Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nabyłam ostatnio w OBI świetną roślinkę - brighamię, zwaną też palmą hawajską, lub - z racji swojego wyglądu - sałatą na kiju. Zanim ją kupiłam próbowałam znaleźć w internecie jakieś informacje na jej temat, niestety niewiele znalazłam, oprócz tego, że jest to roślina pochodząca z Hawajów i zagrożona wyginięciem. Kupiłam ją jednak bo bardzo mi się podoba. Jednak cały czas żółkną jej kolejne dolne liście, i odpadają. Wprawdzie jej pień wygląd tak, jakby już dużo liści z niego odpadło (wszystkie te palmy tak mają), więc może to jest normalne zjawisko dla tej rośliny? Poza tym przydałaby mi się jakaś informacja, jak uprawiac tę palmę - jaką glebę lubi i jak częste podlewanie, jakie światło i wilgotność powietrza. Czy ktoś z Was spotkał się może z taką rośliną i może mi coś na jej temat napisać?
Awatar użytkownika
Arwenka
100p
100p
Posty: 109
Od: 30 kwie 2008, o 21:02
Lokalizacja: Wsch. mazowsze

Post »

nie wiem czy mogę podać link , ale tu jest sporo informacji o tej palmie http://www.cactaceae.fora.pl/forum-ogol ... a,154.html
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Dzięki serdeczne, aczkolwiek też trafiłam na to forum. Niby dowiedziałam się czegoś więcej, niż wiedziałam,


Brighamia - hawajska sałata na kiju.
Endemiczny hawajski rodzaj Brighamia A. Gray (Campanulaceae) zawsze był uważany za jeden z najciekawszych we florze Hawajów. Brighamia obejmuje dwa morfologicznie podobne do siebie gatunki: B. insignis A. Gray i B. rockii H. St. John, oba uważane obecnie za skrajnie zagrożone. Są to rosnące na przybrzeżnych skałach, wieloletnie rośliny sukulentyczne i caudiciformy. Gruba sukulentyczna łodyga z reguły się nie rozgałęzia, ma zgrubiałą podstawę i zwęża się ku szczytowi, na którym znajduje się liściasta rozeta. Rośliny osiągają z reguły 1-2.5 m wysokości, ale w przeszłości donoszono nawet o takich egzemplarzach, które osiągały 5 m. Ze względu na swój kształt, nazywane są potocznie "Palmą hawajską" lub "sałatą na kiju". W ostatnich badaniach hawajskich Campanulaceae, Lammers (1989, 1990) uznał te 2 gatunki za odrębne od siebe, na podstawie rozmiarów i kształtu kielicha, płatków, koloru kwiatu i struktury powierzchni nasion.
Rodzaj Brighamia wyróżnia się wśród Lobelioideae tym, ze ma sukulentyczny pęd i liście, wzniesione kwiaty z korolą w kształcie tacy, i kwiatostan wyrastający z aksili liścia (Lammers, 1989, 1990). Jest do dzisiaj zagadką, w jaki sposób te rośliny dotarły na Hawaje, ponieważ żadne z gatunków tam rosnących nie są z nimi spokrewnione. Kwiaty B. insignis są zółte, pachnące, o długości rurki 7-14 cm, wyrastają w grupach po 3-8 z jednej aksili liścia. Kwiaty B. rockii są białe.
Obecnie przyjmuje się, że istnieje kilka rozproszonych populacji tych roślin na wyspach Kaua'i (B. insignis) i Moloka'i (B. rockii). Ich liczebność tam waha się w granicach od 1 do 60 egzemplarzy, a wszystkich egzemplarzy w naturze jest poniżej 200 (!) (dane z roku 1998). Ostatnie doniesienia mówią, że B. insignis jest tylko 20 egzemplarzy, a B. rockii poniżej 100 - te, które przetrwały żyją na przybrzeżnych klifach, niedostępnych dla kóz. Zakłada się również, że z powodu niskiej zdolności reprodukcyjnej, te rozproszone, małe populacje, nie będą w stanie przetrwać bez pomocy człowieka - i rzeczywiście, pracownicy ogrodu botanicznego na Hawajach prowadzą już teraz sztuczne zapylanie roślin w naturze i zbiór nasion. Drastyczne zmniejszenie się w ostatnich latach liczebności populacji było spowodowane rozprzestrzenianiem się innych przywleczonych roślin i insektów, zjadaniem przez dzikie kozy oraz huraganami i osuwaniem się ziemi. Na szczęście można raczej łatwo nabyć w Europie te rośliny, ponieważ nie ma specjalnych trudności z ich rozmnażaniem w kulturze.
W uprawie nie są trudne. Ona gatunki rosnąna obszarach, gdzie opady nie przekraczaja 170mm rocznie, na odkrytych terenach, na przepuszczalnym podłożu. Temperatura w uprawie powinna być powyzej 20 st. C.

