Kawon (arbuz) - część 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ja tam nigdy nie zaprawiałem anie nie dezynfekowałem moich nasion i nie miałem problemu z chorobami jak na razie.
Dziś udało się przygotować grządkę, będzie trzy razy większa jak w tym roku, i na pewno posadzę w większych odstępach.
Jaki byłby optymalny rozstaw pomiędzy roślinami ? Bo ponoć za gęsto żle i za rzadko też niedobrze.
Np. na ZW pisze 100x80 cm, czy to by się zgadzało w przypadku tej odmiany.
Tam gdzie rosły moje kawony występuję turkuć podjadek, dziś podczas przekopywanie nie wykopałem żadnego, czyżby już szykowały się do zimy, bo wiosną podczas kopania było ich sporo.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

A u mnie sezon nadal trwa.
Dziś rozkroiłem swojego jedynego Crimson Sweet, zawiązany ok.15 sierpnia. Zebrany kilka dni temu dwie godziny przed przymrozkiem -2! Czyli 55 dni i smak ekstra. ;:215 ;:215 ;:215
Byli tacy co wątpili czy go zjem, ale się mocno mylili! :heja
Waga prawie 4kg, bardzo słodki i soczysty. Rosario się nie umywa do Crimsona smakowo! ;:224
Wcześniej zjadłem 2kg-0wego Janosika z grządki tej samej co ten Crimson Sweet, też super słodki jak na Janosika i pięknie wybarwiony. :tan :tan
Oto mój Crimson Sweet!


Obrazek

Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

U mnie został jeden rosario w tunelu koło domu, to był ten co szkoda mi było go wyrzucić i tam wsadziłem, lekko przypaliło mu liście od góry przy foli przy tym -2 ale nadal ciągnie i ma jedną jagodę wielkości ok. 3-4kg nie wiem czy zdąży, nawet na razie tam nie zaglądałem i może jest już dojrzały, po prostu został z paprykami do ostatniego zbioru.
Papryce nic ta minusowa temperatura nie zrobiła o dziwo.
Przy kasacji pomidorów dwa pędy zostały obcięte bo właziły tam gdzie nie powinny, bo mi tak naprawdę na nim nie zależało i tak spisałem go już na straty a tu niespodzianka.
Czyli i u mnie też jeszcze coś rośnie pomimo pazdziernika, przy okazji robienia grządki pod arbuzy w dalszej lokalizacji posadziłem jeszcze ALLIUM CEPA odmiana ELECTRIC około 70sztuk, którą dostałem i szkoda było nie posadzić.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

No u mnie też posadzona ta sama "Elektryczna" czerwona i jeszcze biała, teraz wszyscy przeskoczyli na te zimowe.
One rosną pięknie i o dziwo nawet jak na razie się dają przechować, bo u mnie jest sporo z tego roku. Opisy twierdzą, że nie da się tych odmian przechować a tu jak na razie jest nieźle, nic nie gnije (jeszcze ;:224 ).
Z arbuzów mam jeszcze jednego "Bieszczadnika" i dwa maluszki Janosika. Nie wiem jak te Janosiki, ale są na sztukę.Każdy ma plamę po spodem i wszelkie znamiona dojrzałości.
Tunele musiałem zwinąć w jeden dzień, bo nagle sąsiad podjął decyzję o pracach polowych a jestem od niego zależny w tych kwestiach, dał mi 24 godziny na zwinięcie wszystkiego z pola, Trochę szkoda było, bo krzaki zielone z kwiatami i zielonymi nawet pomidorami ale taki lajf! Nie uśmiecha mi się 4 ary łopatą kopać i obornikować ręcznie.
Witam, jestem Adam.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

O historii arbuza na ziemiach polskich

Post »

Jako że sezon arbuzowy się zakończył i ruch w wątku zamarł, to dla rozruszania i w celach edukacyjno-poznawczych wrzucę kilka ciekawostek o historii uprawy arbuza (harbuza, kawona) na ziemiach polskich w dawnych latach.
Fragmenty pochodzą z różnych źródeł, wybrane przez moją Kuzynkę, która lubuje się w buszowaniu po cyfrowych archiwach ;:136 :uszy ;:215

Tym co się nie wyświetlają zdjęcia automatycznie -> Klikać w link "Obrazek"

Najstarsza znaleziona przez Kuzynkę wzmianka o arbuzie (jak widać już wtedy uprawiono arbuzy w Polsce w inspektach)
Obrazek
Historia Naturalna Królestwa Polskiego, 1783 r.

O arbuzie i tykwie
Obrazek
Botanika stosowana, 1799 r.

