Stanowisko i towarzystwo dla azalii, rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

A ja nie widzę sensu podsadzania azalii wielkokwiatowych roślinami kwitnącymi w tym samym czasie co one! Ich kwitnięcie jest tak cudowne, że nie potrzebne im inne kwitnące towarzystwo...Zresztą - jak już niektórzy wcześniej zauważyli - i tak trudno będzie ją przebić :lol: Jeśli już, to podsadzałabym je roślinami kwitnącymi w późniejszym terminie i tu zastosowałabym np: wrzosy :D

Jeśli jednak upierasz się przy wiosennym fiolecie, to polecam azalie japońskie :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

aniawoj Co do zasady się z Tobą zgadzam, bo nie przepadam za pstrokacizną. A jednak przyznasz, ze zdarzają się udane, kontrastowe zestawienia w rabatach - bukietach. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, miejsca, sposobu wyeksponowania itd.
Np podlinkowane przeze mnie zestawienie azalii z facelią odpowiada mi bardziej niż tradycyjne ustawianie obok siebie kolekcji rododendronów i azali we wszystkich możliwych barwach.

Nawiasem mówiąc, którą konkretnie fioletową odmianę azalii masz na myśli? Nie znam się na tych krzewach i widziałem tylko różowo-fioletowe.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

może spodobałby Ci się Clematis bylinowy np 'Arabella' , bardzo ładny jest i bezproblemowy, wiosną można ciachać jakby co http://www.clematis.com.pl/wms/65149.ht ... number=296 albo jakiś inny bylinowy (nie czepiający się)
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Monika arabella trochę za późno kwitnie ale fajnie, że o niej wspomniałaś, bo takiej właśnie rośliny brakowało mi w innej części ogrodu. Chyba zatrzymam się przy zwykłych fiołkach/barwinkach ew. wspomnianej facelii jeśli uda mi się zdobyć.
Swoją drogą podoba mi się ta strona o powojnikach.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Popatrz na tę stronę http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5273&hilit na zdjęcia Bolesława - jesteś pewny takich podsadzeń i w dodatku maleństwami? Oczywiście Twój ogród i Twoje decyzje
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

fogrod pisze:aniawoj Co do zasady się z Tobą zgadzam, bo nie przepadam za pstrokacizną. A jednak przyznasz, ze zdarzają się udane, kontrastowe zestawienia w rabatach - bukietach.
Ależ wcale nie chodziło mi o "zasadę" i nie mówię o pstrokaciźnie - sama lubię kontrastowe zestawienia za co niektórzy mnie krytykują... :lol:
Chodziło mi tylko i wyłącznie o to, że kwitnienie azalii wielkokwiatowych jest tak obfite, piękne, widoczne, że nie ma potrzeby go niczym dopełniać :D Mało tego - fiołków czy innych podobnych roślin nie będzie w ogóle widać pod tym azaliami :?
fogrod pisze:zestawienie azalii z facelią odpowiada mi bardziej niż tradycyjne ustawianie obok siebie kolekcji rododendronów i azali we wszystkich możliwych barwach.
Wcale nie mówiłam o zestawieniach azalii we wszystkich możliwych barwach( choć też mi się podoba!) - mówiłam o podsadzeniu fioletową azalią japońską!
fogrod pisze:Nawiasem mówiąc, którą konkretnie fioletową odmianę azalii masz na myśli? Nie znam się na tych krzewach i widziałem tylko różowo-fioletowe.
A proszę bardzo - zerknij choćby ten wątek. W pierwszym poście juz opisuję taką azalię, dalej też są inne pokazane :D
azalie japońskie
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

