Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
DominikaF
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 lip 2022, o 06:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry :) poproszę o pomoc ...widziałam, że ktoś już miał taki problem ale nie pociągnął wątku. Takie brzydkie rzeczy dzieją mi się z liśćmi.
Fikus jest młody, nie jest na bezpośrednim słońcu ani chwili. Elegancko przesądzony, podlewam raz w tygodniu.
Może wręcz ma za mało słoneczka? Chociaż mam bardzo słoneczny pokój (wschod). Odżywki nie dawała.
Pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak roślina ma prawidłowo rosnąć bez nawożenia? Każdą roślinę doniczkową nawozimy regularnie. Kiedy była przesadzana?
I jeszcze do jakiego podłoża, wymieszałaś ziemię z rozluźniaczem przed posadzeniem?
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DominikaF
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 lip 2022, o 06:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przesadzalam max miesiąc temu, ziemia jest przepuszczalna, (podkład, perlit i ziemia).
Podlewam jak przeschnie wierzchnia warstwa (teraz tj co tydzień może nawet 6 dni).
Wiem, że trzeba nawozic (mam w domu oliwki i nawoze- tak na usprawiedliwienie;)) ale jeszcze nic nie wybrałam (A nie wierzę, że biohumus jest dobry do wszystkiego;)) .
Raczej nie jest przelany bo jestem przewrazliwiona na tym.punkcie ;) .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok., to pozostaje w zasadzie tylko kwestia nawożenia, o ile system korzeniowy jest w porządku. Po miesiącu to już najwyższy czas na pierwsze podanie nawozu.
Mineralny nawóz powinien rozwiązać problem. Biohumus jako podstawowy jest za słaby. Można go dawać ewentualnie jako dodatek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pan_trawka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 kwie 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mam problem ze swoim fikusem - dwa dolne liście zżółkły. Ogólnie ten sezon jest dość "owocny" bo ta lyrata to odmiana bambino. Roślinka wypuściła mi od wiosny chyba 5 liści. Warunki:
1. Podłoże: mieszanka ziemi kompostowej/perlitu/czipsów kokosowych/keramzytu/piasku kwarcowego płukanego w stosunku 3:2:2:2:1.
2. Stoi przy oknie bezpośrednio. Dostaje bardzo dużo światła.
3. Podlewanie - mniej więcej raz w tygodniu kiedy wierzchnia warstwa jest sucha. Nawożenie też raz w tygodniu razem z podlewaniem. Sprawdzam podstawkę po każdym podlaniu, w każdej roślinie którą mam. Zazwyczaj w podstawce nie zbiera się woda, a jak się zbiera to ją wylewam.
4. Roślina nie jest poddawana przeciągom.

Zastanawiam się czy nie zareagowała tak na nawożenie raz w tygodniu... No i z tego co wyczytałem w wątku to nie powinienem dopuszczać do przesuszenia podłoża. Jak myślicie co jest powodem tych żółtych liści?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/4e6a85f755e3ed5d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8810cdb1fce8ea39
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Co tydzień nawozisz? :shock: Czym, mineralnym nawozem? Gdzie tak wyczytałeś?
Rośliny mineralnym nawozem nawozisz góra raz naokoło 2 tygodnie. Inaczej tylko zasolisz podłoże, w gorszej perspektywie możesz nawet spalić korzenie.
Jeśli tak nawoziłeś tym nawozem, to teraz porządnie przepłucz wodą destylowaną, odczekaj dwa tygodnie i pierwsze nawożenie połową zalecanej dawki. Potem już normalnie aż do końca września. Od października do wiosny raz w miesiącu.
Jednak masz zbyt mocno przepuszczalne podłoże. Taką mieszankę daje się do epifitów, a nie Fikusów. Dla nich wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Dlatego bym wymienił podłoże, inaczej roślinę możesz zbytnio przesuszyć.
Pomijając to co wyżej napisałem, żółknięcie pojedynczych najstarszych liści jest rzeczą normalną, bo to w końcu drzewo.

Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc z nawożeniem, potem normalnie wg podziału wiosna - jesień i okres jesienno-zimowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pan_trawka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 kwie 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak. Co tydzień... mineralnym nawozem :). Wyczytałem tutaj na forum od Ciebie poradę a propos mojego fikusa sprężystego :). Może źle zrozumiałem coś, bo problem w przypadku sprężystego trochę czegoś innego dotyczył.

Żeby nie być gołosłownym: viewtopic.php?f=19&t=37660&p=6246128#p6246128

Dzięki serdeczne za uwagi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No dobra, ale wtedy była inna sytuacja. Roślina nie była w ogóle nawożona przez kilka miesięcy, w związku z tym trzeba było podać trochę więcej nawozu. Najlepiej nawozić albo połową zalecanej dawki co każde podlewanie, albo co drugie czyli co około 2 tygodnie pełną dawką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalenap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lut 2023, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witajcie, potrzebuje pomocy. Na wielu zdjęciach pojawił się problem plam na liściach, ale trudno mi zidentyfikować mój problem. Pomożecie?
To jeden ze starszych liści, był najgorszy. Wyżej jeszcze nie jest tak źle, choć na kolejnych pojawiają się takie same przebarwienia. Od lat nie było kłopotu.. szkoda mi stracić wieloletnią roślinę
Dziękuję
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W wątku były poruszane podobne przypadki, przejrzyj go.
Stanowisko, podłoże oraz podlewanie to kluczowe czynniki, które wpływają na kondycję rośliny.
Sprawdź też czy nie ma szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

U dołu liścia przy ogonku jest biały osad. Może to być przędziorek, mączniak prawdziwy albo osad z twardej wody. Spryskujesz roślinę?
Pozdrawiam
G.
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
2 tygodnie kupiłem fikusa dębolistnego-2m. Chciałem go przesadzić do trochę większej donicy. W sklepie polecono mi ziemię COSMO SANA do roślin śródziemnomorskich, a do sterlicji nicolai cosmo sana do palm. Na forach doczytałem, że dla fikusa ma być do palm. Wszystko odwrotnie?? Jakiś kabaret. Obstawiam, że forumowicze mają większą wiedzę jak w sklepie. Proszę o pomoc jaka ziemia dla kogo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jedno i drugie posadź do mieszanki zwykłej ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Niestety musisz wiedzieć, że ziemia do strelicji czy ziemia do fikusów czy do palm to chwyt marketingowy - bazą w przypadku wszystkich jest ziemia uniwersalna. Mogą się różnić ewentualnie nieco innymi dodatkami, ale tak czy owak odradzam kupowanie gotowych mieszanek, bo są najczęściej zbyt mało przepuszczalne. Najlepiej robić swoje własne mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”