Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

No to jest kolekcja z przeciągu ponad 15 lat, tak więc dużo z tych roślin już nie mam lub też wymieniłam na inne :)

Jakie masz filodendrony i jak Ci rosną? Chciałabym poznać hodowców filodendronów w szczególności, żeby porównać w jakich warunkach rosną Wam w mieszkaniach, lepiej i gorzej.

Monstera właśnie w cieniu w ogóle nie rosła. Ona rośnie najlepiej jak ma okno w suficie i rozproszone światło, to ją jakoś stymuluje jak sądzę. Sądzę, że bardzo pomaga im nawożenie ale właśnie naturalnymi nawozami, więc nie bez powodu chyba najładniejsze okazy możemy spotkać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do świeżego obornika.

Dziś kupiłam Philodendron bipinnatifidum i od razu wklejam fotki dla porównania z Philodendron xanadu, gdyby ktoś miał wątpliwości przy zakupie młodego egzemplarza któregoś z nich:

(2014: nieaktualne zdjęcia, zobacz oryginały na http://fabryka.darknation.eu/filodendro ... lbum_id=46 )

Tak, Platycerium ma polską nazwę zwyczajową łosie rogi, ale szczerze mówiąc już ich nie mam, bo zaschły liście, zaczęły się wyłamywać, tak więc nie bardzo chce mi się utrzymywać tylko same liście płone, bo nie mam pojęcia czy coś z nich jeszcze wyjdzie, jak korzenie zostały zniszczone. W łazience to odpowiednie miejsce na nie. U mnie wisiała nieco w przeciągu przy otwartym oknie, bo nie mam okna w łazience. Ale to jedna z łatwiejszych w uprawie paproci, więc polecam.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Witam po dłuższej przerwie! Cześć z Was pewnie zna już stronę o filodendronach pod adresem http://filodendrony.webpark.pl Chciałam potwierdzić aktualizację nowego portalu o filodendronach, z uzupełnioną i działającą wreszcie galerią. Obecnie powstaje artykuł o hybrydach filodendronów, jako że na rynku (no może nie polskim ale np. amerykańskim tak) zaczęły się po prostu mnożyć w oczach, a ich ceny nie są zachwycające! ;)
Stara strona będzie niedługo usunięta.

Adres nowego portalu to: http://bit.ly/filodendrony

Forum unieruchomiłam, bo nie mam moderatora ani pomocnika, a sama nie mam czasu odpowiadać niestety na pytania z forum i moderować zawartości.

Zapraszam! :uszy
NINa
Reva
500p
500p
Posty: 837
Od: 11 gru 2009, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Piękny ten filodendron ;:138 .
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dziękuję :)

Zapraszam do czytania (i ściągania) nowego artykułu o pH. xanadu. http://bit.ly/yccNZ0
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Witaj Nina :wit
Piękne kwiaty i piękna kolekcja. :tan
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Bardzo ładne :)
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Wracam :) Odświeżyłam swoją stronę o filodendronach, więc jak ktoś jest zainteresowany tematem, to zapraszam na http://bit.ly/filodendrony (link skrótowy, bo nie mam obecnie domeny, za dużo kosztowało przedłużanie, a ja na tym nie zarabiam, pomimo, że jakieś tam reklamy mam, których nikt nie klika ;)).

Zmiany obejmują: dodanie (wielu!) nowych fotek do galerii, dodanie filmów z YouTube (w tym mój z OB UJ w Krakowie*) o filodendronach, poprawne kanały RSS (aktualności, galeria, artykuły), aktualizacja artykułu o moim pH. xanadu i pH. bipinnatifidum (selloum) + fotki, ankieta dla niezalogowanych i inne.
*Filmik można zobaczyć TU.

Co do moich 'okazów', to w zasadzie mam w tym momencie tylko 5 szt.: pH. hastatum, erubescens, hederaceum, bipinnatifidum i xanadu. Nie mam warunków na dżunglę ;)

Screen (reklamy zakryte, żeby mnie tu ktoś nie ścigał):

Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Hej fajnie że jesteś znowu na forum
pokaz co tam skrywasz bo do tej pory obejrzałam twoje roślinki i są piękne
mam nadzieje ze masz jeszcze te filodendrony i pięknie ci rosną
plizzzzz o zdjęcia
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Witaj Ninko :wit Jejku cóż za kolekcja :shock: :shock: :shock:
gdzie Ty to mieścisz? :D Cudowności ;:138
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Hej :) Te poprzednie zdjęcia przedstawiają kolekcję całościową, wiele z tych filodendronów padło w ciągu ostatnich 12 lat, rzecz naturalna przy nadmiernym podlewaniu. Ale już się nauczyłam, przez rok zachowałam 5 filodendronów ;)

Oto one:

pH. bipinnatifidum i xanadu w jednej doniczce:

po lecie 2011 r. krótkie ogonki liściowe, duże liście, zwarty pokrój, 2 grube korzenie powietrzne (trzymany w foliaku od maja)

Obrazek

grudzień 2011 r. (ogonki liściowe wyciągają się, a stoi 40 cm od dużego okna!). Korzenie powietrzne uschły (mimo, że stoi na tacy z wodą)

Obrazek

pH. erubescens (ocalała sadzonka) planowany pod hydroponikę:

Obrazek

pH. hastatum

Obrazek

pH. hederaceum (jedyny ocalały pęd z pięknego dużego egzemplarza, ale foto fajne, no nie? :D)

Obrazek

Mam też kawałek monstery z 3 liśćmi w słoiku, ale nie ma się czym popisać ;) Też pójdzie do hydroponiki.

Od paru lat przestawiam się na kaktusy z racji warunków domowych i ogrodowych, ale filodendrony to cały czas temat nr 1 i więcej zdjęć oraz filmy mam na swoim www http://bit.ly/filodendrony

Natomiast tutaj można zobaczyć film, jaki nakręciłam w lecie 2011 r. w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie. Niestety nazewnictwo na etykietach nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, co zauważył kolega Abrimaal ;) Kliknij: Filmik z OB UJ, szklarnia 'Jubileuszowa'
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Nowe nabytki:

Philodendron 'Emerald Queen':

Obrazek Obrazek

i bliżej niezidentyfikowany Philodendron sp., ale szukam dalej ;) Na 70% mam podejrzenie co to może być, ale czekam na odp. od prawdopodobnego wynalazcy tego cudaka ;)

Obrazek Obrazek

Na swoim www mam też parę nowych filmów o filodendronach i nowe artykuły w dziale Obserwacje o (kliknij, aby przejść do artykułów):

pH. erubescens 'Red Emerald'
pH. hederaceum
pH. hastatum (porażka!)
pH. xanadu (rozczarowujący)
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Moje filodendrony stan na 10/2012. Od maja 2012 r. stały w tunelu foliowym.

pH. bipinnatifidum i xanadu razem
Obrazek

Obrazek

a tak wyglądały w maju 2012, po zimie, kiedy większość liści uschła:
Obrazek

Emerald Queen (duży) i NN (mały) na 98% ta sama odmiana.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dodałam na stronę o filodendronach albumy: Kwiaty i Gutacja: Filodendrony - Galeria zdjęć - http://goo.gl/Q3VbL
Dorzuciłam kilkanaście nowych zdjęć ze swojej kolekcji np. dzisiejsze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uzupełniłam artykuły o swoich filodendronach w dziale Obserwacje: http://goo.gl/dXbFm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”