U mnie pod pomarańczową azalią wielkokwiatową rosną m.in. niezapominajki-samosiejki, które szaleją wiosną w moim ogrodzie i wciskają się w każde wolne miejsce, ale także malutka niebiesko-fioletowa azalia.
Ale chyba nie najgorzej to wygląda:
Obrazek
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Aniawoj żeby odpowiedzieć na Twoje zastrzeżenia musiałbym napisać rozprawkę lol
aniawoj pisze:Chodziło mi tylko i wyłącznie o to, że kwitnienie azalii wielkokwiatowych jest tak obfite, piękne, widoczne, że nie ma potrzeby go niczym dopełniać
Dokładnie rozumiem co masz na myśli. Azalie i rododendrony lepiej wyglądają w pojedynkę i jeszcze niedawno wcale nie miałbym ochoty ich z niczym zestawiać. No ale to zdjęcie z facelią tak mi się spodobało, ze mi go nie zohydzisz :P Być takie połączenie się sprawdza bo występuje naturalnie w ojczyźnie obydwu gatunków. Fiołki w zastępstwie też bedą dobre.
aniawoj pisze: Mało tego - fiołków czy innych podobnych roślin nie będzie w ogóle widać pod tym azaliami
Bo chodzi właśnie o subtelną roślinkę pod spodem. Najczęściej jednak pod rododendronem czy azalią posadziłbym po prostu kopytnik europejski, niską paproć, bluszcz, hosty o drobnych liściach itp

aniawoj pisze: (...)sama lubię kontrastowe zestawienia za co niektórzy mnie krytykują... :lol:
dala pisze:U mnie pod pomarańczową azalią wielkokwiatową rosną m.in. niezapominajki-samosiejki, które szaleją wiosną w moim ogrodzie i wciskają się w każde wolne miejsce, ale także malutka niebiesko-fioletowa azalia.
Jak pudełko z cukierkami:) Ładne zdjęcie. Czasem lubię wyraziste połączenia kolorów w myśl zasady, ze im bliżej domu czy formalnych elementów ogrodu tym bardziej można sobie pozwolić na oszczędne dawkowanie szaleństw i udziwnień a w głębi i na obrzeżach powinno się robić coraz bardziej naturalistycznie. Z mocnych połączeń najbardziej podobają mi się te w ogrodzie Rosemarka.

aniawoj pisze: A proszę bardzo - zerknij choćby ten wątek. W pierwszym poście już opisuję taką azalię, dalej też są inne pokazane :D
azalie japońskie
One wszystkie są różowe bądź magentowe. Ledikanense wydaje się fioletowa na jednym zdjęciu ale w grafikach Google już nie jest. Być może o całkiem fioletowych azaliach mówi się na tej samej zasadzie co o niebieskich różach.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

No to już, żeby Cię zadowolić polecam coś innego :lol: Podobny do azalii, ale nie azalia...Rhododendron impeditum ( różanecznik gęsty). Karłowy, wolno rosnący - więcej na szerokość niż wysokość - i naprawdę fioletowy :D

Obrazek

A prawda jest taka, że każdy ma swój gust, swoje upodobania i najważniejsze, aby ogród podobał się osobie, do której należy ;:108
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

aniawoj pisze:A prawda jest taka, że każdy ma swój gust, swoje upodobania i najważniejsze, aby ogród podobał się osobie, do której należy ;:108
he heh. Z drugiej strony mój pomysł ma prawo Ci się nie podobać. Uważam, ze wbrew porzekadłu o gustach można dyskutować, ponieważ estetyka to po części obiektywna dziedzina. Zawsze warto zapytać wg jakiego klucza bądź w jakim celu rzecz jest pomyślana tak a nie inaczej :)
aniawoj pisze:(...)Podobny do azalii, ale nie azalia...Rhododendron impeditum ( różanecznik gęsty). Karłowy, wolno rosnący - więcej na szerokość niż wysokość(...)
Piszą, ze bardziej zimotrwały od azalii japońskiej. Bedę o nim pamiętać jeśli będę uskuteczniać wrzosowisko.
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Tylko jeśli chcesz żeby ten rh impeditum był naprawdę fioletowy to kup kwitnący krzaczek. Ja mam dwa i jeden jest różowy, a drugi faktycznie fioletowy. Ten mój fioletowy ma taką przypadłość, że kwitnie jesienią i na wiosnę już mu żadne pąki nie zostają.
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Generalnie prawie wszystko należy kupować w czasie kwitnienia. Tak szkółkarzom jak i centrom ogrodniczym zdarza się oszukiwać odnośnie sprzedawanych odmian.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Pozwól, że obronię niektórych - zdarzają się pomyłki, nie koniecznie oszustwa!

A co do Rh impeditum - ten na zdjęciu to z mojego ogrodu. Niestety odmiany nie znam. Ale faktycznie niektóre są różowe. Ten kwitnie wiosną.

(Przy okazji moderatorska prośba - nie cytujemy zdjęć, a tekst tylko w razie potrzeby) :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”