Moja przygoda ze storczykami rozpoczęta :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Dziekuje Lana za potwierdzenie mojej obawy co do nowego podłoża. Dziś postanowiłam, że przesadze mojego storczyka, ale za nim to zrobie chciałam umieścić zdjęcia korzeni. I spytac sie czy te wsrodku takie żólte niektóre puste czy je odciąć? Czy powinnam obmyć reszte korzeni w wodzie lub innym preparacie (jeśli tak to w jakim) bo chce aby wciornastów już nie było, ale nie wiem czy moge je wymyć np. w wodzie z mydłem? A stara ziemie, w jakich chemikaliach mi poradzacie ją odkazić? Obrazek Obrazek
a-nia251
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lip 2008, o 09:21
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Witaj :D
Ja radzić nie będę :? . Sama mam masę pytań.
Piszę by dodać otuchy i życzyć szczęścia. Sama mam identyczne dendrobium jak Twoje (mój wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15137). Póki co, jest śliczne, wszystkie kwiatki dzielnie trwają i pięknie się rozwijają ;:1 . Będę więc śledzić, co Tobie radzą storczykowi znawcy ;:195 .
Trzymam kciuki i pozdrawiam :D
Ania
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Fiolko korzonki które są puste w środku lub miękkie i maziaste należy usunąć, raki zasypać sproszkowanym węglem drzewnym. W przypadku braku tegoż węgla można użyć sproszkowanego cynamonu. Działa także antyseptycznie. Robactwo pojawia się wtedy, kiedy podłoże jest dosyć wilgotne. Korzonki można opryskać roztworem Previcuru (środek przeciwgrzybiczny). Do mordowania :twisted: używam roztworu Mospilanu, ale to już troszkę cięższy kaliber. Nie polecam jednoczesnego obcinania korzonków i trucia robactwa. Po operacji storczyk musi być umieszczony w wilgotnym, ale nie mokrym podłożu i nie powinno się go podlewać około tygodnia. Z innych środków polecam jeszcze spray Provado Plus firmy Bayer - do opryskania tylko samej rośliny ponad podłożem lub tej samej firmy i nazwy pałeczki do włożenia przy okazji przesadzania pod roślinke w doniczce.
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Dziękuję Lana za pomoc i wskazówki :D. Storczyk już przesadzony do odnowionego podłoża i choć najpierw kwiaty zwiędły to teraz wyglądają pięknie a do tego wypuszczony nowy pęd ma już pąki ;:114
Obrazek
Miałabym pytanie co do mojego Dendrobium, ponieważ jak już wcześniej mówiłam, przekwitło, korci mnie, żeby zobaczyć jego stan korzeni i ogólnie podłoża ( nie ma przezroczystej doniczki) ale ma już dużą pseudobulwe i nie wiem czy mu tym za szkodzę, jak sądzicie ;:88
Obrazek
Co do mojego nowego falka, bardzo się cieszyłam, że jak dokładnie oglądałam doniczkę (stan korzeni itd.) że nie ma robaków ani nic innego, niestety dziś robiłam przegląd, bo jest na tygodniowej kwarantannie ( na wszelki wypadek) i oczywiście ma cos małego chodzącego, jeszcze tego nie sklasyfikowałam a drugie co zobaczyłam to ok 2 cm dżdżownica, glista nie wiem sama co to było, wiem, że widział coś długie śliskiego i pełzającego fuj, jak myślicie co to może być, jak sobie z tym poradzić, myślę, że spryskanie nic nie pomoże ... :(
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Fiolko jeżeli chcesz pooglądać sobie korzonki Dendrobium, najzwyczajniej na świecie wybij storczyka z doniczki na dłoń i pooglądaj. Wizualnie będziesz wiedzieć, czy podłoże jest jeszcze mokre, czy raczej już podeschnięte, czy korzonki są zdrowe itp. Następnie włóż go z dłoni do doniczki ponownie i po kłopocie.
Jeżeli zauważyłaś jakąś małą glistkę, raczej postaraj się ją eksmitowac z doniczki, natomiast w temacie pozostałych robaczków już sie wypowiedziałam.
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Wszystkie paskuctwa usunięte :D
Zaczęłam pracować, więc miałam mało czasu na doglądanie moich kochanych, ale wczoraj zrobiłam im przegląd i jestem naprawdę mile zaskoczona, bo moja mała pseudobulwa już nie jest mała i wypuszcza korzonki, biały falek ma już nie złe pąki, a żółty nadal kwitnie i cieszy oko. Niżej prezentuje fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Indianin, co do Twojego zadania, mhm na forum na pewno znajdziesz mnóstwo informacji, ale z tego co mi wiadomo to jest to bardzo trudne, jeśli chodzi o zapylanie i sadzenie z nasion (na efekty czeka się kilka lat) można je podzielić mechanicznie, albo rosną kleiki, ale jestem pod tym względem laikiem, choć to co napisałam to raczej są sprawdzone informacje. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

piękne masz storczyki....
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Biały z malinową warżką, to moje marzenie. Niestety, ostatnio w mojej okolicy takich nie ma. Ale poczekam.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Wanda pisze:Biały z malinową warżką, to moje marzenie. Niestety, ostatnio w mojej okolicy takich nie ma. Ale poczekam.
też uwielbiam takie Phalaenopsisy. kiedyś kupiłam takiego na wystawie, ale usechł, a potem sobie kupiłam nowego. obecnie mam 2 takie. ale to moje ulubione Phalaenopsis. lubię białe Phal. a te mają bardzo ciekawe różowe warżki, bardzo dobrze kontrastujące z bielą płatków.
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mnie natomiast spodobał sie bardzo twój żółciutki Phalaenopsis :)
Pozdrawiam Dawid
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Bardzo cieszę się, że podobają Wam się moje storczyki Wando na Tyskiej Giełdzie Kwiatowej są zazwyczaj tylko białe z różową warżka. Niestety moje storczyki przechodzą na czas spoczynku. Żółty już nie kwitnie i ma chory liść, białemu zostały dwa kwiaty, choć ma pąki, boje się, że się nie zdarzą rozwinąć, gdyż łodyga zaczęła usychać od góry, a u Dendrobium nic nowego :) nadal rośnie pięknie bulwa, jest już większa od tej starszej :D Nawet mój skrzydłokwiat dostał jakieś napalenia bo ma aż 5 kwiatów :D
Niżej załączam zdjęcia chorego liścia, proszę poradźcie mi co mam zrobić :roll:

Obrazek Obrazek
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mi to na poparzenie słoneczne nie wygląda a na jakąś chorobę bakteryjną. Odizolowałbym go od innych :) a co z nim dalej robić niech radzą eksperci jak Jovanka ;)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

O kurcze! Ja bym ten liść wycięła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”