Wszystko o pomidorach cz. 18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8802
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Co roku na najwcześniejsze wysadzanie mam około 15 sztuk różnych niskich pomidorów .
Miejsca mi nie żal . Zbieram owoce w tym roku od końca kwietnia .
Uprawę zlikwiduję gdy będzie mi miejsce potrzebne pod jesienne uprawy .
Jacek , w jakich doniczkach u Ciebie rosną ?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Ja niestety mam tylko jeden mały tunel na 32m2, więc każde miejsce jest cenne. :oops:
U mnie nie sprawdza się uprawa przed jesiennymi, bo wysadzam je 1 lipca i musiałbym zlikwidować Ijuńskie jeszcze w czerwcu, czyli przed połową zbiorów. :roll:
Uprawiam je w doniczkach 10l.
W minionym sezonie plon z doniczki był ponad dwukrotnie większy, niż plon w gruncie. ;:108
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8802
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Dzięki , spróbuję 3 pomidory posadzić w donice . Mam niewykorzystane donice do uprawy ziemniaków .
Planuję jesienne upchnąć przy Ijuńskich . Słowo upchnąć jak najbardziej właściwe . :oops:
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Ciekawe spostrzeżenie z tymi donicami. Mi w donicy 7L rośnie solidny krzaczek Ijuńskiego. W gruncie we foli chyba faktycznie był mniejszy. Zweryfikuję to jeszcze w tym roku. Mi też nie szkoda na nie miejsca bo wiem jaki to wczesny i smaczny pomidorek. Ja mam dla niego przewidziane sporo miejsca. Spokojnie wejdzie ponad 30 sztuk. Będą rosły do połowy lipca. Później w to miejsce posadzę pomidory jesienne.
Olafasola13
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

massur pisze: 10 maja 2024, o 20:50 To czekam na wnioski z uprawy i degustacji, powodzenia :uszy

Olafasola13 - na pierwszym zdjęciu masz niedobór magnezu, na drugim azot na górnej granicy.
Taki niedobór magnezu mogę zwalczyć w jakiś sposób mączką bazaltową? Chyba tylko w tym Ijuńskim jest, muszę się przyjrzeć reszcie pomidorów. Co do azotu no to chyba przedobrzyłam z podłożem popieczarkowym i kompostem. Trudno jakoś sobie muszą z tym poradzić. Najbardziej na azot zareagowała Anna Russian więc chyba niewymagający z niej pomidorek.
W związku z tym nadmiarem azotu to gnojówke z pokrzywy mogę na razie nie stosowac?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1440
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Magnez najszybciej uzupełnisz opryskiem z siarczanu magnezu - to działa niemal natychmiast. Na znanym serwisie aukcyjnym to bardzo tanie jest. No i dodawaj do podlewania jakiś wieloskładnikowy żeby zadbać o prawidłową "dietę" roślin - nie tylko o magnez.
Gnojówka z pokrzyw to łatwy sposób na przekroczenie azotu, przy pewnych wartościach azotu (za wysokich) zacznie to blokować przyswajanie innych minerałów, więc ostrożnie z tym specyfikiem. Przejedzą to co już dałaś ale nie dolewaj oliwy do ognia.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Fittipaldi
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 paź 2023, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

#Olafasola13
Mączką bazaltowa ma znikome ilości magnezu, tam główną rolę odgrywa krzemionka, bardziej nadaje się do gruntu. W twoim przypadku potrzebny jest interwencyjny oprysk z magnezu np. siarczan magnezu. Często można spotkać w nawozach do tui - przeciw brązowieniu albo jako sól epsom - sól do kąpieli.

#massur
Z tym azotem w gnojówce to tak nie do końca. Tam głównym składnikiem jest tytan - stymulator wzrostu. Bardziej od tego pierwiastka rośliny tak bujnie rosną po gnojówce z pokrzywy :wink:
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 834
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Siarczan magnezu inaczej gorzka sól dostępna jest w aptekach. Oczywiście dużo drożej ale w razie masz od ręki.
pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8802
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Kilka lat temu kupiłam Mikrokomplex i tym nawozem raz na jakiś czas podlewam by uzupełnić
magnez i dodatkowo mikroelementy .
Co do gnojówek roślinnych , stosuję je od lat i nigdy nie udało mi się nimi przenawozić czy spowodować
inne problemy .
Dodam , że robię gnojówki mieszane , wzbogacam je w pożywkę dla mikroorganizmów i bakterie probiotyczne .
Wiem , że mogą się odezwać przeciwnicy gnojówek , że zawierają bakterie szkodliwe itd . Nikogo nie namawiam i
nie zachęcam .
Awatar użytkownika
Fittipaldi
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 paź 2023, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Ten mikrokomplex to nic innego jak wspomniany wyżej siarczan magnezu z dodatkiem innych mikro składników.
A co do gnojówek, również używam ale trzymam się zasady że są bardziej dla poprawienia gleby (co później po "przerobieniu" przydaje się roślinie), podlewam obok pomidorów - nie przy łodydze. Odradzałbym używać tego jako oprysk na rośliny jadalne.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1440
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Fittipaldi pisze: 11 maja 2024, o 18:40 Z tym azotem w gnojówce to tak nie do końca. Tam głównym składnikiem jest tytan - stymulator wzrostu. Bardziej od tego pierwiastka rośliny tak bujnie rosną po gnojówce z pokrzywy :wink:
Przecież ja nie pisałem co stymuluje rośliny tylko, że w przypadku pomidorów można gnojówką przedobrzyć z azotem. Zresztą autorka zdjęcia chyba nawet przyznała, że stosuje, więc wszystko się zgadza.

Swoją drogą, żeby tytan z pokrzyw (zawierają go 0,008%) miał właściwości stymulujące trzeba by użyć proporcji 3-4kg pokrzyw na 10 litrów wody, ciężko sobie wyobrazić podlewanie tak stężoną gnojówką, azot byłby wówczas przekroczony 20 razy.
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8802
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Nie szokujcie się , ale ja czasami nawet tym pryskam . ;:oj
Tak jak wcześniej pisałam stosuję preparaty mikrobiologiczne i dodaję je do gnojówek .
Ten rodzaj uprawy stosuję od dawien dawna i wiem , że zaraz odezwą się głosy jakie
to niebezpieczne i szkodliwe .
Olafasola13
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Gnojówki z pokrzywy jeszcze nie dawałam pod pomidory bo miały dobry podkład z podłoża pieczarkowego i kompostu. Poszczególne odmiany różnie zareagowały na to podłoże. A czy może być tak że chłodne noce zatrzymują przyswajanie magnezu z ziemi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”