Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
h3ex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 mar 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

@mutagen

Witam,
Zmoderowano - nie jesteśmy platformą handlową/mod. N. Zaczynam zaszczepiać dość duży kompostownik z palet, kupiłem kilka paczek robaków w sklepie wędkarskim, ale to kropla w morzu. A resztek kuchennych i kartonów mam ogromne ilości - na tę chwilę mocno przekarmiam, ale z drugiej strony szkoda mi to wyrzucać na śmietnik...
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
W sklepach wędkarskich jest dendrobena veneta, która nie bardzo nadaje się do kompostowania.Jeśli pan zakłada kompostownik, to nie ma sensu dawanie dużej ilości dżdżownic, bo albo uciekną, albo zdechną z głodu.Dżdżownice nie kompostują, a kompostują grzyby,bakterie,nicienie itd.Dżdżownice pomagają w kompostowaniu i polepszają jakość kompostu.Najważniejsze jest, aby kompostować zgodnie z regułami.To wszystko jest na forum i nie będę jeszcze raz o tym pisał.
Przy zakładaniu kompostownika najważniejszy jest aktywator, czyli świeży przesiany kompost z małymi dżdżownicami,kokonami, mikroflorą i mikrofauną.
Proponuję zakup 10litrów aktywatora za 10zł i dwóch butelek PET po 5zł sztuka.W każdej butelce po 50 dżdżownic.To w zupełności wystarczy, jak będzie pan dobrze kompostował.

Zmoderowano. N.


Pozdrawiam.
Czy ktoś zna jakieś metody szybkiego kompostowania?Podobno najlepsi kompostują w ciągu 18 dni?
U mnie trwa to długo, bo około jednego miesiąca.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj kompostownik do domu lub małej działki.Kompostownik działa jak profesjonalny kompostownik, czyli mamy przemieszczanie odpadów kompostowanych i regulację temperatury i wilgotności.
Nie trzeba nic robić przy kompostowaniu, ani nie trzeba mieć wiedzy na temat kompostowania.Wystarczy robić według prostego algorytmu.
Potrzebne nam są dwa stare wiadra,rura z otworami,pokrywka z dziurkami,dżdżownice eisenia fetida,aktywator kompostu, czyli młody,świeży kompost.
Obrazek
Jedno wiadro pozostanie puste,będzie potrzebne za miesiąc.Do drugiego wiadra dajemy rurę z dziurkami.
Obrazek
A teraz algorytm kompostowania.
1.Dajemy 500 sztuk eisenia fetida plus 5 litrów substratu, w którym żyły dżdżownice
2.Dajemy drobne kawałki tektury
3.Dajemy rozdrobnione odpady
4.Posypujemy aktywatorem kompostu
i tak, aż do napełnienia wiadra.
Dajemy na górę pokrywkę z dziurkami.Wzrasta temperatura i wilgotność.Teraz będą fazy zimna,ciepła,gorąca,ciepła i znowu zimna.
Najcieplej będzie w środku, tam gdzie jest rura.Obsługa kompostownika ogranicza się do sprawdzania czy dżdżownice są w kompoście, czy w rurze lub na powierzchni, co oznacza, że jest za gorąco lub za wilgotno.Wtedy zdejmujemy pokrywkę i czekamy do czasu ostudzenia kompostu i powrotu dżdżownic do pacy w kompoście.Dżdżownice służą do przemieszczania kompostu,dotleniania, a obserwowanie ich zachowania zastępuje czujniki temperatury i wilgotności.Regulacja temperatury to rura z otworami i pokrywka.
Po około miesiącu wyjmujemy rurę, wkładamy ją do rezerwowego wiadra i dajemy warstwami kompostowany materiał.Po dwóch, trzech dniach, jak dżdżownice pójdą na dół wiadra to wybieramy około 2/3 przerobionego materiału i zaczynamy napełnianie nowymi odpadkami.
Jeśli mamy dużo materiału do kompostowania, to wiader z rurami może być i sto.
Myślę, że wystarczy mojego przynudzania.W sumie nie wiem, czy to kogoś zainteresuje.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj ciąg dalszy przynudzania.Pamiętajmy, że przekompostować można każdy materiał organiczny, ale nie żądajmy zbyt wiele od amatorskiego kompostownika na działce.Kompostownik na działce to nie śmietnik i nie rzucajmy tam byle czego i byle jak.
A teraz do rzeczy.
Mój kompostownik.