Arbuz jako największa osobliwość XIX stulecia (waga 4,5 cetnara, czyli jakieś 225 kg ;:oj Nieznany rekord świata?)
Obrazek
Przyjaciel Domowy, list, 1854 r.

Jak widać "nasze" metody rozpoznawania dojrzałości arbuza nie są takie odkrywcze. Ale żeby przechowywać w suchem życie? ;:oj ;:oj ;:oj
Obrazek
O zbieraniu, Ogrody Północne, 1862 r.

U nas arbuz to harbuz, na Litwie harbuz to dynia ;:oj ;:209
Obrazek
Flora Litwy, 1884 r.

I na deser o arbuzie co wtoczył się w buraki ;:208 ;:184
Obrazek
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga II
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Bardzo to ciekawe... Czyli my teraz mamy nasiona skarlałych "harbuzów" skoro w 1799 r. ważyły jak piszesz cyt;
waga 4,5 cetnara, czyli jakieś 225 kg ;:oj
Ciekawe ile osiągają ci hodowcy olbrzymów u nas bo kiedyś to nawet pamiętam jak na naszym forum Bobej hodowca dyni giganta też chyba arbuza miewał?? Chyba że sie myle...i tylko on wspominał o innych osobach...i pokazywał zdjęcia??
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Czy ktoś coś wie na temat tej odmiany.
Ponoć z Syberii ?

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Igala pisze: 25 paź 2023, o 18:32 Bardzo to ciekawe... Czyli my teraz mamy nasiona skarlałych "harbuzów" skoro w 1799 r. ważyły jak piszesz cyt;
waga 4,5 cetnara, czyli jakieś 225 kg ;:oj
Ciekawe ile osiągają ci hodowcy olbrzymów u nas bo kiedyś to nawet pamiętam jak na naszym forum Bobej hodowca dyni giganta też chyba arbuza miewał?? Chyba że sie myle...i tylko on wspominał o innych osobach...i pokazywał zdjęcia??
Co do tych wielkich arbuzów kiedyś, to m szczere wątpliwości. :wink: Byłbym bardziej przychylny temu, że kiedyś były mniejsze okazy jak dziś, niż większe. :) Nawet teraz nie ma okazów powyżej 160kg.

Co do arbuzów gigantów w Polsce, to najwieksze to mają średnio w okolicy 50kg a tylko pojedyncze wyjątki suę trafiają większe i są to zaledwie 1-2sztuki w roku. Tegoroczny rekord Polski to 118kg i przebił ostatni około drukrotnie.

U mnie największy miał 34kg, a tak to zazwyczaj w okolicy 25kg się trafiają. Ale zaczynam pracować nad lepszym wynikiem i zobaczymy.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

:wit Co słychać w nowym sezonie , chyba pora wysiewać ?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

W tym sezonie przyśpieszę nieco wysiew arbuzów. Zamierzam wysiać 30 marca.
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ja też wysieję pod koniec marca . Zniechęciłam się do uprawy arbuzów ale dowiedziałam się , że
są najbogatszym żródłem cytruliny . ;:333
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ja kupiłem ROSARIO F1 - uprawiał je ktoś?
Podają by nasiona wysiewać od kwietnia do maja. Ile zajmują miejsca na warzywniku?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ten wątek jest kopalnią wiedzy nt. uprawy arbuzów, szczerze polecam lekturę, zaś w dużym skrócie na Twoje pytania mogę odpowiedzieć tak: Rosario miał już prawie każdy ze stałych bywalców tego wątku. Zdania co do walorów odmiany są podzielone. Siać od połowy kwietnia, ale nie do gruntu - produkcja rozsady trwa około 6 tygodni (są tu chyba maks. dwie osoby, którym arbuzy się udają z siewu wprost do gruntu). Rozsadę wyprowadzamy do gruntu pod gołym niebem dopiero gdy minie ryzyko przymrozków. Generalnie arbuz kocha słońce i ciepło, więc nawet jeśli nie zabije go przymrozek, to wciąż może go wykończyć dłuższy okres chłodu z deszczem. Wymaga nagrzanej ziemi i słonecznego stanowiska (to samo tyczy się kiełkowania nasion - najszybciej kiełkują w temp. 24-28 stopni).

Ile miejsca zajmuje? Duuużo, a chciałby jeszcze więcej :wink: Pędów się zasadniczo nie przycina, więc jeśli Twojemu krzakowi przypadną do gustu warunki glebowo-pogodowe, to weźmie sobie parę metrów kwadratowych we władanie.
Ma swoje kaprysy, na pewno jest trudniejszy w uprawie niż koperek, ale mimo wszystko - warto!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”