ale moja roślinka nadal żółknie i nikt nie potrafi "nam" pomóc.
ciucma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sie 2009, o 09:18
Lokalizacja: Andrychow / Wieden

Palma Hawajska

Post »

Zamowilam niedawno palme hawajska. Strasznie mi sie spodobala bo nie spotkalam sie jeszcze z kwitnaca palma. (Nie mam wielkiej wiedzy na temat kwiatow)
W opisie bylo: raz w tygodniu podlewac (lub rzadziej) raz na rok nawozic. Wogole calkiem bezproblemowo opisana. Czy ma ktos z was doswiadczenie z ta palma? Dostane ja w pierwszej polowie wrzesnia. Juz nie moge sie doczekac... Wstawie oczywiscie fotke.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Pewnie chodzi Ci o Jatropha podagrica. Jeśli tak, to roślina ta nie ma nic wspólnego z palmami (oprócz dziwnej zwyczajowej nazwy). Uprawa standardowa jak dla wszystkich kaudeksów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ciucma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sie 2009, o 09:18
Lokalizacja: Andrychow / Wieden

Post »

wlasciwie originalna nazwa to : Brighamia insignis lub potocznie: salata na kiju (latwiej zapamietac) ale z wygladu calkiem podobna...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Lepiej posługiwać się nazwami łacińskimi. Mi akurat określenia typu sałata na kiju nic nie mówią.
Roślina wymaga dużo słońca, ciepła i wilgotnego powietrza. Podłoże powinna mieć przepuszczalne. Raczej nie przechodzi okresu spoczynku zimowego, więc ten okres będzie dla niej najtrudniejszy. W okresie zimy trzeba zapewnić jej ciepło, maksymalnie dużo światła i nie można dopuścić do zaschnięcia korzeni. Ale znów nie można jej przelać, bo będzie gniła. Pewnie bez ogrzewanej szklarni trudna w uprawie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ciucma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sie 2009, o 09:18
Lokalizacja: Andrychow / Wieden

Post »

ojjj no to sobie kupilam roslinke :( cos czuje ze dlugo u mnie nie postoi :( pozyjemy zobaczymy, zrobie co moge
Awatar użytkownika
Gziku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 cze 2009, o 19:23
Lokalizacja: Kalisz

Brighamia insignis)

Post »

Kupiłem tą roślinę 3-4 lata temu w wałbrzyskiej palmiarni. Nie mam pojęcia jak się nazywa, a co za tym idzie jak ją chodować. Już kilka razy spisywałem ją na straty, bo często gubi wszystkie liście. Raz nawet pół roku leżała w ciemnej piwnicy bez słońca po czym odbiła. Pamiętam że sprzedawca twierdził iż w naturze występuje tylko kilka egzemplarzy i rosną one na zboczach wulkanicznych. Oczywiście był to sprzedawca więc nie musiał mówić prawdy :wink:

Wrzucam kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Jest to Brighamia insignis i rzeczywiście,w warunkach naturalnych na Hawajach,rośnie ich już niewiele.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Brighamia insignis - palma hawajska

Post »

Komu zakwitła palma hawajska (Brighamia insignis)? Ja czekam drugi rok i nic...
Obrazek Obrazek
Joaquin
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Palma hawajska

Post »

Aż tak spektakularnych kwieciów to ona nie ma.
U mnie nie kwitła, ciesz się bo twoja w bardzo dobrej kondycji.
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Palma hawajska

Post »

Staram się aby wyglądała jak najlepiej :lol: potrzebna jej duża dawka słońca a do wiosny daleko, daleko... może jednak zakwitnie w tym roku? Trzymam kciuki i oby do gorącego lata.
Joaquin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”