Obrazek

Przesiewanie kompostu i oddzielanie dżdżownic.


Obrazek

Obrazek

Materiał przesiany.



Obrazek


Pozdrawiam.
Chciałbym dodać, że normalny czas kompostowania to powinno być około miesiąca w okresie od maja do października.Jeśli w tym okresie panują niskie temperatury to góra trzy miesiące.Dłuższy czas kompostowania nie ma za bardzo sensu.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj chciałbym pokazać jak oddzielam dżdżownice od kompostu.

Potrzebne są dwa pojemniki z dziurami
Obrazek

W górnym jest kompost,a w dolnym kartony plus odpady z warzyw i owoców.
Obrazek
Dżdżownice powoli, w miarę przesuszania kompostu wędrują w dół, do dolnego pojemnika.

Obrazek


Pozdrawiam.
Stosuję szybkie kompostowanie, z wysokimi temperaturami.U mnie kompostowanie trwa około miesiąca.
Wrzucałem do kompostownika wszystkie możliwe dżdżownice , zarówno dendrobena veneta, jak i eisenia fetida.
Przeżyła tylko eisenia fetida.
Kuba1689
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 paź 2020, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Ja ze swojej strony bardzo polecam obierki z pieczarek dżdżownice je po prostu uwielbiaja.
majtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 paź 2020, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Znajdzie się ktoś z szanownego towarzystwa mający doświadczenie z "Wermikompostownik (glizdownik) plastikowy 4-tace" z firmy Ogrodniczylublin?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Ja mam na strychu pusty. Trzymałem to w pokoju z dżdżownicami i zaczął jakiś syf na ścianie mi się pojawiać. Pomysł trzymania czegoś co ma być zawsze wilgotne bo dżdżownice lubią wilgoć jest nierealny i kończy się wyhodowaniem pleśni czy grzyba na ścianie. Dżdżownice poszły do kompostownika za domem, a kompostownik na dżdżownice pusty na strych. Zmarnowałem tylko 290zł na to bo jakieś 1,5 roku temu tyle mnie on kosztował.
majtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 paź 2020, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Nie wpadłbym na pomysł by trzymać to w pokoju.
Czyli pytanie w dalszym ciągu aktualne.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Dżdżownice funkcjonują w odpowiednich temperaturach jak mają za chłodno nie jedzą tak jak powinny i nie rozmnażają się określiłbym to jako zapadnięcie w letarg.
majtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 paź 2020, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Przeczytałem cały wątek, wiem o tym.
Czyli pytanie w dalszym ciągu aktualne.
tarik200
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lis 2020, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem Dżdżownice

Post »

Ostatnio dżdżownice wchodzą pod gumowym uszczelnieniem drzwi do garażu i tam zdychają ponieważ są płytki Jest preparat odstraszający?
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

kanap
Ja też trzymałem dżdżownice w ciepłym pokoju na poddaszu. Kupiłem je w sklepie wędkarskim i pięknie się rozmnażały. Ziemię zastosowałem taką ze sklepu aby uniknąć robactwa i nasion chwastów. Od czasu do czasu dawałem drobno pokrojone jabłko i skórkę banana. I to wystarczyło. Niestety zbyt szybko przeniosłem je do kompostownika w marcu bez zaklimatyzowania się do nowych warunków i chyba dostały zapalenia gardła a potem nadeszła grypa. Poginęły...
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”