Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Chciałem poinformować, że u mnie zaczął się sezon na liście czosnku niedźwiedziego.
Zebrałem na działce pierwszy kilogram liści czosnku niedźwiedziego.Jest to rzecz nietypowa, jak na Bieszczady,
żeby były już liście do spożycia.Zapowiada się ciepły i suchy rok, a to jest rzecz niedobra dla czosnku.
Normalnie, to o tej porze roku powinien być śnieg, a liście czosnku niedźwiedziego powinny rozwijać się pod śniegiem, zasilane wodą z topniejącego śniegu.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

I moje też wschodzą ;:304

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam zagiel
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Dzisiaj zagadka.Jak wiadomo nasiona zbieramy w czerwcu, siejemy w lipcu, kiełkują one od połowy października, ale
zaczną rosnąć na wiosnę, dopiero jak będą poddane zimowej stratyfikacji.
Pytanie brzmi.Co będzie na wiosnę ze skiełkowanymi jesienią nasionami, jeśli nie zostaną poddane zimowej stratyfikacji?
Najchętniej widziane są zdjęcia z komentarzem.
Jeśli ktoś ma problem z kiełkowaniem nasion czosnku niedźwiedziego, to powinien kupować nasiona już skiełkowane.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

U mnie też już listki nadające się do skubania. Pierwsza nowalijka :D
Pozdrawiam Lucyna
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

I coraz większy czosnek.

Obrazek
Pozdrawiam zagiel
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Kupowanie i sianie nasion czosnku niedźwiedziego na wiosnę nie ma sensu.Świeże nasiona (czyli takie do miesiąca po zbiorze) potrzebują około 10 tygodni na skiełkowanie i około 8 tygodni stratyfikacji skiełkowanych nasion.Czyli zakładając optymistycznie, że stare nasiona posiane w marcu skiełkują, co jest mało prawdopodobne, to będziemy mieli już czerwiec, a zimna stratyfikacja w lipcu i sierpniu jest nieprawdopodobna.
Podsumowując, to na wiosnę siejemy skiełkowane nasiona poddane stratyfikacji zimowej.
Cała procedura jest szczegółowo opisana wielokrotnie w tym wątku, a ja tylko ją przypominam, bo widzę, że w internecie wiele osób teraz kupuje nasiona.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

No to teraz mam pytanie/zagadkę. Bo Żona zamawiała cebulki kwiatowe i później wszedłem też na sklep a że nie było nic dla mnie to wrzuciłem do koszyka nasiona czosnku niedźwiedziego, kilka torebek.. i zapomniałem sobie o nich że w ogóle tyle ich zamówiłem.. Teraz jak już wiem że wysiew w takich nasion jest słaby no ale mam te nasiona przed sobą.

Teraz muszę wybrać mniejsze zło.. a więc? Co z nimi zrobić najlepszego?
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Moja propozycja jest taka.Skoro nasiona są już kupione, to proponuję je wysiać, według instrukcji na torebkach, czyli
potraktować jako eksperyment.Później warto podzielić się wynikiem doświadczenia na forum.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Przyznam Ci się że gdybym nie otrzymał od Was żadnej odpowiedzi to po prostu bym tak zrobił. Koniecznie jednak w innym miejscu gdzie mam czosnek cebulkami posadzony i ładnie rośnie. W sobotę będę to rozrzucę. Mam takie miejsca.

miejsce A: dziki krzew jeżyny bardzo rozległy z bardzo fajną ziemią.. teraz jeszcze nie ma na niej liści więc czosnek byłby doświetlony a na zimę dobrze się przykryje opadającymi liśćmi.

miejsce B: wierzby szare, kilka starych, w lecie cień, teraz dostęp rozproszonego światła.

oba miejsca wilgotne

sprawdzimy :)


EDIT:

zrobię jeszcze inaczej, zmieszam z wilgotnym piaskiem i przetrzymam miesiąc na spodzie lodówki i wtedy rozrzucę, powinno zadziałać lepiej.

Rozrzuconej bez stratyfikacji. Nie chciało mi się jednak z tym bawić. Rozrzucone. Aktualnie czosnek niedowidzi tam nie rośnie i cebulki sadzone nie było. Czyste nasiona z 6 paczek. Dam znać jak coś tam wyrośnie.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Nie chciałem nic sugerować przed eksperymentem, ale teraz mogę już powiedzieć, że ja nie stratyfikuję nasion,
tylko nasiona już skiełkowane są poddawane naturalnemu procesowi stratyfikacji, czyli po prostu rosną na działce w skrzynkach przez zimę.
Widać to dobrze na moim filmie o uprawie z nasion, gdzie jest pokazany stan roślin i data, kiedy było zrobione zdjęcie.
Film był cytowany parę razy, więc nie chcę jeszcze raz tego robić, aby nie zaśmiecać forum.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

A czy czosnek z cebulek można sądzić w tym okresie?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Jak najbardziej można sadzić i z cebulek. Co prawda jesienny/późnoletni wysiew nasion jest terminem lepszym niż wiosenny ale warto próbować wysiewu z nasion. To, że wiele osób ponosi porażki przy sianiu nie oznacza, że nie uda nam się tą metodą rozmnożyć czosnku niedźwiedziego. Ja aktualnie wykopuję malutkie cebulki i przenoszę je do doniczek P9. Ważne zapewnienie odpowiedniego pH gleby (lekko zasadowe/obojętne) i nie można doprowadzić do przesuszenia podłoża.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 3

Post »

Pozdrawiam. ;:138
A może zamiast opowiadania bajek o sianiu nasion jakiś film typu kupiłem nasiona w lutym, wysiałem w marcu, wykiełkowały w kwietniu, w maju były liście itd.
Opowiadać różne rzeczy można, tylko po co ?
Na potwierdzenie moich słów są zdjęcia i filmy, a nie sama gadka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”