Kawon (arbuz) - część 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

To teraz moje małe podsumowanie sezonu :D . Warunki nie najlepsze, ale innych nie mam. Powierzchnia ok. 7 m2 - Od strony południowej kawałek dalej jest ściana domu sąsiada, wiec pionowe do niej grządki mają latem różną ilość słońca. Złoto Wolicy 2 krzaki, 3 owoce po ok. 3,5 kg - wczesne, cienka skórka, słodkie, smaczne - zostają na przyszły rok ;:108 . Moro - 2 krzaki, 3 owoce po ok. 3kg - smak przeciętny, chociaż ostatni owoc, który przeleżał w garażu miesiąc, zdecydowanie nabrał smaku i słodkości. Sugar Baby - 2 krzaki, 2 owoce po ok. 2 kg - smak nijaki, wypadają. Orangeglo - 1 krzak, 3 owoce o łącznej wadze 25 kg ;:oj ale smak do niczego, skóra i biała warstwa strasznie gruba - na 100% nigdy więcej nie posadzę ;:174 Asachi - 3 krzaki, 3 nieduże owoce (miał za mało słońca) ale smaczny i słodki - na przyszły rok na pewno będzie z lepszą miejscówką. Wreszcie pestki z kupnego arbuza, prawdopodobnie Tigrinhi - posiane 20 maja, dzisiaj zerwane ( bo krzaki uschły). Małe urosły, ale skórka cienka, czerwone, słodkie, pestki malutkie można je jeść - nasionek mam zapas na przyszłość - warto :!: Jak widać, poza Orangeglo nie osiągnęły moje arbuzy zbyt dużej wagi, ale i tak jestem zadowolona. Cieszę się też z tego, że zerwane dojrzałe arbuzy mogą poleżeć, nie tak jak melony, które dojrzewają wszystkie na raz i błyskawicznie przejrzewają ;:145
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Ja mam do Ciebie jedno pytanie!
JAK TO WSZYSTKO ZMIEŚCIŁAŚ NA 7m2?? ;:202 ;:202 ;:202
Przy rozstawie arbuza 1x1m to jest niemożliwe.
Ja mam poletko na 7m2 i na nim i tak upchałem 7 zamiast 6ciu krzaków.
U Ciebie naliczyłem 10 krzaków bez tych co uschły. ;:303
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

jode22 pisze: 21 wrz 2023, o 00:30Sugar Baby - 2 krzaki, 2 owoce po ok. 2 kg - smak nijaki, wypadają
Jolu, u mnie też w tym roku większość Sugar Baby nie zachwyca, co przyznaję ze smutkiem, albowiem to zawsze był mój "pewniak" i jedna z ulubionych odmian. Być może taki podły urok mijającego właśnie sezonu, może u mnie wpływ na obniżenie walorów konsumpcyjnych owoców miała również choroba. Orangeglo wciąż pozostaje dla mnie zagadką - jest to jedna z częściej wychwalanych odmian w innych częściach globu, widziałam mnóstwo zdjęć dojrzałych arbuzów tej odmiany, ludzie na forach wręcz ostrzegają się nawzajem, że skórka jest bardzo delikatna i potrafi pękać przy byle dotknięciu, a nawet pod wpływem zbyt intensywnego spojrzenia :D, czym tłumaczy się fakt braku obecności tego arbuza w sklepach (nie przetrwałby transportu), a u nas chyba nikomu nie udało się uzyskać wyniku optymalnego w uprawie tej odmiany. Ja już na szczęście zużyłam wszystkie nasiona Orangeglo i nie kusi mnie, by kupić nowe :D
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Kabomba pisze: 20 wrz 2023, o 20:13 Nadal biję się z myślami co do przyszłorocznych miejscówek dla arbuzów, co mi przypomina, że dawno miałam Cię zapytać: każdego sezonu zmieniasz miejscówkę, czy zawsze sadzisz arbuzy w tym samym miejscu?
Mam tylko dwie miejscówki na swojej działce, o odpowiedniej powierzchni, które ogarną temat arbuzowy, więc co dwa lata uprawa wraca na to samo miejsce :oops:
Kabomba pisze: 20 wrz 2023, o 20:13 Oraz taka ni to ciekawostka, ni to grom wie co: jak mi zaraza pozamiatała uprawę już w sierpniu, tak teraz wszędzie masowo wyłażą z ziemi jakieś samosiejki arbuzów i nic im nie dolega. Wyłażą spod pagórków usypanych z kuchennych odpadków, spod kamieni, spomiędzy chwastów i w ogóle wszędzie, bezczelnie opalając się w tym wrześniowym słońcu, jak gdyby nigdy nic. A weź człowieku wysiej kilka bezcennych nasion wiosną na waciku i postaw na bojlerze, to czasem prędzej zgniją, niż wykiełkują :roll:
To akurat w prosty sposób można wytłumaczyć - świeżość nasion. Już bardziej świeżych niż tegoroczna samosiejka to być nie może. Po drugie ilość - zapewne rozsiewa Ci się cała masa nasion i tak na prawdę nie wiemy jaki jest odsetek skiełkowanych. Po trzecie - wszyscy wiemy, że z siłą kiełkowania nasion kupionych w sklepie bywa różnie i ta reguła nie dotyczy tylko nasion arbuzów, ale wszystkich. Mam wiele nasion pobranych ze swoich arbuzów i od czasu do czasu robię testy na kiełkowanie. W zasadzie zawsze mam poziom 100% w przypadku stosunkowo świeżych. Nawet nasiona pobrane w 2018 roku kiełkują mi na poziomie 80%.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Dzięki :)
Tak, z tą ilością nasion wyrzuconych vs. skiełkowanych to święta racja, i z tym, że świeższe lepsze, choć właśnie robię próby kiełkowania Niuniusia z nasion pozyskanych pi razy drzwi miesiąc temu i wschody mam na poziomie 50% (dwie próby po 10 nasion - wynik w obydwu taki sam), choć muszę uczciwie dodać, że dałam im tylko 5 dni i może reszta też by się obudziła po np. kolejnych kilku.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

