Winorośl - odmiany jakie polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
weglowy
100p
100p
Posty: 158
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Miętowo porzeczkowy smak niektórzy czują agrest, jedynie co psuje jej odbiór to gruba skórka. Wśród moich znajomych ona robi wielką furorę.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Dawno temu wykopałem za, kolejno: skórka, pestki, smak.
Sadziłem w czasach, kiedy wybór odmian i sprzedawców sadzonek był bardzo ograniczony. Później, kiedy moja kolekcja się powiększała i miałem okazję popróbować różnych smaków winogron, rozstawałem się bez żalu z wieloma odmianami. Jutrzenka do nich należała.
weglowy
100p
100p
Posty: 158
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Też teraz głównym wyborem dla mnie jest muszkat ewentualnie bezpestkowe. Ale trzymam niektóre odmiany ze względu na sentyment bo mam jeszcze miejsca na nowe a w tym roku próbuje doszczepiania
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Pestki nie przeszkadzają mi w sytuacji, kiedy ich ilość i wielkość są w rozsądnych proporcjach do wielkości jagody.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8741
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Mam pytanie , czy zauważyliście , że pewnie odmiany ukorzeniają się łatwiej a inne trudniej ?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Różnice w ukorzenianiu różnych odmian widać nawet w ukorzeniarce, gdzie warunki ukorzeniania są prawie identyczne i w zasadzie idealne. W każdej partii ukorzenianych sztobrów widziałem różnice w ilości i wielkości korzonków. W sieci dyskutowało się o konkretnych odmianach, które sprawiają większe problemy.
Obiektywnie trudno jest oceniać odmiany pod tym kątem, bo proces ukorzeniania zależy od wielu czynników. Nawet materiał pobrany z tej samej łozy będzie się różnił efektami ukorzeniania w tych samych warunkach w zależności od tego, z której części łozy jest pobrany.
Wpływ na ukorzenianie ma również to, czy sztobry pochodzą z krzewu chorego, czy wolnego od chorób i czy przed ukorzenianiem zostały odpowiednio potraktowane (kiedyś to był Topsin).
Warunki ukorzeniania - bliskie ideału to ukorzeniarka umieszczona w zimnym pomieszczeniu. Od dołu ciepełko zachęca do puszczania korzeni, a od góry zimno hamujące start pąków. Ta zasada jest żelazną zasadą dla właściwego ukorzeniania. Trzeba tylko pilnować, by nie przegrzać i nie zatopić w wodzie.
Czas pobrania sztobrów i warunki ich przechowywania. U mnie ze względu na mroźne zimy sztobry pobieram zimą i dołuję w ziemi obsypane piaskiem. Sztobry pobierane po wczesnym wiosennym cięciu mogłyby mieć przemarznięte pąki.
Jeżeli brak sukcesów w ukorzenianiu, pozostaje szczepienie lub odkłady.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8741
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Wielkie dzięki za wyjaśnienie . W tym sezonie dwie odmiany zastrajkowały i to te , na których mi najbardziej zależało .
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Już zakończyłaś sezon? Czasem trzeba dłużej poczekać na efekty.
Nie da się uratować ani jednego oczka? Znam firmę, która w doniczkach P9 sprzedawała ukorzenione jednooczkowe sadzonki winorośli. Ja bym się nie poddawał i próbował z tego, co zostało, ale zmieniłbym warunki ukorzeniania na inne niż te, które były powodem niepowodzenia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8741
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Chciałam się poddać , ale dodałeś mi wiary . :)
AdamK-l
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 20 mar 2023, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Cześć :) Zrobiłem coś głupiego hehe Będąc w markecie spotkałem odmianę Einset Seedless. Wziąłem, bo cena była bardzo korzystna (9zł). Tylko ta winorośl nie wygląda jak takie które kupowałem przez internet. Przede wszystkim jest bardzo mała, a ten pień główny jest uschnięty i nie wycięty, wyrastają dwa tegoroczne odrosty. Pozostałe dostępne w markecie odmiany też tak były zbudowane. Czy ona po prostu jest młoda i tak wygląda czy dałem się nabrać jak amator którym zresztą jestem na marketówke z której nic nie bedzie?


Zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Wszystko OK. Będzie Pan zadowolony.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

Jeżeli liczy na to, że kupił Einset Seedless, nie będzie zadowolony.
Po liściach widzę, że to nie Einset Seedless. Wygląd liści tej odmiany w bazie VIVC: kliknij tu
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośl - odmiany jakie polecacie

Post »

To teraz ma jeszcze emocje w gratisie. Co wyrośnie?
Kiedyś kupiłem w szkółce Nero. Mam żółtą labrusce. Nawet dobra.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”