Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Moja to miała być Butternut Squash, takie nasiona:
Obrazek

Rośnie tak:
Obrazek

A owoce takie (inne niż na zdjęciu na torbie):
Obrazek

Ogólnie to jestem średnio zadowolony z tej odmiany. Owoców dość mało, zawiązują się późno (dopiero teraz zaczyna zawiązywać coraz więcej), a liści masa. To trochę słaby deal, żeby pół ogrodu zawalić liśćmi i mieć z tego 5 owoców. Gdyby nie tegoroczne przedłużone lato to nie wiem czy nawet 5 by było. W zeszłym roku we wrześniu już nic nie rosło bo temperatura była około +10 w dzień
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Butternutty chyba akurat tak mają wszystkie, bez względu na odmiane. Raczej to późne odmiany, typowo do rośnięcia na polu do przymrozków.

U mnie też sporo nowych zawiązanych jest. Myślę, że jeszcze miesiąc spokojnie bez przymrozków będzie. W okolicy połowy października już mogą zacząć się pojawiać poranne przymrozki.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

No ale chyba nie wszystkie aż tak się rozrastają. Miałem już wiele odmian dni (co prawda żadnej piżmowej), ale tak intensywnie rosnącej jak ta jeszcze nie widziałem. W tym roku lato do końca września więc plon będzie niezły. Nie tylko nie ma przymrozków, ale wręcz jest upalnie jak dotąd.
Dynia1234
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 25 cze 2023, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

U mnie na krzaku całe 2 szt, ale za to wielkie że ho ho. ;:306
Obrazek
Paczka Dekstera- pomoc dla zwierzaków.
https://pomagam.pl/rpwf66?src=ctg
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Porównanie butternutt gigant i butternutt Laura. :)


Obrazek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Ciekawe jak się do tego ma moja odmiana? Jak duży jest ten gigant? Wydaje mi się, że tej mojej można było jeszcze nie zrywać, to by dalej rosła i wyciągała sie na długość.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Nie wiem jak się ma do tego Twoja odmiana i za bardzo nie rozumiem pytania. ;:173

Co do giganta, to jeśli mały ma około kilograma(tak myśle), to ten powinien mieć kilkanaście. Ale to takie gdybanie tylko, bo podnosząc go, gdzie jeszcze rosnie przyczepiony do krzaka, ciężko ocenić wage, zwłaszcza że piżmówka różni się pokrojem miąższu od zwykłej dyni.

Tak czy owak, jeśli w weekend będzie czas i ocenie że roślina już jest bardzo kiepska, to ją skasuje, bo zaczynają na nią nachodzić pędy od Laury, którym dam jeszcze szanse na wzrost, nawet jakby miały niedojrzeć, to kurki na tym skorzystają. :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

BobejGS pisze: 12 wrz 2023, o 17:19 Nie wiem jak się ma do tego Twoja odmiana i za bardzo nie rozumiem pytania. ;:173
Chodziło mi o rozmiary owocu
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Dynia gigant, którą Ja uprawiam zapewne pochodzi od standardowej butternutt, dającej większe okazy i selekcjonowanej przez kilka lat, przez co w efekcie są okazy po 20kg.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Jestem w większości po zbiorach dyń. Dynia Amoro F1 bardzo ładnie zawiązała 9 dyń, teraz jeszcze zawiązała 3 są wielkości kurzego jajka, nie mają niestety szansy na dojrzenie. Jestem zadowolony, ładne zgrabne dynie prawie na obiad, albo do placka, a i krzew kompaktowy. Gorzej wypadła dynia Fumiko F1 też bardzo ładne zgrabne zielone dynie, ale plennością nie powaliła, owoce wydała odrobinę większe od Amoro, ale z 2 krzaków zebrałem 3 dynie, krzak wielki, płoży się bardzo daleko. Zebrałem jeszcze prawdopodobnie jedną bezłupinową i dwie NN dyni zwyczajnej. Zawiązane są jeszcze kolejne tych zwyczajnych, ale sezon za kilka dni będzie zakończony, ze względu na likwidację stanowiska.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

BobejGS pisze: 12 wrz 2023, o 23:41 Dynia gigant, którą Ja uprawiam zapewne pochodzi od standardowej butternutt, dającej większe okazy i selekcjonowanej przez kilka lat, przez co w efekcie są okazy po 20kg.
A jakie są wymiary owocu? Waga to trochę słabszy wskaźnik, piżmowe są na pewno cięższe, bo nie są prawie w ogóle puste w środku, w odróżnieniu od normalnej dyni. Moje te ze zdjęcia waża pewnie 1.5 - 2 kg. To jest chyba standardowy, oryginalny butternut (tak wynika przynajmniej z opisu na torbie). Nie bardzo bym chciał większe, bo chodzi o to, żeby dało sie całą zjeść na raz, pokrojona szybko się psuje.
KamilK02 pisze: 13 wrz 2023, o 07:43 teraz jeszcze zawiązała 3 są wielkości kurzego jajka, nie mają niestety szansy na dojrzenie.
Nie bądź taki pewny... w tym roku lato wyjątkowo długie i zapowiada się że będzie jeszcze dłuższe. U mnie jeszcze dziś +30, potem 2 dni ochłodzenia do +20 i znów cały czas między +25 a +30. Dalej warunki letnie. No chyba że chodzi o likwidację stanowiska i nie będziesz czekać.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Za kilka dni w tym miejscu gdzie są grządki będzie siana pszenica.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Czyli nie tak, że nie ma szans dojrzeć, a raczej nie dostanie szansy 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”