FreGo mam 2 grządki obok siebie szerokości 90cm i długości 3,6m. Sadzę nie w rządku ale zygzakiem (2 zygzaki). Odległość między roślinami nie jest 1m (niestety) ale ok. 90cm. Mimo to zbiory takie jak powyżej a Orangeglo, mimo że nie smaczny urósł ogromny i zawiązał 3 owoce :roll: W przyszłym roku będzie tak samo sadzone, ale posieję tylko Złoto Wolicy i Asachi ;:173
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Próbowaliście Polskich arbuzów z Biedronki? . Podobno to odmiana Turecka, właśnie go jem, w tym roku sadzonki mi przemarzły.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Na jakich podkładkach szczepicie arbuza, jaką techniką i jak wygląda procent przyjęć ?
Jeszcze nie próbowałem się z tym bawić, ale zawsze można zacząć i czegoś nowego się nauczyć.
Może jest jakiś filmik w sieci jak powinno wyglądać samo szczepienie ?
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Wątek o szczepieniu: viewtopic.php?t=30487&hilit=szczepienie ... &start=374
Podałam od strony 23 (kończy się na 27, więc mało czytania), bo tam się zaczynają konkrety: nazwy podkładek, terminy siewu podkładek i zrazów, opisy, porady, filmiki. Gdybyś potrzebował więcej materiałów graficznych, to po haśle "watermelon grafting" znajdziesz np. na Youtube pewnie z kilkadziesiąt filmików - jedne lepsze, inne gorsze, niektóre po chińsku, ale połapiesz się o co kaman :wink:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

anubis pisze: 21 wrz 2023, o 19:14 Próbowaliście Polskich arbuzów z Biedronki? . Podobno to odmiana Turecka, właśnie go jem, w tym roku sadzonki mi przemarzły.
No i jak smakuje ten turecki ,uchowany w polskiej ziemi? Ja nie kupuję na razie arbuzów, bo mam cały czas swoje.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Na jednym arbuzie pojawiły mi się koncentryczne kręgi - oznaka wirusa ;:oj . Ale co ciekawe dopiero po ok. 2 tygodniach od zerwania ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Informacja produktowa dla Kabomby :mrgreen:
To jest Dumara, 11 kg, F.2, zerwana 18 sierpnia i rozkrojona dopiero dzisiaj. Smak doskonały i świeży, jakby jeszcze wczoraj rosła na polu, a bynajmniej nie przechowywana w chłodni ;:333 ;:172
Obrazek
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

No ładna ta półtusza cielęca, u mnie to one wyjdą pewnie bardziej królicze :;230
No i kapcie z pomponami mi spadły, gdy zobaczyłam te malusie nasionka Red Star - mniejszych to już chyba żadna odmiana nie ma...?

jode22 pisze: 24 wrz 2023, o 18:17koncentryczne kręgi - oznaka wirusa ;:oj . Ale co ciekawe dopiero po ok. 2 tygodniach od zerwania ;:131
- Najwyraźniej wirusik żyje sobie i swoją rzepkę, znaczy arbuza skrobie :D Swoją drogą ciekawa jestem fizycznego mechanizmu powstawania tych uroczych zawijasów i dlaczego są właśnie takie, a nie inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”