (dosłownie jedna nić) na krawędzi jednego z liści i dość sporo na boku osłonki rośliny. Na dolnych liściach widać tez brązowe ślady. Zrobiłam kilka zdjęć rośliny, ale nie wiem czy ujęcia będą dość dobre żeby żeby ocenić jej stan. Jeśli tak to proszę o paradę czy kupować czy lepiejnie.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/8173282d4adec0ba

https://m.fotosik.pl/zdjecie/60fb2f3cddf0cf2f

https://m.fotosik.pl/zdjecie/7e9ce6b3b1c61d7b

https://m.fotosik.pl/zdjecie/aab9ea047bd7d1a7
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sama pojedyncza pajęczynka nie musi od razu świadczyć o obecności szkodników, a po prostu mógł się zalęgnąć zwykły pajączek.

Natomiast co do przebarwień, te co widać na spodniej stronie liści, wskazują na cechę naturalną. Jedynie patrząc na tą plamę, można mieć pewne obawy czy roślina nie została przelana. Co w warunkach sklepowych i podłożu produkcyjnym nie jest nic nadzwyczajnego.

Obrazek


Najlepiej, jak poprosisz sprzedawcę czy może delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki żebyś mogła sprawdzić stan korzeni. Zdarza się, że takie ciemne plamy na liściach wskazują na uszkodzenia korzeni i początek infekcji grzybowej.
Infekcję w początkowym stadium łatwo zwalczyć używając właściwego preparatu. Patrząc na stan rośliny, widać że jest to ładny egzemplarz, ale jak napisałem dobrze jest sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pani prowadząca sklepik powiedziała ze możliwe ze miał trochę za sucho, stad ta cienka plama. Na drugim fiskusie była nieco większa ?plama? na brzegu liścia i była ona sucha (tkanka nie była wiotka a prawie krucha). Czy to może być faktycznym powodem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ta konkretna plama powyżej nie jest sucha, a tym samym nie wskazuje na przesuszenie podłoża.
Już Ci napisałem co warto zrobić, sprawdzić stan korzeni.

Z kolei suche krawędzie liści najczęściej wskazują na zbyt suche powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak zrobię, dzięki.

---25 lut 2021, o 17:55---

Kupiłam tego fikusa, jednak po powrocie do domu, lepszym świetle, zauważyłam więcej plamek. Korzenie wydają mi się ok. Czy należy robić coś z ta roślina żeby zapobiec chorobie czy mam ja zostawić w spokoju. Fikus jest już w nowym podłożu. Przepraszam jeśli niepotrzebnie zawracam głowę, ale czuje się bardzo nie pewnie.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/5129610402df4d60
https://m.fotosik.pl/zdjecie/ea08945aea0ec352
https://m.fotosik.pl/zdjecie/dea2689032c94403
https://m.fotosik.pl/zdjecie/1161fa330308c71f
https://m.fotosik.pl/zdjecie/649655fc8e250869
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Po to jest forum, żeby zadawać pytania. :)

Ciemne plamy, o czym wcześniej pisałem nie wróżą zwykle nic dobrego, a zwłaszcza wtedy kiedy ich ilość się zwiększa. Plamistość liści wskazuje albo na infekcję grzybową albo bakteryjną. Infekcja nie musi być tylko od przelania, ale również przejść od innych roślin, gdzie jest większe skupisko roślin jak np. w sklepach.

Profilaktyka w takim przypadku polega najlepiej na odcięciu takich liści oraz zrobieniu oprysku preparatem grzybobójczym, chemią albo alternatywnie preparatem ekologicznym (pamiętam, że miałaś problemy ze zdobyciem środka chemicznego).

Dobry stan korzeni jest dobrą oznaką, więc być może wystarczy tylko za jakiś czas powtórzyć oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Będę miała w przyszłym tygodniu topsin z Pl. Chociaż po tym jak mojego elastike opryskałam 3 razy wywarem z czosnku nowych plam nie przybyło.

To powinnam obciąć wszystkie liście z plamami?... Czy opryski wystarcza?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”